11 C
Kotor

Slušaj online radio

Australijski naučnici: Kovid-19 „može da preživi na telefonu ili novcu do 28 dana”

mobilni – aplikacija

Koronavirus može da opstane zarazan na površinama kao što su novčanice, ekrani telefona i nerđajući čelik do 28 dana, tvrde naučnici. Australijska državna naučna agencija utvrdila je da Covid-19 može da preživi mnogo duže nego što se ranije mislilo, prenosi BBC na srpskom.

Virus se najčešće prenosi kada ljudi kašlju, kijaju ili razgovaraju.

Ali stručnjaci kažu da se može prenositi i česticama u vazduhu, kao i preko površina kao što su metal i plastika.

Prethodnim laboratorijskim studijama je utvrđeno da koronavirus može da preživi dva do tri dana na novčanicama i staklu, i do šest dana na plastici i čeliku, ali rezultati variraju.

Ali u posljednjem istraživanju australijske agencije CISRO utvrđeno je da je virus „veoma otporan” i da može da preživi do 28 dana na glatkim površinama poput stakla na mobilnim telefonima – kada se drži na 20 stepeni Celzijusa, što je otprilike sobna temperatura.

Poređenja radi, virus gripa može da preživi 17 dana u istim uslovima.

Eksperimenti su izvršeni u mračnoj prostoriji, pošto UV zraci ubijaju virus.

„Ako utvrdimo koliko dugo virus opstaje na površinama, moći ćemo preciznije da predviđamo širenje, i bolje zaštitimo ljude”, rekao je izvrši direktor CISRO doktor Leri Maršak.

Istraživanje, objavljeno u Žurnalu virologije (Virology Journal), otkriva da virus teže opstaje na toplijim temperaturama – prestao je da bude infektivan u roku od 24 sata kada je bio izložen temperaturi od 40 stepeni Celzijusa.

Covid-19 se prvenstveno širi vazduhom. Istraživanje je pokazalo ostaje zarazan u vazdušnim česticama više od tri sata. Manje je poznato koliko može da se proširi preko novčanica i ekrana.

Prethodna istraživanja na nerđajućem čeliku su imala različite rezultate – od tri do 14 dana, na sobnoj temperaturi. Novo istraživanje se bavilo pitanjem koliko virus može da preživi na staklu, papiru, plastici i čeliku. Otkrili su da opstaje i do 28 dana na sve tri površine, na temperaturi od 20 stepeni – znatno duže nego u prethodnim studijama.

Eksperimenti su, ipak, sprovedeni u uslovima koji odgovaraju virusu – u zamračenoj sobi sa stabilnom temperaturom i vlažnošću – tako da virus možda neće tako dobro proći u realnom svijetu.

Ovi rezultati nas svakako podsjećaju na potrebu da redovno peremo ruke, kao i da čistimo ekrane, i da izbjegavamo dodirivanje lica, kako bismo smanjili rizik od zaraze.

Autori istraživanja kažu da sposobnost Covida-19 da istraje na nerđajućem čeliku na hladnim temperaturama može da objasni kako je virus izbio u industriji prerađivanja mesa i hladnjačama – hiljade radnika je pozitivno na korona virus širom svijeta.

CISRO istraživači navode i da njihova istraživanja podržavaju prethodna kojim je utvrđeno da virus može da preživi i na svježoj i na zamrznutoj hrani.

Svjetska zdravstvena organizacija kaže: „Trenutno nema potvrđenog slučaja zaražavanja putem hrane”.

Najčitanije