Sedam godine, (izuzev 2020. zbog poznate situacije pandemije Kovid 19) povodom Dana državnosti aktivistkinje Anime sa lokalnim aktivistima/kinjama obilazile mjesta zločina koji su se desili na teritoriji Crne Gore tokom ratova devedesetih sa zahtjevom da se na primjeren način, spomen obilježjem, obilježi mjesto zločina kako bi savremenici/e i buduće generacije razvijale kulturu sjećanja.
Tužilaštvo Crne Gore je prije šest godina donijelo Strategiju za istraživanje ratnih zločina u Crnoj Gori koje je iznevjerila očekivanja jer nije postojala politička i javna volja da se procesuiraju zločini.
Povodom Dana ustanka (državnosti) ukazujemo na to da javnost nije na adekvatan način upoznata sa odgovornošću za počinjeno u ratovima devedesetih mada se iz državnog budžeta izdvaja preko pet miliona eura za naknadu štete žrtvama ratnih zločina koja je ostvarena pred crnogorskim sudovima. Nije adekvatno procijenjena ni krivična odgovornost u svim slučajevima a o političkoj, komandnoj i moralnoj odgovornosti se ne govori.
Zbog navedenog odnosa državni organa i partija na vlasti nastavljamo da obilaskom mjesta zločina (šesti put) i polaganjem cvijeća :
- Odajemo počast žrtvama i uvažavamo dostojanstvo onih koji su bili žrtve devedesetih;
- Prozivamo institucije države da uspostave vladavinu prava za sve i da preduzmu mjere koje obezbjeđuju tranzicionu pravdu, sigurnost i bezbjednost svih stanovnika u Crnoj Gori;
- Ukazujemo na zločine učinjene u naše ime
- Afirmišemo potrebu suočavanja sa prošlošću da bi se spriječile zloupotrebe ljudi i zločini u budućnosti;
Zahtijevamo od države da na primjeren način, spomen obilježjem, obilježi mjesta zločina kako bi savremenici/e i buduće generacije razvijale kulturu sjećanja i kulturu odgovornosti.
Pozivamo sve zainteresovane u lokalnim zajednicama da nam se pridruže u ovim aktivnostima.
Lista mjesta ratnih zločina u Crnoj Gori i vrijeme obilaska:
- Herceg Novi – ispred zgrade MUPa (mjesto odakle je najveći broj muslimana deportovan u BiH gdje su ubijeni 1992.) 14. jula u 10 sati
- Morinj – ispred ulaza u vojni objekat (logor za hrvatske zarobljenike 1991/2.), 14. jula u 11 sati.
- Bukovica – mjesto gdje je ubijen civil Džafer Đogo (mjesto etničkog čišćenja muslimana 1992/3), 14. jula u 18 sati
- Kaluđerski laz – most (mjesto gdje je Vojska Jugoslavije ubila šest civila albanske nacionalnosti, i još šesnaest albanskih civila izbjeglih sa Kosova u vremenu od aprila do juna 1999.), 15. jula u 11 sati
Proteklih godina obilazak mjesta zločina uključivao je i spomenik žrtvama NATO bombardovanja u Murini, gdje je stradalo šest civila među kojima i troje djece. Ove godine predstavnici Vlade Crne Gore i parlamentarne većine odali su poštovanje stradalim i njihovim porodicama. Premijer je tokom odavanja počasti rekao da ispravlja nepravdu prethodnih Vlada koju će njegova vlada ispraviti. Zbog spremnosti Vlade da ispoštuje žrtve, a u nadi da će to uraditi i sa ostalim zločinima počinjenim na tlu Crne Gore, nadamo se da će institucije Crne Gore u skladu sa obećanjem Vlade uraditi sve da se zločini ne zaboravi i da žrtve budu adekvatno uvažene, poručuju iz ANIME.