19 C
Kotor

Slušaj online radio

Evropski dan parkova 24. maj – priča o Velikom gradskom parku u Tivtu

Evropski dan parkova 24. maj – priča o Velikom gradskom parku u Tivtu
Gradski park Tivat

Evropski dan parkova (24. maj) ima za cilj da ljude približi prirodi, i proširi svijest javnosti o značaju prirodnih ljepota u zaštićenim područjima širom Evrope, ukazujući na važnost očuvanja, i održivog razvoja tih mjesta.

Od 1999. svake godine Evropski dan parkova obilježava se 24. maja, u znak sjećanja na prve nacionalne parkove u Evropi – 9 parkova nastalih u Švedskoj 1909 godine.

Slogan ovogodišnjeg Dana parkova je – Kulturno nasljeđe nam je u prirodi. Polazeći od ideje da je korijen kulturnog identiteta odnos čovjeka sa zemljom, ukoliko pogledamo tradiciju i običaje, zanate, književnost, umjetnost, stilove arhitekture, pa čak i hranu, jasno je da se kulturno nasljeđe nalazi upravo u prirodi.

Veliki gradski park u Tivtu je jedan od najstarijih i najvećih parkova u Crnoj Gori i najvećih botaničkih bašti na južnom Jadranu. Svojim položajem i veličinom čini posebnu pejzažnu prepoznatljivost i jedan je od najznačajnijih elemenata sistema zelenih površina grada. Impresivni i danas zvanično zaštićeni objekat prirode prostire se na skoro šest hektara površine u neposrednoj blizini centra Tivta.

Tivat – Veliki gradski park – foto Boka News

Park je podignut je 1892. u blizini tada novog Pomorskog arsenala Ratne mornarice Austro-Ugarske, na nekadašnjim imanjima kotorskih plemićkih porodica Radali, Luković i Verona, po naredbi tadašnjeg konadanta Carske i Kraljevske ratne Mornarice Austro-Ugarske i osnivača tivatskog Pomorskog arsenala, admirala Maksimilijana Daublebskog fon Šterneka.

On je želio da uredi najbližu okolinu nove vojno-pomorske baze, odnosno vojnog brodogradilišta Arsenal koji je u Tivtu, takođe po Šternekovoj naredbi, podignut krajem 19.vijeka i sa radom je počeo 1889 godine.

Gradski park Tivat – izložba – foto Boka News

Autsrougarski admiral je stoga, komandantima svih austrougarskih ratnih brodova koji su se sa dugih putovanja po svijetu vraćali u Boku, naredio da sa sobom donose primjerke biljaka karakterističnih za daleke zemlje koje su posjetili, a one su sađene u tadašnjem Marine –parku, kao se zvanično zvala ova velika botanička bašta što se prostire na oko 4 hektara.

Tadašnji predsjednik Opštine Tivat Marko Krstović potpisao je odluku o besplatnom ustupanju zemljišta za Veliki gradski park.

Gradski park Tivat – izložba – foto Boka News

Istočno od rasadnika, u parku je krajem 19. stoljeća podignut i jedan od prvih teniskih terena na ovim prostorima na kome su “bijeli sport” igrali austrougarski oficiri i njihove supruge. Tenisko igralište danas ne postoji jer je pred Drugi svjetski rat pretvoreno u otvoreno igralište za košarku, ali se među Tivćanima do danas očuvao naziv “Tenis” kao nezvanično ime ovog mikrolokaliteta.

Tivat: Novih 110 stabala u Velikom gradskom parku
Tivat – Veliki gradski park – foto Boka News

Dendrofloru Velikog gradskog parka u Tivtu trenutno čine 133 vrste, jedna podvrsta, tri varijeteta i 18 kultivara. Od toga 89 vrsta su alohtone vrste (66,92 odsto), a 44 vrste su autohtone (33,08 odsto). U parku dominiraju visoka stabla, koja dostižu visinu i do 25 metara. Neka od njih su stara i preko 130 godina.

Najčitanije