10 C
Kotor

Slušaj online radio

Kako je „radio“ Savjet za zaštitu i razvoj lokalne samouprave u Tivtu

Zgrada Opštine Tivat

Savjet za razvoj i zaštitu lokalne uprave Tivta u 2020.godini koju su karakterisali brojni kontorverzni postupci bivše lokalne DPS-SD-HGI vlasti kojima se sada bavi i Specijalno državno tužilaštvo i Upravna inspekcija Ministarstva javne uprave, nije u tom smislu, našao nijedan osnov da se oglasi i zaštiti javni interes. Pokazuje to izvješaj o radi ovog, formalno nezavisnog tijela koje bira Opština Tivat, a kojeg su odbornici na posljednjem zasijedanju lokalnog parlamenat odbili da prihvate.

„Savjet ocjenjuje da su organi lokalne samouprave, organi lokalne uprave, i javne službe Opštine Tivat u izvještajnom periodu, u svom radu i funkcionisnaju primjenjivali propise u ostvarivanju ustavnih sloboda i prava građana lokalne društvene zajendice. Savjet nije uočio nepravilnosti na koje bi uputio predlog mjera za  njihovo otklanjanje“- piše pored ostaloga, u Izvještaju o radu Savjeta za ravoj i zaštitu lokalne samouprave Tivta za 2020. godinu.

Ovo tijelo dakle, prema svom službenom izvještaju, nije primijetilo ništa od prošlogodišnjih kopntroverznih aktivnosti bivše lokalne uprave predvođene u međuvremenu smijenjenim gradonačelnikom dr Sinišom Kusovcem (DPS), uključujići ni njegovo lično krešenje zrdravstvenih propisa i izrečene u samoizolacije iz koje je Kusovac ljetos bježao pa kada je uhvaćen, privreden je od strane policije u karantin u Igalu i kansije je platio pozamašnu novčanu kaznu. Savjet lani nije primjetio niti se bavio katastrofalnom finansijskom situacijom u kojoj se našla Opština Tivat, uzimanjem overdraft kredita bez odluke lokalnog parlamenta, intenzivnim partijskim zapošljavanjem pred izbore, zloupotrebama javnih resursa od strane tadašnjih DPS lokalnih finkciinera Tivta u preduzborne svrhe. Ništa od onoga što je mjesecima punilo stubove štampe, zbog čega je tadašnja opozicija podnosila krivične prijeve protiv bivšeg rukovodstva grada Tivta i čime ss se nakon izbora 30.avgusta koje je DPS u Tivtu izgubio, konalno počelo baviti i Specijalno državno tušilaštvo, nije privuklo pažnju članova tivatskog Savjeta za zaštitu i razvoj lokalne samouprave.

To tijelo koje je izabrala bivše lokalna vlast, čine mr Radoš Gospić, Jelena Lekić, Ljiljana Todorović, Gvozden Balšić i Vesna Kruta, nije našlo za shodno da ni na ove probleme javno skrene pažnju Skupštini Opštine iako ima to zakonsko pravo i obavezu kada su u pitanju „naročito ozbiljni slučajevi povrede prava građana ili problemi u radu lokalne samouprave, organa lokalne uprave i javnih službi“. Ovo tijelo inače, po Zakonu o lokalnoj samoupravi ima ulogu da jača kontrolu građana i najšire javnosti nad radom lokalne uprave i da ojača učešće građana u vođenju opštinskih poslova, pa stim u vezi po zakonu, na raspolaganjuj ima prilično širok dijapazon ovlašćenja koji uključuje podnošenje konkretnih predloga lokalnoj vlasti i državnim organima kako da oni unaprede kvalitet javnih usluga i zaštitu prava i interesa lokalnog stanovnoštva, traži mišljenja od državnih organa i javnih službi, pokreće pitanje ocjene ustavnosti akata koji ugrožavanu interese lokalne samouprave i njenih žitelja kao i da „razmatra pitanja od značja za rad i funkcionisanje organa lokalne samouprave, organa lokalne uprave i javnih službi kada one ne ostvaruju svoje funkcije ili kada povređuju prava lokalnog stanovništva“.

Od svega ovoga, tivatski Savjet sa Gospićem na čelu lani se bavio učešćem na javnim raspravama koje je raznim povodima organizovala Opština i analizom materijala koji su išli pred odbornike na sjednicama lokalnog parlamenta. Što se inicijativa tiče, Savjet se bavio trivijalnostima kojima se svakodnevni inače, bave Komunalna policija ili Komunalna inspekcija pa je tako lani pored ostaloga ovo tijelo Opštini uputilo zvanične predloge da se „preko nadvožnjaka poprave ispucale betonske ploče“, „već napokon popravi fontana u velikom Gradskom parku“, „da se poprave trule ili polomljene klupe u parkovima“, „poprave potonule pločice u Njegiopevoj ulici“, „posijeku grane na drveću koje ometaju prolaz pješacima“, „postave poklopci na šahte u gradu na mjestima na kojima nema poklopca“, „da se zabrani prodaja subotom prodavnicama van kruga pijace“, „da se Komunalnom predloži da doveze zemlju i sa zemljom prekrije korene drveća u velikom Gradskom parku“, „da se popravi gradski sat pored restorana „Sidro“ jer nije u fubkciji“…

Među „ozbiljnije“ predloge Savjeta upućene bivšoj vlasti spada inicijativa da se „formira Televizija Tivat“ kao i „predlog da se svi kadrovi u lokalnoj upravi i samoupravi u opštini Tivat koji su obavezni da polože stručni ispit a još nisu položili, trebaju što je moguće prije taj ispit položiti.“

Zanimljivo, u godini korone i gotovo potpunog zatvaranja zbog kojeg su među egzistencijalno najugroženijima upravo umjetnici i kulturni radnici, Savjet za razvoj i zaštitu lokalne samouprave Tivta u svom izvještaju o radu u 2020. naglašava da su članovi tog tijela „posebno pozitivno ocijenili rad organa i javnih službi iz oblasti kulture koje su, nakon dužeg vremena, u novim objektima kulture organizovale i veliki broj kulturnih programa sa raznolikim sadržajima, uz učešće renomiranih kulturnih stvaralaca“. Takva ocjena data je za godinu u kojoj pored ostaloga, zbog korone nije bilo tradicionalnog ljetnjeg festovala kulture „Purgatorije“ i brojnih drugih manifestacija, te kada su se odigrane pozorišne predstave, izvedeni koncerti, književne večeri i slično mogli prebrojati na prste dviju ruku…

Odbornici SO Tivat su prošle nedjelje, odbijajući da prihvate ovakav Izvještaj o radu Savjeta, rad tog tijela okarakterisali kao „skandalozan“, „sramotan“, „pljačkanje grada“, „zastiđe i bezbrazluk“, optuživši Gospića da je namjerno mjesečno održavao i do šest sjednica tog tijela da se bavi efemernim i trivijalnim stvarima, jer su članovi i predsjednik tog tijala plaćeni po održanoj sjednici.

SJEDNICA I DA SE DONESE ODLUKA O ZAHVALJIVANJU

Prema izvještajima i zahtjevima za isplatu honorara sebi i članovima Savjeta koje je Gospić podnio Službi SO Tivat, Savjet je u posljednjoj trećini prošle godine, nakon izbora 30.avgusta, imao čak 21 sjednicu. Pri tome su neke, poput sjednice održane 14.septembra, bile potpuno nepotrebne i nesvrsishodne jer je dnevni red sačinjavalo usvajanje zapisnika sa prethodne sjednice i „dogovor o tome da predsjednik Savjeta informiše Radio Tivat o radu Savjeta u vrijeme od juna do kraja avgusta 2020“. Posebne sjendnice održavane su za usvajanje zapisnika sa one prethode i usvajanje još po jedne trivijalne tačke dnevog reda poput inicijativa da se popravi graski sat u Kalimanju ili zemljom naspe korenje drveća u parku. Na posljednjoj sjednici Savjeta u 2020. naprimjer, 30.decembra se usvajao zapisnik sa prethodne sjednice a druga tačkan dnevnog rrda bila je inicijativa da se „predsjednik Savjeta na sjednici SO Tivat  zahvali svima koji su pomogli da Savjet u 2020. radi uspješnije“. Za svaku od ovakvih sjednica Gospić kao predsjendik dobijao je honorar od 27 eura, a članovi od po 18 eura, na što još Opština plaća poreze i doprinose, pa bi ovakav „rad“ Savjeta za zaštitu i razvoj lokalne uprave mjesečno u prosjeku poreske obveznike Tivta koštao između 600 i 700 eura.

POSEBNA SJEDNICA IZA PROTEST POVODOM SMANJENJA NJIHOVIH HONORARA

Savjet je 25.septembra održao posebnu sjendicu na kojoj je, pored usvajanja zapisnika sa prethodne, jedina tačka dnevnog reda bila „zahtjev Savjeta da se izvrši izmjena i dopuna Odluke o određivanju nakande za članove Savjeta, obziorom da je Savjetu naknada znatno umanjena“.

Gospić je tada naveo da od marta članovi Savjeta primaju umanjenu naknadu za svoj rad, a koja je u prethodne tru godine iznosila 40 eura za predsjednika po sjendici, odnosno 30 eura za člana. Od marta je to zbog korona i ekonomske krize smanjeno na 27, odnosno 18 eura. Gospić i ostalo četvoro članova Savjeta stoga su 25.spetembra na sjednici posebno organizovanoj ovim povodom, konstatovali da im „nije jasno zašto nam je ta naknada mnogo smanjena“. Odlučeno je da se Savjet stoga pismeno obrati Skupštinskoj službi i predsjedniku SO „da se ova odluka izmijeni i da nam se odredi naknada koliku smo ranije imali i da nam se ispati razlika od III mjeseca 2020.“. Održavanje ove sjednice Savjeta inače, Tivćane je koštalo oko 110 eura koliko je za nju u naknadama i porezima na njih, plaćeno iz gradskog budžeta.

Izvor:S.L.

Najčitanije