Evropska komisija ratificirala je nove standarde za kućne aparate koji će od proizvođača zahtijevati duži rok trajanja proizvoda i garanciji o nabavi rezervnih dijelova kako bi se smanjila količina otpada i zaštititila okolina.
Važeći standardi uglavnom su fokusirani na efikasnu potrošnju energije i vode a od 2021. godine njihova će izmijenjena verzija, fokusirana na mogućnost popravka, obuhvatiti i električne uređaje poput televizora, rasvjetnih tijela, frižidera i strojeva za pranje suđa i rublja.
U izmijenjenoj će verziji standarda proizvođači biti obavezni nabavljati rezervne dijelove za neovisne servisere u roku od 10 godina od datuma kupnje uređaja.
Ti će se dijelovi također morati moći zamijeniti upotrebom običnih alata i bez oštećenja proizvoda.
Prema procjenama Evropske unije, te bi mjere zajedno s postroženim propisima o označavanju trebale smanjiti emisiju ugljen dioksida za više od 46 miliona tona godišnje.
“Brojke govore same za sebe: te mjere mogu uštedjeti evropskim domaćinstvima u prosjeku 150 eura godišnje i omogućiti do 2030. uštedu energije ekvivalentnu godišnjoj energetskoj potrošnji Danske”, istaknuo je u saopštenju Jyrki Katainen, potpredsjednik EK za radna mjesta, rast, ulaganja i konkurentnost.
Krajnji efekt trebala bi biti manja količina starih uređaja na otpadu i manja potrošnja prirodnih resursa i manja emisija štetnih plinova u proizvodnji novih uređaja.
“Naša energetska efikasnost i strategija eko-dizajna bit će sve važniji instrumenti na putu prema ostvarenju zacrtanog dugoročnog cilja o potpuno dekarboniziranoj Evropskoj uniji do 2050. godine”, poručuje prema saopštenju povjerenik EU-a za mjere zaštite klime i energiju Miguel Arias Canete.
Nove mjere neće se odnositi na uređaje poput pametnih telefona i laptopova čije jednokratne baterije i softver s ugrađenim ‘kočnicama’ za performanse kritičari smatraju glavnim izvorom ‘kulture bacanja’.