15.5 C
Kotor

Slušaj online radio

Mimovog Brass Festival u Budvi od 3. do 5. juna

Mimovog Brass Festival u Budvi  od 3. do 5. juna
MBF

Mimov Brass Festival će se održati od 3. do 5. juna 2022. u budvanskom Starom gradu u organozaciji NVO Feral u okviru projekta Budvanske hronike. U okviru festivala biće održana radionica (masteclass) za trube i trombone, takmičenje truba i trombona i Jazz koncert Tribute to Mimo. Projekat posvećen crnogorskom džez trubaču Nikoli Mimu Mitrovići NVO Feral organizuje od 2016. godine.

Radionica (masteclass) za trube i trombone će se održati 3. i 4. juna 2022. u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović”, i na njoj će učestvovati učenici trube i trombona osnovnih i srednjih muzičkih škola iz cijele Crne Gore. Radionicu će voditi profesori Fakulteta muzičke umetnosti Univerziteta u Beogradu Ivan Ilić (trombon) i Novak Mijović (truba), koordinator masteclass-a je profesor trube Stefan Stešević, a učešće na radionici će uzeti i prof. Davor Novak (korepetitor) i prof. Sara Piletić koja će učesnicima predstaviti svoju knjigu „Truba, moj instrument“.

U nedelju, 5. juna u 18 časova u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović” biće upriličeno takmičenje za trube i trombone u više kategorija, i dodjeljene nagrade za najbolje. Članovi žirija biće prof. Ivan Ilić, prof. Novak Mijović i prof. Sara Piletić. Nakon takmičenja, festival se nastavlja u Casper Baru u budvanskom Starom gradu, gdje će u 21 čas početi Jazz koncert Tribute to Mimo, benda u sastavu Sanja Raičković (vokal), Novak Mijović (truba), Ivan Ilić (trombon), Šule Jovović (bass), Enes Tahirović (klavir), Martin Đorđević (bubanj).

Cilj ovog projekta je promocija džez muzike i kulture, i iz NVO Feral se nadaju da će on prerasti u platformu za predstavljanje mladih džez umjetnika iz svijeta i internacionalni festival džeza. Podršku za realizaciju projekta su pružili Opština Budva, Turistička organizacija Budve, kompanije Rokler i Sanraf, Akademija znanja, Komunalno Budva, Vodovod Budva, Škola za osnovno muzičko obrazovanje Budva, JU Muzeji i galerije Budve, Terae Taxi, Talas M, Casper Bar i agencija Unibrand.

Cijeli projekat je inspirisan velikim budvanskim i svijetskim džez trubačem, Nikolom Mimom Mitrovićem, koji je posebno bio posvećen radu sa mladim muzičarima. Po ugledu na Mima, od samog početka projekta, NVO Feral je posvećena djeci i mladima koji se bave muzikom.

Nikola Mimo Mitrović (20. maj 1941. – 25. januar 2010.) bio je crnogorski džez trubač, flautista i trombonista. Rođen je u Budvi, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju je završio na Cetinju, a zvanje hemijskog inženjera stekao na Tehnološkom fakultetu u Beogradu. Trubu je prosvirao još kao dječak, u budvanskoj Gradskoj muzici da bi kasnije nastavio da muzicira i tokom studija u Beogradu. Svirao je trubu, flighornu, flugabon, trombon i flautu, a povremeno je i pjevao. Bio je samouk, a muzičko obrazovanje je sticao upornim radom uz savjete iskusnijih kolega u orkestrima i sastavima s kojima je svirao širom Evrope. Na čuvenom North Sea Jazz Festivalu u Hagu, kao član seksteta ili big benda nastupao je sa legendama džeza, među kojima su Klark Teri, Erni Vilkins, Keni Dru, Toni Skot, Aladar Pege, Alvin Kvin, Sal Nistiko. Godine 1983. predstavljao je Jugoslaviju u All-Stars Big Bandu, orkestru Evropske muzičke unije za tu godinu, na džez koncertu u Stokholmu, o čemu sa izuzetnim poštovanjem pišu tamošnji mediji. Od 1978. do 1988. godine bio je stalni član Džez orkestra RTV Beograd, legendarnog Marković-Gut Sexteta, uz Mišu Krstića, Vojina Draškocija, odnosno Mišu Blama, i Lazara Tošića. U Švedsku se seli 1988. godine, uspješno nastavljajući karijeru u novoj sredini sa različitim velikim orkestrima (orkestar Lansmusiken i Jamtlands Lan, Big Band High Coast) i kombo sastavima. Godine 2004. konačno je objavio (jedini) album pod svojim imenom (u kvintetu sa bubnjarom Ufeom Flinkom), „This Is The Life“ (Liphone Records). Usput, ostvario je još jedan san: osmislio je posvetu Četu Bejkeru (kolaž priče i muzike), predstavljajući ovaj program po Skandinaviji i kod nas. Kasnije je sa sastavom 3 Tool tu ideju raširio uz koncept „Tribute To Trumpet Kings“. Od prve godine osnivanja festivala Grad teatar u Budvi zalagao se da džez dobije tretman kao i ostale grane kulturnog stvaralaštva, sa vizijom organizovanja Međunarodnog džez festivala i Internacionalne ljetnje škole. Bavio se pedagoškim radom kod nas i Švedskoj. Kao predavač, dao je doprinos u prvoj godini sprovođenja nastave džeza kao izbornog predmeta u Srednjoj muzičkoj školi „Vasa Pavić” u Podgorici, u okviru novog reformisanog programa. Poznati crnogorski džez bend „Piva Jazz“ u sastavu Šule Jovović (gitara) i Milivoje Pićurić (kontrabas) su sarađivali i svirali sa Mimom i djelili njegovu ljubav prema džezu. Umjetnička škola za muziku i balet “Vasa Pavić” u Podgorici 2015. godine je dobila vrijedan poklon – Legat Nikole Mima Mitrovića, na čuvanje i korišćenje. Legat je uručio Mimov brat arhitekta Slobodan Mitrović. Legat se sastoji iz sedam cjelina: Stručna literatura, Transkripcije sola, Trubačke škole i etide, Real &Fake Books, Aranžmani, Jamey Aebersold Play-Along, Knjige o džezu, koje zajedno broje preko 300 bibliotečkih jedinica.

Najčitanije