Bijel, gust i bogat okusom, jedinstveni magareći sir koji se proizvodi u Srbiji nije samo ukusan, nego i zdrav, tvrdi njegov proizvođač Slobodan Simić.
No postoji i kvaka – cijena mu je oko hiljadu eura po kilogramu, što ga čini jednim od najskupljih sireva na svijetu.
Simić i njegov tim farmera od 2012. muzu više od 200 magarica koje žive u prirodnom rezervatu Zasavica na sjeveru Srbije.
Magareće mlijeko ima karakteristike slične ljudskom, a Simić tvrdi da liječi niz bolesti, uključujući astmu i bronhitis.
“Beba može konzumirati ovo mlijeko od prvog dana, bez razrjeđivanja”, ističe Simić i dodaje kako je to “čudo prirode”.
Iako ne postoji dovoljno znanstvenih studija o koristi za zdravlje, magareće mlijeko je bogato proteinima, a Ujedinjeni narodi ga preporučaju kao dobru alternativu za one koji su alergični na kravlje mlijeko.
Magarice proizvode manje od litre mlijeka dnevno, a farma prodaje između šest i petnaest kila sira godišnje.
No “ono što nitko na svijetu ne čini, niti može, jest magareći sir”, govori Simić o svom projektu.
Magareće mlijeko ima nisku razinu kazeina – proteina koji služi kao vezivo u proizvodnji sira.
No jedan od zaposlenika u Zasavici otkrio je da se magareće mlijeko može pomiješati s kozjim kako bi se proizvela tekstura nalik siru.
Miješanje dvaju mlijeka je korisno i zbog činjenice da magarice proizvode manje od litre mlijeka na dan, što je 40 puta manje nego krave.
Na farmi se proizvodi i sapun od magarećeg mlijeka, kao i liker.
Simiću je njegov poslovni pothvat način na koji želi zaštititi balkanskog magarca, životinju koja je sve rjeđa zbog mehanizacije koja ih mijenja u poljoprivredi.
“Održavamo potrebu za ovom životinjom i sad imamo sve više i više farmi magarica, a raste i potražnja, što je odlična vijest za nas i regiju”, zaključuje Simić.