
Izložba “Biljka kao začin – u carstvu boja, mirisa i ukusa“autora Uroša Buzurovića svečano je otvorena sinoć u prostorijama Prirodnjačkog muzeja Crne Gore. Uz podršku Prirodnjačkog muzeja iz Beograda posjetioci će biti u prilici da sve do 30. jula uživaju u čarima i mirisima raznoraznih začina, te se upoznaju sa njihovim sadržajima i porijeklom.
Izložbu je otvorila direktorica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore dr Natalija Čađenović. Ona je tom prilikom kazala da su začini, iako često neupadljivi na prvi pogled, odigrali jednu od ključnih uloga u ljudskoj civilizaciji.

“Zbog njih su se pokretale ekspedicije, otkriveni novi svjetovi, gradili putevi, razvijale trgovine i vodili ratovi. Kroz ovu izložbu nećemo upoznati samo botaniku začina, već i njihovu ulogu u kulturi, običajima, poboljšanju nekih segmenta zdravlja, kao i svakodnevnom životu. Neki od začina koje će biti predstavljeni na ovoj izložbi nijesu samo dodatak jelima, već i moćni prirodni saveznici u očuvanju zdravlja, koji su korišćeni u narodnoj medicini od davnina”, kazala je ona.
Kako je istakla Čađenović, predstavljanje ove izložbe u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore savršeno oslikava misiju, da kroz edukaciju i promociju prirode ovaj muzej ukaže na značaj razumjevanja prirodnog bogtstva koje nas okružuje.
Direktor Prirodnjačkog muzeja u Beogradu Slavko Spasić, čestitao je 30 godina postojanja muzeju Crne Gore i kazao da svako trajanje u vremenu i svaka decenija rada svjedoči o istrajnosti, ljubavi i odanosti ideji da priroda zaslužuje poštovanje.
„Izložba koju danas otvaramo predstavlja upravo tu misiju – da prirodu približimo čovjeku. Biljke koje ovdje predstavljamo nijesu samo začini naših jela, one su pokretači civilizacija, simboli moći, luksuza i znanja. Izložba objedinjuje biologiju, istoriju, entologiju, gatsronomiju i umjetnost“, poručio je on i dodao da priroda oko nas treba da nas podsjeti na vrijednost strpljenja, upornosti i trajanja ljepote.

Autor izložbe, Uroš Buzurović kazao je da je na izložbi predstavljeno 40 biljaka, te da je za ovu priliku izabrao najatraktivnije i najzanimljivije biljke koje se najčešće koriste u kulinarstvu.
“Svi koji posjete ovu izložbu biće u prilici da se upoznaju sa biologijom začinskih biljaka, kada i gdje se koriste, sa kojim začinima ih je najbolje kombinovati za pripremu jela. Predstavljene su najinteresantnije informacije začinskih biljaka, kako se biološke tako i sa mitološke strane.U nekim davnim vremenima začini su bili vrjedniji od novca i samog zlata, što govori dosta i njihovom značaju”, kazao je on.
Prirodnjački muzej Crne Gore ove godine obilježava značajan jubilej– tri decenije od osnivanja. Tokom tog perioda Muzej je prošao transformaciju od klasičnih do izložbi savremenog dizajna i načina prezentacije, učestvovao je na brojnim manifestacijama promovišući biodiverzitet i njegovu zaštitu prvenstveno djeci, organizovao na stotine radionica, učestvovao u brojnim domaćim i međunarodnim projektima.