Četvrta Međunarodna konferencija Parkova Dinarida završena je juče posjetom njenih učesnika JP Morskom Dobru iz Budve, odnosno zaštićenom rezervatu prirode Solila u Krtolima kod Tivta. Solila su inače, jedan od nekoliko novih članova Mreže Parkova Dinarida, pored Parka prirode Orjen, Parka Tivoli, Rožnik, Šiško brdo iz Slovenije i Javne ustanova Zeleni prsten iz Hrvatske.
Prijemom novih članova, Parkovi Dinarida – mreža zaštićenih područja Dinarida, od juče broji ukupno 92 zaštićena područja iz osam zemalja regiona – od Slovenije do Bugarske.
Konferencija koja je održana u Budvi je okupila preko 150 učesnika iz osam zemalja regiona koji su u okviru tri radna dana kroz diskusije, prezentacije i radionice sa vodećim stručnjacima iz regiona razmijenili iskustva i obradili temu jačanja saradnje zaštićenih područja i lokalnih zajednica, a što predstavlja jedan od temelja dobrog upravljanja prirodnim resursima.
Dio učesnika konferencije juče je posjetio Solila i na licu jjesta se uvjerio u poboljašnje infrastrukturnih uslova u tom parku prirode, u koji kontinuirano ulažu JP Mosrko Dobro i Opšztine Tivat, u saradnji sa MZ Krtoli i tivatskim NVO sektorom.
Solila su područje nekadšanjih slanih močvara i srednjevjekovnih bazena za proizvodnju soli u južnom dijelu Tivatskog zaliva, a koji su pod zakonskom zaštitom zbog svojih velikih prirodnih, ekoloških i kulturno-istorijskih vrijednosti. Solila su i međunarodno su prepoznata kao jedno od važnih područja za ptice i njihovu migraciju. Od ukupno registrovanih 342 vrste ptica u Crnoj Gori, 114 vrsta je registrovano na samim Solilima, a od toga čak 109 primjećenih vrsta uživa neki vid zaštite. Ovo područje od oko 150 hektara je kao drevna solana sa brojnim arheološkim nalazima, veoma vrijedno i u kulturno-istrojskom smislu, a stanište je i brojnih vrijednih vrsta biljaka, vodozemaca, riba i rakova.
“Drago mi je das am danas ovdje sa našim budućim partnerima iz Morskog Dobra sa kojima smo dogovorili konkretnu saradnju na nekoliko projekata, i u nekim drugim segmentima upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima. Oduševljen sam onim što vidim na Solilima jer su primjetni značajni pomaci na bolje u smislu infrastrukture sa lijepo uređenim ulazom u park, osmatračnicama za ptice, info- tablama i drugim mobilijarom”- kazao je nakon obilaska Solila, Nikola Zovko, direktor parka prirode Hutovo blato iz BiH sa kojim će Morsko Dobro kao upravljač Parka prirode Solila, ubuduće intenzivno sarađivati u mreži Parkovi Dinarida, posebno na programima tzv.bird watching-a.