Losos pripremljen prema pravilima ishrane LCHF (manje ugljikohidrata više masnoća) – LCHF skraćenica dolazi od engleskog izraza low carb, high fat što u doslovnom prevodu treba da označi ishranu sa niskim nivoom ugljenih hidrata, a visokim nivoom zdravih masti
Riba je izuzetno zdrava namirnica, a posebno je losos poznat po svojim brojnim dobrobitima. Bogat je proteinima, omega-3 masnim kiselinama te vitaminima i mineralima. Istraživanja pokazuju da konzumacija ove ribe koja živi u morskoj, a mrijesti se u riječnoj ili jezerskoj vodi, doprinosi zdravlju i dužem životu.
-
File divljeg lososa (oko 300g)
- žlica masla
- žlica maslinovog ulja
- dvije žlice badema na ljuskice
- 10 bobica crvenog papra
- 10 listića svježe kadulje
- 2 režnja češnjaka
- senf
- sol
- papar
- origano
Korak 1
Fini komad lososa (file) oprati pod tekućom hladnom vodom i obrisati papirnatim ubrusom ili kuhinjskom krpom koju imamo samo za takve pothvate.
Korak 2
Meso dobro istrljati srednje ljutim senfom sa svih strana. Posoliti, popapriti i posipati origanom.
Korak 3
Na žlici masla u tavi ispržiti ribu prvo sa strane kože, dok ne bude rumena i zapečena kora, tada oprezno okrenuti i pržiti sa te strane prvo na jakoj vatri, a tada smanjiti na malo više od pola i poklopiti žičanom mrežom da ne šprica masnoća po kuhinji.
Za to vrijeme isjeckati na sitno dva češnja češnjaka i desetak manjih listića sviježe kadulje ili tri četiri veća (sa prozora).
Okrenuti ribu ponovo na kožu, posipati češnjakom, kaduljom i dodati još dvije žlice oljuštenih i isjeckanih na plohice, badema, te crvenog papra za dekoraciju.
Politi sve još sa vrućim maslom na kojem se riba pekla, te špricnuti preko svega i malo maslinovog ulja za bolji tek.
Korak 4
Riba je spremna za serviranje. Odlično se slaže sa dalmatinskom ”mišancijom” na lešo.
Opaska: losos je originalno sa krljuštima filetiran. Ne čistim ga od istih jer sam primjetila da kad se isprži te krljušti postanu fine ruskave i cijela ta debela, često masna koža postane prava delicija.