U ovom baroknom gradiću minule turističke sezone stanje u saobraćaju bilo je haotično jer iako je tokom ljeta na snazi zabrana saobraćaja kroz Perast, u grad se, vozilima ulazilo kada je i ko htio, a dosta mještana nije imalo gdje da parkira svoje automobile, kaže Marina Brajinović.
Put kroz Perast, duž kojeg se često otvaraju nove rupe, potrebno je detaljno sanirati, upozorili su iz Društva prijatelja grada Perasta.
Članica tog udruženja Marina Brajinović ističe da je riječ o zahtjevnom poslu, budući da se ispod puta nalaze brojni boljuni (kanali kojim se voda sa brda odvodi u more).
-Dakle, prvo bi te kanale trebalo srediti, a zatim se raditi dalje. Kanali se prvo moraju ograditi, jer se ne može usuti pijesak koji ponese voda i onda se opet napravi rupa- kaže Brajinovićeva, koja je dužnost predsjednika Mjesne zajednice Perast obavljala 12 godina (do 2011. godine). Ona kaže da se cesta redovno „krpi“, te da po pitanju odvijanja saobraćaja nema većih problema, jer je kroz Perast zabranjen prolaz kamionima.
-Ljeti saobraćaju autobusi čijim se vozačima divim kako ih uopšte mogu provesti kroz grad od vozila koja su parkirana sa obje strane puta, po trotoaru. Haos je uglavnom zbog restorana, a mi koji živimo u gradu imamo najmanje prava i ne smijemo prigovarati. U Perastu ima sedam ili osam restorana, a očekujem da će polovinom novembra dosta njih zatvoriti kada prestanu dolaziti kruzeri – kaže Brajinovićeva za „Dan“ ocjenivši da je u ovom baroknom gradiću minule turističke sezone stanje u saobraćaju bilo haotično.
Iako je tokom ljeta na snazi zabrana saobraćaja kroz Perast, u grad se, tvrdi, vozilima ulazilo kad je i ko htio, dok dosta mještana nije imalo gdje da parkira svoje automobile, već su morali da plaćaju parking.
– Meni turistička sezona znači samo trošak, jer imamo dva automobila i mjesečno za parking moramo plaćati 50 eura, što je 300 eura za pola godine. Parkirali smo ispred „Jadran Perasta“, ali se sada izvode radovi na popravci tog zdanja, pa sada parkiramo na proširenju kod magistrale, gdje postoje dva parkinga. Tamo međutim stalno stoje tri vozila, jer njihov vlasnik ne živi u Perastu, kao i jedno koje se koristi kao magacin- pojašnjava ona. Ističući da u Perastu osim „novog“ puta uz more, postoji i stari put koji je kameni pločnik između prvog i drugog reda kuća, naglašava da je isti prije par godina uređen u manjoj mjeri.
– Zavod za zaštitu spomenika kulture tada nije dozvolio da se kamen fuguje, nego se usuo pijesak koji je odnijela voda i isprala kiša, pa su tu sada fuge od četiri santimentra od kamena do kamena, a evo vidimo po Kotoru da je recimo ulica kod nekadašnjeg zatvora sva fugovana, i tu ništa ne smeta – kaže Brajinovićeva i podsjeća da predlog mjesne zajednice od prije više godina da se prizemlja kuća u Perastu ne smiju pretvarati u stambene prostore, već da ona budu korišćena isključivo kao poslovni prostori, nije zaživio, zbog čega u tom gradiću praktično nije moguće otvoriti radnju bilo koje djelatnosti.
-U Perastu sada nemate gdje da otvorite neku radnju, jer su u svim prizemljima objekata apartmani koji imaju samo vrata, nemaju ni prozore, šo je grozno, a arhitektura je značajno promijenjena. Ta prizemlja su inače, kao i u svim primorskim kućama, nekada bila konobe, koje su sada adaptirane. Niko neće doći da traži da otvori prodavnicu u kućama koje su u brdu, ali bi u drugom redu kuća gdje su nekada bili mesara, frizeraj… Sada više nema ni Peraštana, svega ih je oko 250 stalnih mještana. Ljeti se taj broj višestruko poveća, tako da je gužva nemoguća, što je ustvari i glavni problem. Postoji osnovna škola sa samo tri razreda, u kojima ne znam da li ima pet, šest đaka. Nema potrebe za školom jer nema djece, a onu koja su stasala za školu roditelji voze u Risan ili u Kotor. Kada sam ja išla u osnovnu školu u Perastu onda je bila cijela zgrada prvi i drugi sprat, imali smo četiri razreda i bilo nas je ukupno 40- ističe Brajinovićeva.
Društvo prijatelja grada Perasta, osnovano je, pojašnjava, 1999. godine da bi svojim djelovanjem uticalo da se sačuvaju arhitektura i ukupno kulturno nasleđe Perasta, uključujući tradicionalne običaje, i u toj je misiji, kaže, u značajnoj mjeri uspjelo. Društvo, kaže Brajinovićeva, po spisku ima preko 400 članova, od kojih je manji broj aktivnih.
– Svoje prostorije nemamo, a kada nam je potrebno koristimo prostor Mjesne zajednice. Sa projektom izdavanje i prezentacija knjige „Peraški običaji“ Društvo je konkurisalo za dobijanje sredstava po konkursu za NVO koji je zaključen 19. oktobra. O pristiglim zahtjevima odlučivaće nadležna opštinska komisija i nadam se da će imati sluha za naš projekat.
Perast inače ima 17 običaja, ali njeguje tri, tako da nakon što izdamo ovu knjigu sigurno da ćemo prepoznati još neke koji će biti interesantni i steći neku popularnost – zaključuje Marina Brajinović.
Nada u podršku lokalne uprave
– Za očuvanje arhitekture Perasta borili smo se svih ovih godina kada je na sceni bila ekspanzija gradnje, restauriranja ili adaptiranja… i prilično smo u tome uspjeli, jer nisu ispunjene baš sve želje onih koji su nešto radili. Ono u čemu uspjevamo i održavamo je njegovanje naših običaja i to; Kićenje mađa 1. maja, Gađanje kokota 15. maja i Fašinada 22. jula koja je inače rješenjem Ministarstva kulture ušla u spisak kao nematerijalno kulturno blago od interesa za Crnu Goru. Prethodnih godina sve to smo održavali uz pomoć Opštine Kotor, Turističke organizacije Kotor i pojedinih sponzora, dok smo ove 2017. najvećim dijelom to obilježili uz pomoć sredstava koje je obezbijedila Opština Kotor. Za sve te tri manifestacije smo dobili onoliko koliko smo i tražili; oko tri hiljade eura ukupno- precizirala je Brajinovićeva izrazivši očekivanje da će i lokalna uprava i naredne godine podržati održavanje ovih peraških običaja.
/B.M./