Piše: Željko Cicović
Krajem decembra 2020. godine u svijet se vratila nada za normalizacijom života uključujući i nadu za ponovno pokretanje putovanja, jer su zemlje počele odobravati vakcinu i vakcinacija u svijetu uveliko traje. Sigurno da će se u svijetu uvesti i pravilo “kovid pasoša”, mada sad se vodi i diskusija na koji način i da li to ugrožava ljudska prava.
Borba za svakog gosta u post periodu kovida je već otpočela! Turistički radnici u Crnoj Gori, oprostivši se od predsozene, polako kreću iz faze hibernacije u akciju i pokušavaju da raznim promotivnim kampanjama privuku što veće intersovanje. I pored velike želje za putovanjem, bukiranje još nije krenulo, a očekuje se tek krajem maja. Turistički poslenici, iako čine sve da dođu do gosta, u isto vrijeme osjećaju se i bespomoćnim, Očekuju šta će to Vlada Crne Gore i epidemiolozi da učine da bi zemlju učinili sigurnom. Karte su trenutno u njihovim rukama i dosta toga zavisi od njih !
Sigurno je da će se sve zemlje na Mediteranu fokusirati na sigurnost i da su sad u prednosti u odnosu na Crnu Goru, jer se uveliko provodi vakcinacija. Turisti će dati prednost onim destinacijam čije stanovništvo bude vakcinisano i tamo gdje se mogu osježati sigurnim,
Crna Gora je tek fazi nabavke vakcina, sa velikim brojem zaraženih i neshavtljivo lagodnim odnosom stanovništva u pogledu poštivanja preporuka. Uz to, plašim se da se vodi i jedna ozbiljna politička borba pozicije i opozicije i to baš na ovom terenu i da će ceh će na kraju ponovo da plati privreda.
Iako sa relativno malim brojem stanovnika niko u Crnoj Gori nema informaciju I plan kad bi vakcinacija mogla da se obavi, Vakcinacija natpolovične većine stanovnika bi sigurno bio ogroman benefit za vraćanje turizma u Crnu Goru. Na ovom zadatku bi trebali da se udruže svi i političari, privrednici i da se vladi pruži maksimalna podrška i pomoć, jer je u pitanju zdravlje stanovništa, prosperitet zemlje i ostajanje u igri za podjelu turističkog kolača.
Začuđujuće da nova vlada CG, nije formirala posebno Ministarstvo turizma jer je to grana koja učesvuje sa skoro jednom trećinom u BND, direktno, a nesumnjivo da indirektno ta cifra dostiže mnogo više. U proteklom periodu rijetko ko od nadležnih u CG se javno izjašnjava o planovima za nastupajuću turističku sezonu i sve to dovodi do konfuzije i zabrinutosti. Turistički uposlenici potajno gaje nadu da će da dođe do rapidnog poboljšanja epidemiološke situacije, ali ujedno postoji i strah, šta ako se to ne desi!?
Htjeli priznati ili ne, bivša Vlada Crne Gore se nije najbolje snašla 2020 .godine. Mnogo toga možemo naučiti od komšija Hrvata, koji su prošle godine uspjeli da koliko toliko sačuvaju turistički sektor, upravo pravovremenim akcijama Vlade RH, kao i pravovremenim otvaranjem granica i naravno promotivnim kampanjama u to vrijeme.
Hoteli su definitivno na koljenima i prijeti im propast. Nelikvidnost je postala sastavni dio poslovanja, krediti se teško vraćaju, dodatno zduženje je novi teret, a nova refinansiranja teško da se mogu I dobiti od banaka, jer banke ne finansiraju nesigurnost i neizvjesnost.
U Evropi su odvojena značajna sredstva za pomoć ovoj privredi, ali tim fondovima Crna Gora nema pristup i time našu direktnu konkurenciju ipak stavlja u povoljniji položaj.
Pored nelikvidnosti, hotelijere muči i briga kako doći do radne snage. Neizvjesnost kako će teći booking ne daje hotelijerima slobodu da obezbjede radnu snagu u punom kapacitetu u nekom razmnom tajmingu. Koliko se zaista može očekivati rezervacija i koliko se može angažovati radne snage direktno iz Crne Gore, niko ne može predvidjeti.
Iz svega navedenog, vrijeme polako ističe i potrebno je brzo reagovati na svim poljima i pod hitno treba uraditi nešto. Vlada CG bi te trebala ipak formirati ekspertsko radno tijelo, u kojem će biti predstavnici svih turističkih sektora i koji će aktivno da se bave relizacijom projekata za pripremu sezone 2021. Raznim aktivnostima podići svijest stanovništva da poštuju mjere zaštite od širenja pandemije i svijest da direktno od njih zavisi i pokretanje privrede. Obezbjediti podršku likvidnosti, fiskalna rasterećenja, ali prvensveno za one koji redovno izmiruju svoje obaveze prema državi i prijavljuju pune iznose primanja na koje se obračunavaju doprinosi. NTO u svojim redovnim aktivnostima se mora usmjeriti na brendiranje CG kao sigurne destinacije sa posebnim osvrtom na zemlje u okruženju. Pružiti podršku Vladi CG da se stanovništvo vakciniše u što većem broju. Hotelijeri moraju prilagoditi i pronaći nove kanale prodaje, jer je neizvjesno koliko će turoperatori biti spremni i u mugućnosti da pokriju organizovanim grupama ovu destinaciju.
Sve u svemu pred nama je turbulentno vrijeme.