Inspekcija za morsko ribarstvo oduzela je u posljednjih deset dana ukupno 325 kilograma ribe i morskih plodova koji potiču iz nelegalnog ribolova.
Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Inspekcija za morsko ribarstvo, koja se odnedavno nalazi u sastavu Direktorata za ribarstvo, pojačala je kontrolu prodajnih i ugostiteljskih objekata u cilju sprječavanja nelegalnog izlova i prometa ribe i plodova mora.
Navodi se da, osim aktivnosti koje imaju u okviru Radne grupe za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata u svrhu ulova ribe, inspektori za morsko ribarstvo redovno kontrolišu objekte i druga mjesta na kojima se prodaje riba i morski plodovi.
“Samo u posljednjih deset dana, kontrolom ugostiteljskih objekata i pijaca inspektori su pronašli ukupno 180 kg mušlji (dagnji) i oko 120 kilograma raznih vrsta morskih riba, koje potiču iz nelegalnog ribolova”, kaže se u saopštenju.
Kako su kazali iz Ministarstva, inspekcijskim aktivnostima u ugostiteljskim objektima spriječen je promet i određene količine prstaca, školjke koja je zabranjena za izlov i promet.
“Procesuirano je nekoliko pravnih lica sa područja opština Herceg Novi, Kotor i Tivat, kojima je oduzeto više od 25 kilograma prstaca”, navodi se u saopštenju.
U istom periodu, zbog neprijavljenog, odnosno nelegalnog ronjenja, procesuirane su dvije osobe.
“Jednom licu je oduzet komplet za ronjenje (odijelo, boce, maska, peraje, kao i jedna podvodna puška), dok je drugom oduzeto i u more vraćeno deset komada palastura, vrste školjki koje su, takođe, zaštićene i čije je sakupljanje zakonom zabranjeno”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su ukupno podnešena četiri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a prekršajnim nalozima novčano je kažnjeno 11 subjekata kontrole.
Iz Inspekcije su poručili da će nastaviti kontrole nesmanjenim intenzitetom, na području cijelog primorja, ali i u drugim djelovima Crne Gore gdje se nude riba i morski plodovi.
“Cilj je da potrošači i turisti u ponudi imaju zdravstveno bezbjedne proizvode, izlovljene na zakonit način, ribaricama registrovanih profesionalnih ribara na moru, ali i zaštita morskog biodiverziteta koji ugrožavaju nelegalne aktivnosti”, dodaje se u saopštenju.