S obzirom na to da Herceg Novi decenijama unazad važi kao mjesto porodičnog odmora i omladinskog turizima, s ovakvim ambijentom teško da može biti konkurentan
Raskopano šetalište u Igalu sa neizvjesnim završetkom posla planiranog za 1. jun, radovi na saobraćajnici u Zelenici, usled kojih se stvaraju kolone vozila, izgradnja trotoara i autobuskog stajališta na Toploj, skori početak gradnje glavne autobuske stanice u Igalu, nefunkcionalan kolektor i postrojenje, kojem su u Meljinama dvije pumpe skoro tri mjeseca van stroja… slika su predsezonskog dočeka gostiju u Herceg Novom.
Tu je i problem sa saobraćanjem trajekta, jer tri od kojih dva imaju više nego skromne kapacitete nijesu dovoljni da opsluže goste ni tokom predsezone, a kamoli u sezonskom periodu. Sve ovo prate i obaška podignute cijene u trgovinama, ugostiteljskim objektima i kafeima, u hotelskom i privatnom smještaju.
S obzirom na to da Herceg Novi decenijama unazad važi kao mjesto porodičnog odmora i omladinskog turizima, s ovakvim ambijentom teško da može biti konkurentan. Kada je riječ o cijenama proizvoda koje turisti u Herceg Novom, zbog skromnijeg džepa, najviše kupuju u vanpansionu, u odnosu na lani više su uglavnom od 50 centi do euro za piće, dok je hrana poskupila od jedan do pet eura, u zavisnosti gdje se konzumira.
Pa je tako za parče pice potrebno izdvojiti 2,50 eura, dok je lani koštalo od 1,50 do 2 eura, hamburger košta od 3,50 do 4 eura, a lani je koštao 3 eura. Cijena kugle sladoleda se kreće od 0, 90 eura do 1 eura, a na ekskluzivnijim mjestima i pet eura, dok se prošle godine za ledni dezert izdvajalo 0,80 eura. Ni sa napicima se ne stoji bolje, pa je za običnu šolju čaja potrebno izdvojiti od 1,40 do 1,60 eura, a lani je koštao 1 euro, ledeni čaj košta 2,20 eura, a prošle godine je bio 1,80 eura. Za veliku kafu sa mlijekom treba izdvojiti 1,80 do 1,90 eura, a lani 1 40 eura. Mala kafa sa mlijekom košta od 1,40 do 1,80, a lani je koštala 1,10 eura. Cijena nes kafe je sa 1,80 porasla na 2,80 eura, dok je za sokove, koji su prošle godine koštali 2,50 eura, potrebno izdvojiti od 2,80 do 3,50 eura, flašica kisele vode košta 1,80 eura, a za pivo koje je prošle godine koštalo od 2,50 do 2,80 eura sada je potrebno izdvojiti od 3 eura pa naviše. Sendviči koštaju od 4 do 6 eura, burek od 1,80 do 2 eura. Za kolač koji je lani koštao 2 eura, sada je potrebno platiti od 3 do 4 eura.
I cijene u restoranima su porasle, pa recimo riba, koja je prošle godine koštala 15 eura, sada iznosi 20 eura. Cijena porcije ćevapa je sa 5 eura porasla na 7, a miješanog mesa sa 7 na 12 eura. U pojedinim ugostiteljskim objektima nerijetko nema cjenovnika, na nekima ima samo kod-cjenovnik, sa čijim iščitvanjem građani i nisu najvještiji, pa neugodna iznenađenja nijesu rijetkost.
Treba napomenuti i to da su cijene podignute unazad mjesec dana, a mještani se kao i svake godine žale da će ih pratiti do naredne sezone, kada će očekivano ponovo rasti. U svjetlu skromnih primanja i svakodnevna kafa van kuće postala luksuz.