13.2 C
Kotor

Slušaj online radio

Upotreba dinamita značajno prorijeđena, nastaviti sa oštrim kaznama

Policija – Patrolni čamci – foto S.L.

Članovi radne grupe za borbu protiv nelegalnog ribolova, koju čine predstavnici nadležnih institucija i civilnog sektora, na posljednjem sastanku konstatovali su da je u proteklom periodu zaživio široki front u borbi protiv raznih vidova nedozvoljenog ribolova, te da su postignuti  značajni rezultati.

U proteklih tri godine sproveden je veliki broj akcija, kako na moru, tako  i na kopnu. Kao rezultat pojačanih i zajedničkih aktivnosti značajan broj osoba procesuiran je, i to posebno u slučajevima nelegalne upotrebe  mreža, dinamita, agragata, noćnog ronjenja lampama.

Takođe, slučajevi upotrebe dinamita u značajnoj mjeri su prorijeđeni.

Posebno značajnim pomakom ocijenjen je podatak da su u toku 2020. godine dva lica osuđena na petomjesečne zatvorske kazne zbog nezakonitog ulova ribe.

Ocjenjujući da se, nažalost, svijest ribokradica jedino može promjeniti na ovaj, restriktivan način, predstavnici Radne grupe su izrazili nadu da će tužilaštvo i sudovi i u narednom periodu nastaviti da rješavaju procesuirane slučajeve i najoštrije kažnjavaju sve devastatatore našeg mora, jezera i rijeka.

Inspekcija za ribarstvo, Uprava policije kao i ribočuvarske službe u narednom periodu posebnu pažnju posvetiće pitanju neleganog ribolova na prostoru opštine Nikšić, Danilovgrad, Tivat (Bigova) kao i Skadarskog jezera.

Riba ubijena dinamitom – foto FB Stop krilvolovu

U cilju jačanja kapaciteta inspekcije za ribarstvo, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja sprovelo je proceduru i nabavilo  savremeno opremljeno plovilo za kontrolu aktivnosti na moru, a koje će u značajnoj mjeri pomoći suzbijanju nelegalnih aktivnosti. Nabavka ovog broda, u vrijednosti od oko 600 hiljada eura, realizovana je kroz MIDAS 2 projekat koji Vlada Crne Gore realizuje sa Svjetskom bankom.

Podsjećamo da je u cilju unapređenja kontrole i borbe protiv svih vrsta nelegalnog ribolova, Ministarstvo poljoprivrede u junu 2017. godine formiralo radnu grupu čiji su članovi predstavnici svih relevantnih državnih i naučnih institucija – Ministarstva poljoprivrede, koje koordinira radom grupe, zatim predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije, Instituta za biologiju mora u Kotoru, Nacionalnih parkova, Uprave pomorske sigurnosti, Prirodno – matematičkog fakulteta, Agencije za zaštitu životne sredine, Višeg državnog tužilaštva, Lučke kapetanije, JP Morskog dobra, kao i predstavnici civilnog sektora. Posebno uspješna saradnja ostvarena je sa Grupom građana STOP KRIVOLOVU i NVO „Carp security team“, koji nesebičnom i ogromnom podrškom svojih predstavnika daju veliki dopinos suzbijanju nelegalnog ribolova i očuvanju i zaštiti našeg mora.

Ovom prilikom apelujemo na sve savjesne građane, sportske ribolovace, ronioce, privredne ribare, da prijave eventualne nelegalne aktivnosti, kako bi pomogli nadležnim institucijama da pravovremeno reaguju, jer samo zajedno možemo sačuvati naša prirodna bogatstva.

Najčitanije