5.6 C
Kotor

Slušaj online radio

Muzej grada Perasta priredio izložbu o Koroneliju

Izložbom „Vinćenco Marija Koroneli i Perast“, u Muzeju grada Perasta u srijedu su počelo je i zvanično obilježavanje 21. novembra-Dana Opštine Kotor.

Izložbaje priređena povodom 300 godina od smrti Koronelija, najpoznatijeg italijanskog kartografa iz razdoblja Mletačke Republike 17. vijeka, osnivača najstarije geografske asocijacije na svijetu (Accademiae cosmographiecae degli argonauti).

O izložbi i Koroneliju su govorili Dušan Medin direktor OJU Muzeji Kotor, istoričarka umjetnosti Dragana Lalošević i autorka izložbe je konzervatorka/restauratorka Maja Uskoković.

Koroneli je poznat kao teolog, geograf, kosmograf i izdavač, a proslavio se i kao izrađivač globusa velikih dimenzija. Kao kartograf nama je blizak preko izolara ”Mari, Golfi, Isole, Spiagge, Porti, Citta, Fortezze ed altri Loughi dell’Istria, Quarner, Dalmazia, Albania, Epiroe Livadia” i atlasa ”Atlante Veneto” koji se čuvaju u Muzeju grada Perasta.

Koroneli izložba

Pokrovitelj projekta i Ministarstvo kulture Crne Gore koje je Programom zaštite kulturnih dobara izdvojilo sredstva za konzervaciju malog Koronelijevog atlasa, izolara koji se čuva u Muzeju grada Perasta.

“Fond Muzeja grada Perasta posjeduje zbirku starih pomorskih karata i atlasa, među kojima su dva Koronelijeva atlasa: Atlante Veneto i mali Koronelijev atlas – izolar. Oba atlasa su izložena i nalaze se u stalnoj postavci Muzeja grada Perasta. Atlante Veneto je prvo izdanje iz 1690. godine. Sadrži karte obala Mediterana među kojima je posebno interesantna karta iz 1688. godine na kojoj je predstavljena Jadranska obala, koja se smatra jednom od najboljih karata sa prikazom istočne Jadranske obale. Izolar sa prikazima gradova i utvrđenja, nastao je u periodu 1684.-1699. godine” kazala je Lalošević.

“Večerašnja izložba je kruna niza stručnih aktivnosti i nastojanja gospođe Uskoković da se njen konzervatorsko-restauratorski angažman zaokruži i konačno prezentuj zainteresovanoj javnosti” – kazao je između ostalog Medin.

Koroneli izložba

“Izolar predstavlja zbirku karata priobalnog područja na kojima preovladavaju prikazi i opisi ostrva. Želja Mletačke Republike u doba vrhunca njene moći bila je da pokaže mnogobrojne posjede kojima je raspolagla na području Jadransko-jonsko-egejskog arhipelaga. Kartografskim prikazima ostrva koji su sačinjavali nautičke, korografske i topografske elemente pridodaju se pisani tekst o ekonomskim i političkim prilikama i istorijske crtice iz prošlosti prikazanih oblasti. U izolarima se uz ostrva počinju prikazivati i prioblalna područja. Zbog velikog interesovanja koji se javio kod sve brojnije publike i povećane potražnje za takvim djelima njihova produkcija je morala biti temeljena nad štamparskim tehnikama koje su bile poznate u 15. vijeku” – kazala je autorka izložba Uskoković, podsjetivši da se primjerak Koronelijevog izolara, štampan u Veneciji 1688. godine, čuva u Muzeju grada Perasta.

Koronelijevi radovi su osnova za sve kasnije kartografe i putopisce koji su istraživali ovaj dio Evrope.

Najčitanije