Institut za biologiju mora na sastanku u Malagi predstavio projekat MedSeaRise
Predstavnice Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore u Kotoru učestvovale su na sastanku “2nd Mission for Natural Heritage Institutional Dialogue”- drugom sastanku o institucionalnom dijalogu na temu zaštite prirodnog nasljeđa, koji je održan u Malagi, Španija, 28. i 29. novembra. Sa kolegama sa Univerziteta iz Malte, dr Danijela Joksimović i dr Dragana Drakulović su predstavile projekat MedSeaRise, koji za cilj ima razvoj zajedničke metodologije u suočavanju sa rizicima povezanim sa postepenim podizanjem nivoa mora.
Sastanak je organizovan od strane IUCN Centre for Mediterranean Cooperation, Interreg Euro-Med Natural Heritage Mission projekta i Spanish Institute of Oceanography – Centro Oceanográco de Málaga.
Dvodnevni sastanak je imao za cilj da putem institucionalnog dijaloga diskutuje izazove politike i promoviše riješenja za ključna tematska pitanja relevantna za očuvanje prirodnog nasleđa Mediterana. Učesnici su razgovarali o preprekama, problemima, novim pristupima i mogućnostima za očuvanje prirode u regionu, saopšteno je iz Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore.
Prvi dan sastanka bio je posvećen obnovi i zaštiti mora i obale, sa popodnevnom sesijom posvećenom kontekstu španske restauracije. Ovo je bila ključna diskusija u kontekstu obnavljanja najmanje 20% kopnenih i morskih površina u svijetu do 2030. godine, kao što je identifikovano u okviru cilja 2 Globalnog okvira za biodiverzitet. Diskusija je bila veoma značajna i s obzirom na cilj da 30% kopnenih, obalnih, slatkovodnih i morskih ekosistema postignu dobro stanje do 2030. godine prema Zakonu EU o obnovi prirode.
Drugog dana sastanka održana je sesija o izgradnji kapaciteta političko-naučnih odnosa, odnosno modela zagovaranja koji će obezbijediti da naučni zaključci i preporuke budu vodilja prilikom donošenja političkih odluka u sferi zaštite i upravljanja morskim i obalnim zonama. Cilj je bio pružiti uvid u projekte i organizacije koje se bave zaštitom da bi se bolje snalazilo u složenosti donošenja odluka za očuvanje prirode. Pored toga učesnici su imali priliku da se upoznaju, razmjene ideje i identifikuju nove mogućnosti za saradnju.
Predstavnice Instituta za biologiju mora UCG iz Kotora su na sastanku zajedno sa kolegama sa Malte predstavile projekat MedSeaRise, njegove glavne ciljeve i aktivnosti, a imale su priliku i da se upoznaju sa aktivnostima brojnih drugih aktuelnih projekata koji imaju za cilj očuvanje biodiverziteta Mediterana.
Institut za biologiju mora jedan je od šest partnera na projektu MedSeaRise koji se finansira iz sredstava INTERREG EUROMED programa. Klimatske promjene su evidentne u mnogim aspektima, među njima je i progresivno povećanje prosečnog nivoa mora. Procjena rizika koji proizilaze iz varijacija nivoa mora zahtijeva kvantifikaciju svih elemenata koji nivo mora čine opasnim, a kako bismo se efikasno prilagodili budućim uslovima, potrebno je pouzdano znanje o scenarijima kretanja nivoa mora. Tokom MedSeaRise projekta, čija će implementacija trajati do proljeća 2026.godine, naučnici iz Grčke, Italije, Španije, Francuske, Malte I Crne Gore rade na identifikovanju zajedničkog skupa najboljih praksi za korištenje dostupnih scenarija budućih klimatskih promjena u razvoju metodologije procjene rizika i preventivnih mjera u cilju zaštite biodiverziteta i antropogenih aktivnosti u obalnim zonama. Ukupan budžet projekta iznosi 599.999,79 EUR-a, od čega Univerzitetu Crne Gore – Institutu za biologiju mora pripada 87.322,50 EUR-a.