Uprava pomorske sigurnosti učiniće sve plovidba u našim vodama bude bezbijedna i sigurna, poručio je načelnik Odjeljanja za nazdor i kontrolu pomorskog saobraćaja Žarko Lukšić.
On je saopštio da Uprava planira i instalaciju dodatnih senzora na ulazu u hercegnovski zaliv i kroz Verige, kako bi detektovali sva plovila i tada će vjerovatno, prema njegovom uvjerenju, probleme suzbiti do kraja.
Lukšić je za Radio Herceg Novi kazao da se u Upravi pomorske sigurnosti Bar u okviru Ministarstva saobraćaja i pomorstva Crne Gore, vode se intezivne aktivnosti u cilju uspostavljanja kontrole na moru.
“Uprava je u skladu sa širokim nadležnostima imala mnogo više posla u odnosu na prethodne godine, s obzirom na nepovoljne vremenske uslove za nautičare”, kazao je Lukšić za RHN.
Podsjetio je na slučajeve u Buljarici, dvije velike pomorske nezgode na otvorenom moru kod Ulcinja, u zalivu Trašte i druge.
“Uprava je zajedno sa Inspekcijom sigurnosti i bezbjednosti pomorske plovidbe Lučke kapetanije Kotor preuzela sve aktivnosti, koje se tiču smanjenja tih rizika”, kazao je Lukšić.
On je naveo da je goruće pitanje, brza vožnja plovila u Bokokotoriskom zalivu.
“Od kraja jula se odvija intezivan saobraćaj u Bokokotorskom zalivu intezivan saobraćaj, kada naš sistem detektuje razna plovila. Goruće pitanje je brza vožnja skutera i glisera, koji neprimjereno voze u hercegnovskom, kumborskom, tivatskom tjesnacu. Uprava sve to detektuje radarskim sistemom i proslijeđuje inspekciji bezbjednosti i sigurnosti pomorske plovidbe iz Kotora”, objasnio je Lukšić.
Fali inspektora
U Bokokotorskom zalivu gdje su specifični uzani tjesnaci, brzina je ograničena na 10 čvorova, a 6 čvorova u tjesnacima Kumbor i Verige, približavanje plovila je ograničeno na 200 m od obale.
“Uprava i inspekcija Lučke Kapetanije imaju velik posao,širok spektar nadležnosti. U Lučkoj Kapetaniji Kotor zaposlena su samo dva inspektora. Oni nisu u stanju sami da obave posao po svakodnevnim prijavama. Ministarstvo saobraćaja i pomorstva će učiniti dodatne napore da obuči i zaposli tzv. junior inspektore, kako bi se što bolje vršio inspekcijski nadzor. I kupači moraju da vode računa o pravilima shodno zakonu sigurnosti pomorske plovidbe. Postoje kazne i za njih”, upozorio je Lukšić.
Kupači ne smiju da plivaju izvan ograđenog dijela plaže tzv. bova, a tamo gdje je neograđeno, gdje je prirodno kupalište dozvoljeno je kupanje na 150 metara od obale. Približavanje plovila je zabranjeno na 50 m od bova, odnosno, 200 m od obale.
“Svjedoci smo da se ne poštuju pravila, da je teško te brze skutere i glisere detektovati i pravovremeno reagovati. Ministarstvo i Uprava će učiniti sve da bude bolje da se zakon poštuje”, ukazao je Lukšić.