Smještaj u prihvatilištu -skloništu za beskućnike u okviru Doma starih ,,Grabovac“ Risan koristi šest korisnika, navedeno je, između ostalog, u izvještaju Ministarstva rada i socijalnog staranja o realizaciji akcionog plana za sprovođenje Strategije razvoja sistema socijalne zaštite starijih (2018-2022) za 2019. godinu.
Taj dokument je usvojila Vlada na sjednici u četvrtak, a navedeno je da Ministarstvo rada i socijalnog staranja kroz projekat ,,Nastavak reforme sistema socijalne i dječje zaštite“, koji sprovodi u partnerstvu sa UNDP, kontinuirano radi na razvoju i podršci pružanju usluga na lokalnom nivou. Kako dodaju, kroz projekat ,,Razvoj kapaciteta za pružanje usluga socijalne zaštite u Crnoj Gori“ radi se i na unapređenju prostornih kapaciteta za pružanje usluga socijalne zaštite, te su, između ostalog, uspostavili i uslugu pomoći u kući za odrasle i stare osobe sa invaliditetom koju koristi 1.200 korisnika u 15 opština. Njihova statistička baza pokazuje da dnevni boravak za odrasla i stara lica sa invaliditetom koristi oko 200 korisnika.
– Uspostavljeno je 12 dnevnih boravaka – u Nikšiću tri, Danilovgradu dva, po jedno u Mojkovcu, Plavu, Bijelom Polju, Rožajama, Petnjici, Kotoru – Risnu i prijestonici Cetinje – istakli su u izvještaju.
Naveli su da je broj starijih koji koriste usluge podrške za život u zajednici u 2018. godini bio 1.300, a lani 1.406.
Izdali 43 licence
Ministarstvo rada i socijalnog staranja izdalo je 43 licence za obavljanje djelatnosti pružaocima usluga socijalne i dječje zaštite. Precizirali su da su izdali 25 licenci javnim ustanovama, 17 nevladinim organizacijma i jednu organizaciji civilnog društva za pružanje usluga: smještaja, podrške za život u zajednici i savjetodavno-terapijskih i socijalno-edukatvinih.
– Povećanje broja licenci za obavljanje djelatnosti pružaocima usluga za 126,3 odsto je rezultat izmjene standarda za pružanje usluga u oblasti socijalne i dječje zaštite. Iskustva u praksi su pokazala da su standardi za pojedine usluge socijalne i dječje zaštite previsoko postavljeni, pa je Ministarstvo rada i socijalnog staranja izvršilo izmjene podzakonskih akata pri tom vodeći računa da ne bude doveden u pitanje kvalitet pružanja usluga – poručili su oni.