15.5 C
Kotor

Slušaj online radio

BiH: Obilježena 82. godišnjica čuvenog Igmanskog marša

BiH: Obilježena 82. godišnjica čuvenog Igmanskog marša
Ignan – Foto: Samır Jordamović /AA

Na planini Igman, pokraj Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine, u subotu je obilježena 82. godišnjica Igmanskog marša, legendarnog proboja Prve proleterske brigade od Romanije do slobodne teritorije u Foči, javlja Anadolu.

Tradicionalnim maršem i polaganjem vijenaca i cvijeća delegacija na Spomen-obilježje pripadnicima Prve proleterske brigade na Velikom polju na Igmanu obilježena je godišnjica jedne od najznačajnijih operacija tokom narodnooslobodilačke borbe (NOB) u Drugom svjetskom ratu.

Vijence je na Spomen-obilježje položilo desetine delegacija iz svih zemalja bivše Jugoslavije, kao i nekih evropskih.

Predsjednik SABNOR-a u Kantonu Sarajevo i predsjednik Organizacionog odbora Igmanskog marša Mirsad Ćatić zahvalio se prisutnima na dolasku i izjavio da je ovo događaj koji podsjeća na mlade ljude koji su prije 82 godine marširali zaleđenim Igmanom ka slobodi.

“Želim da se prisjetimo barem na tren kako su partizani prije 82 godine po zamrznutom Igmanu kročili ka slobodi, s pjesmom u srcu. Da se upravo ovdje, pred ovim spomenikom borcima Prve proleterske brigade, prisjetimo i osjetimo kako su oni tada zračili, iako promrzli, iscrpljeni od marša, kratkim zastankom nastavili su svoj oslobodilački put. Zato smo ovdje da evociramo sjećanja koja uvijek imaju dvije poruke: jedna je poruka nadahnuća koju su nam partizani i narodnooslobodilački pokret ostavili da uvijek gajimo ono što su nam ostavili, a to je antifašizam, a druga poruka je opomena da zlo nikad ne miruje i da budemo uvijek budni i spremni djelovati svaki dan da bi mladim generacijama, našim potomcima ostavili ono što su oni nama ostavili, a to je plodno tlo za život u slobodi i zadovoljstvu”, rekao je Mirsad Ćatić.

Igmanski marš izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći na minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati.

Pripadnici Prve proleterske brigade su na Romaniji bili opkoljeni jakim njemačkim snagama. Štab brigade donio je odluku o izvršenju opasnog, ali jedinog mogućeg pokreta.

Učesnici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili proboj ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.

Bio je to jedan je od najvažnijih partizanskih pohoda na prostorima bivše Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu, a tradicionalno se već decenijama obilježavaju godišnjice tog događaja sa porukom da antifašizam nije iskorijenjen.

Najčitanije