Istra je jedna od najposjećenijih turističkih destinacija, čiji je broj dolazaka i noćenja turista ove godine bio rekordan. Iako ova činjenica izaziva opće zadovoljstvo, ono istovremeno može stvarati veliki pritisak na samu destinaciju, njene prirodne resurse i lokalno stanovništvo.
Upravo zbog toga Istarskoj županiji potreban je održiv i ekološki turizam koji stremi k očuvanju prirode i okoliša, promociji održive gospodarske aktivnosti i očuvanju kulturne baštine i tradicije, dok istovremeno brine o domicilnom stanovništvu, kao i o potrebama posjetitelja destinacije. Upravljanje održivim razvojem turizma može se primijeniti na razne oblike turizma poput elitnog, ali i masovnog, i to u svim vrstama destinacija.
Potreba za održivim turizmom na našem području u posljednje se vrijeme sve više ističe, a čine se i određeni koraci u smjeru odgovornog i ekološkog razvoja. Tako je prije nekoliko dana Upravni odjel za turizam Istarske županije pod geslom “Turizam za uključiv razvoj” pozvao sve ponuditelje turističkih i s turizmom povezanih usluga koji djeluju na području Istre, da se uključe u obilježavanje ovogodišnjeg Svjetskog dana turizma, kako bi 2. i 3. listopada turističku ponudu zajednički učinili dostupnijom svim građanima i posjetiteljima Istre. Napomenuli su da će pri odabiru subjekata prednost imati oni koji posluju u skladu s principima održivog i odgovornog razvoja, te koji doprinose podizanju kvalitete i produženju turističke sezone, kreiranju doživljaja, te uključivom i ravnomjernom razvoju turizma Istre.
U kojem će se smjeru turizam kretati, kako se razvija održiv, odgovoran i uključiv turizam na području Istarske županije te kako se koncept elitnog turizma kroz vrijeme promijenio, u razgovoru za Glas Istre otkrio je Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istre.
– Prije svega, kad kažemo da je Istra 90-ih godina imala preko 300 napuštenih sela, a da je danas gotovo stotinjak sela manje gdje su se popravile zgrade i suhozidi, gdje su se ponovno posadili vinogradi, maslinici i voćnjaci, te kad kažemo da su mlađe obitelji napravile kontra smjer s obale prema selu te svoj životni prostor nalaze u središnjem djelu Istre, a isto tako da smo razvili turizam i u tom djelu Istre, onda je to najbolji primjer održivog i odgovornog razvoja turizma, kaže Ivošević, te dodaje da se revalorizirao veliki dio središnjeg dijela Istre koji je više od nekoliko desetljeća bio u potpunosti prazan, bez infrastrukture, bez struje, vode, kanalizacije, asfalta i telefonske linije.
– Kada ste se 90-te godine vozili s autom iz Novigrada prema Buzetu, vi niste vidjeli niti jedno svjetlo ni s lijeve ni s desne strane, ukazuje Ivošević na nekadašnje stanje pa napominje da su danas, zahvaljujući sinergiji turizma i poljoprivrede, kao i poduzetništva, stvoreni novi kvalitetni uvjeti za život i za razvoj gospodarske i industrijske djelatnosti.