17.4 C
Kotor

Slušaj online radio

Zadarski stručnjaci za podvodnu arheologiju razvili metodu zaštite olupine zrakoplova Junkers Ju 87 poznatijeg kao Štuka, oborenog kod Žirja

Zadarski stručnjaci za podvodnu arheologiju razvili metodu zaštite olupine zrakoplova Junkers Ju 87 poznatijeg kao Štuka, oborenog kod Žirja
Junkers Ju 87
Igor Goić/roko Surić/Slobodna Dalmacija

Stručnjaci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru razvili su metodu kojom se olupine zrakoplova mogu sačuvati od propadanja pod morem. Ovo otkriće donosi revoluciju u zaštiti potopljenih zrakoplova jer im zbog propadanja metala od kojeg su građeni prijeti potpuni raspad.

Pilot-projekt zaštite pod morem proveden je ovih dana na olupini zrakoplova Junkers Ju 87, poznatijeg kao Štuka, koji je oboren u more kod otoka Žirja tijekom Drugog svjetskog rata. Povod za djelovanje bila su mjerenja provedena na olupini koja su pokazala da ju od raspada dijeli 10 – 15 godina. Takav scenarij je spriječen zahvaljujući provedenoj katodnoj zaštiti. Ta metoda dobro je poznata u industriji metala, međutim do sada se nikada nije primijenila na zaštitu aluminijskih legura pod morem.

Stručnjaci iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru najprije su teoretski, a zatim i u praksi dokazali da katodna zaštita djeluje na olupinama pod morem. Ovom metodom mogla bi se sačuvati hrvatska, ali i svjetska podvodna kulturna baština od zuba vremena, a time bi se i budućim generacijama omogućilo ronjenje na atraktivnim olupinama potopljenih zrakoplova.

Najčitanije