17.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Veliki rast online trgovine u BiH: Građani kao nikad prije kupovali hranu na internetu

Online shopping

Iako je pandemija donijela padove u svim oblastima društva u BiH, značajan rast ipak bilježe online trgovine. Građani BiH su u 2020. godini kupovali putem interneta daleko više nego ranije, a u najvećem procentu hranu i kozmetiku.

Već početkom godine, odnosno uvođenjem restriktivnih epidemioloških mjera, stanovništvo se okrenulo online kupovini iz udobnosti svojih domova. Situaciju na terenu najbolje poznaju u OLX-u, centralnom bh. kupoprodajnom mjestu u online svijetu sa više od 600 hiljada korisnika mjesečno, a koji su se za Klix.ba osvrnuli na stanje internet trgovine u 2020. godini.

Nova šansa za trgovce

“Značajan rast online prodaje i kupovine je motivisan različitim uzrocima. Ponuđači kod kojih je bio osjetan pritisak potražnje, retail i prodaja roba široke potrošnje, u online kanalu su prepoznali priliku za rasterećenjem kapaciteta u maloprodaji. Dodatna sigurnost uposlenika ali i kupaca je takođe popularizirala online prodaju u ovom smislu. S druge strane, mnoštvo trgovaca je padom posjete ili potpunim zatvaranjem fizičkih prodajnih mjesta alternative potražilo u online kanalu. To je velikom broju njih omogućilo virtuelni kontakt s postojećim i novim kupcima i tržištima”, kazala  je Aida Raonić, PR i brend menadžerica OLX.ba.

Zanimljivo je da su građani BIH putem Olx.ba u procentu od 91 posto kupovali više hrane i pića nego prošle godine. Potom je porasla i kupovina kozmetičkih proizvoda za 37 posto, te ljekova bez recepta za 31 posto.

“Najveći porast novih online kupaca je zabilježen u segmentima hrane i pića, odjeće i elektronike. Posebno je zanimljiva kategorija hrane i pića jer skoro svi koji su ikada kupovali hranu online, to su počeli raditi u toku pandemije koronavirusa”, navode iz Olx.ba.

Promjene u svijetu kupoprodaje koje je donijela pandemija mogle bi imati veliki uticaj na budućnost. Kako se čini iz istraživanja Olx.ba, i kupci i trgovci vjeruju da će i nakon krize ostati posvećeni online trgovini.

Izvor:klix.ba

Najčitanije