Kulturni centar Nikola Đurković / Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Univerzitet Crne Gore Pomorski fakultet Kotor / Pomorska biblioteka organizovali su otvaranje Izložbe Stare i rijetke knjige iz legata akademika Vladislava Brajkovića u utorak u Memorijalnoj sali Pomorske biblioteke u Dobroti.
Izložba je rezultat implementacije projekta Izložba Stare i rijetke knjige iz legata akademika Vladislava Brajkovića, koji je sufinansiran iz Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2019. godinu Ministarstva kulture Crne Gore. Izložbu su pripremile: Nataša Gobović i Jasmina Bajo, bibliotekarske savjetnice i Marija Starčević i Ana Kerndl, više bibliotekarke.
Rukovoditeljka Pomorske biblioteke Kotor, Nataša Gobović je pozdravila prisutne i podsjetila da je ovo već drugi projekat koji realizuju ove dvije institucije i koji je podržalo Ministartvo kulture Crne Gore.
Prodekanica za inovacije i razvoj prof. dr Tatijana Dlabač je otvorila izložbu.
Akademik Vladislav Brajković, evropski stručnjak za pomorsko pravo, čovjek je koji je svojim znanjem, društvenim angažmanom, entuzijazmom i, iznad svega, ljubavlju i privrženošću svojoj rodnoj Boki Kotorskoj, znatno doprinio obnovi i razvoju pomorske privrede Crne Gore nakon Drugog svjetskog rata, te obnovi pomorskog školstva i njegovom podizanju na visokoškolski nivo. Svoju bogatu stručnu biblioteku zavještao je svojoj sestričini, uvaženoj prof. dr Mariji Radulović. Procjenjujući vrijednost i značaj fonda, pokojna prof. dr Marija Radulović je odlučila da biblioteku akademika Vladislava Brajkovića pokloni Pomorskoj biblioteci u Kotoru, sa željom da ona što prije bude adekvatno smještena, stručno obrađena i prezentirana, i na taj način otvorena za naučnu i kulturnu javnost ne samo Boke Kotorske i Crne Gore već i šire.
,,Vjerujemo da će situiranje naučne biblioteke akademika Vladislava Brajkovića u Pomorskoj biblioteci doprinijeti objektivnom vrednovanju njegovog opšteg doprinosa i odrediti pravo mjesto koje mu pripada u novijoj istoriji Crne Gore. Utemeljivanjem Biblioteke akademika Vladislava Brajkovića, Kotor i Boka Kotorska će se odužiti jednom od najviđenijih Bokelja’’, istakla je Dlabač.
Biblioteka akademika Vladislava Brajkovića obuhvata preko 7.000 bibliotečkih jedinica, a materijal će biti sistematizovan i katalogizovan u okviru COBISS. CG, zajedničkog (kooperativnog, jedinstvenog) elektronskog kataloga Crne Gore, što znači da će biti dostupan svim korisnicima interneta. Stare i rijetke knjige iz ove Biblioteke su u relativno zadovoljavajućem stanju, jer na njima nema ozbiljnijih oštećenja.
Jasmina Bajo, koordinastorka projekta, je podsjetila da je zakonska obaveza i dužnost svake baštinske ustanove i da štiti i čuva staru i rijetku bibliotečku građu kao kulturno nasljeđe od opšteg značaja. Ove publikacije predstavljaju i kulturno dobro. Zatim je dodala: ,,Izloženo je 35 publikacija, koje su važan izvor podataka o akademiku Brajkoviću, njegovim raznovrsnim interesovanjima, tako da osim stručnih publikacija iz oblasti pomorske pravne nauke na nekoliko jezika (italijanskom, francuskom, engleskom, njemačkom) nalazimo i publikacije koje pripadaju različitim oblastima kulture i nauke: književnost, istorija, sociologija, lingvistika, ekonomija, politikologija, etnologija, okeanografija, kulturna baština Boke Kotorske. Najstarija publikacija koja je predstavljena na ovoj izložbi je iz 1811. godine. Riječ je o traktatu italijanskog advokata Estragina: Trattato del contratto di assicurazione del sig. Pothier, preceduto da un discorso preliminare coll᾽ agg. delle note e di un supplemento, koja je objavljena u Milanu.
Cilj ove izložbe je da ukažemo javnosti na kulturno bogatstvo kojim raspolažemo, da naučnicima, istraživačima, studentima, učenicima i građanstvu omogućimo uvid u biblioteku jednog od najvećih stručnjaka za pomorsko pravo kod nas i na taj način valorizujemo i obogatimo kulturnu ponudu Boke Kotorske i Crne Gore.’’
Otvaranju izložbe su prisustvovali i učenici Srednje pomorske škole Kotor sa profesoricom Draganom Franić.