15.5 C
Kotor

Slušaj online radio

Sudbina Instituta Igalo i dalje neizvjesna – Vlada nije uplatila novac, menadžment ćuti

Sudbina Instituta Igalo i dalje neizvjesna – Vlada nije uplatila novac, menadžment ćuti
Institut Igalo Ljilja Nikezić

Vlada nije uplatila 1,2 mil eur-a Institutu Igalo, pa će račun državne firme i dalje biti u blokadi, ali firma neće po automatizmu otići pod stečaj, iako je takav scenario ranije najavio vršilac dužnosti direktora Savo Marić.

Iz Vlade je potvrđeno da ne postoji zakonski mehanizam da država uplati novac Institutu, odnosno da Agencija za zaštitu konkurencije nije dala pozitivno mišljenje na izdvajanja novca iz budžeta za Institut.

Jedina “pomoć” koju država može dati jeste da pomogne u procesu privatizacije Instituta, odnosno da proda većinski paket akcija. Novac iz budžeta za pokrivanje, odnosno plaćanje dugova Instituta ne može dati.

Iz Ministarstva zdravlja, na čijem čelu je Dragoslav Šćekić, kazali su da Agencija za zaštitu konkurencije nije dala pozitivno mišljenje da li država može isplatiti novac, odnosno dati pomoć Institutu.

– Ministarstvo zdravlja podržava Fond za zdravstveno osiguranje da se povećaju cijene usluga, kako bi ublažili nastale finansijske probleme. Ali ni menadžment Instituta ništa nije uradio u pravcu prevazi laženja situacije, osim što pravi dodatne dugove istakli su iz Ministarstva zdravlja.

Iz Ministarstva finansija je nezvanično rečeno da država Institutu podršku može dati samo u skladu sa zakonom, da se traži rješenje i da će država pomoći na zakonit način. Istakli su da ne mogu tek tako dati novac jer bi to onda bila državna pomoć.

Duguju preko 30 miliona

Akumulirani dug Instituta iznosi oko 30 mil EUR, od čega je devet miliona eura sa kamatama dug prema Jugobanci Beograd u stečaju. Radnici po pravosnažnim presudama za neadekvatno obračunate koeficijente potražuju oko šest miliona eura. Ukoliko rješenje ne bude iznađeno kroz restrukturiranje ili sada ponovo aktuelnu privatizaciju, Institut će neminovno skliznuti u stečaj.

Upravni sud Crne Gore osporio je rješenje ranijeg Savjeta kojim je odbijen prigovor tužilaca, konzorcijuma Philibert a. s. i Vile Oliva d. o., vlasnika Žarka Rakčevića, koji je ujedno i vlasnik 28% akcija Instituta. Taj konzorcijum, koji je 2018. godine na tenderu ponudio 10 mil EUR za 56,48% akcijskog kapitala i 20 mil EUR za investicije, žalio se na odluku tenderske komisije koja je prodaju Instituta proglasila neuspjelom. Savjet za privatizaciju sada može ući direktno u razgovore sa Rakčevićem, te zaključiti ugovor o privatizaciji. Treba istaći da budući vlasnik kupuje akcije, ne i imovinu, jer je sva zemlja Instituta sa pravom korišćenja, a ne sa pravom svojine. Tek država treba da je prevede u pravo svojine za kompaniju čije akcije kupuje budući vlasnik.

Izvor:Dan

Najčitanije