13.4 C
Kotor

Slušaj online radio

MSC bi da krene sa megakruzerima u Kotoru već od 17. juna

Kotor  foto Boka News

Sudeći prema interesovanju veliki kruzing kompanija i njihovih agenata u Crnoj Gori, naša država bi  najbrže i najlakše mogla da, zbog kovida izgubljen dio turističkog prometa, vrati upravo kroz kruzing industriju. Ipak, brojni upiti agenata velikih svjetskih brodara poput korporacija „Carnival“, „Royal Caribbean“ ili kompanije „MSC Cruises“, do sada nisu izazvale reakciju  nadležnih u državnoj upravi Crne Gore koji još nisu ukinuli opštu zabranu uplovljavanja brodova na krupnim turističkim putovanjima u crnogorske luke, a koja je na snazi od sredine marta prošle godine, niti je to izazvalo osjetniju reakciju odlazećeg menadžmenta preduzeća Luka Kotor AD koje upravlja lukom koja je glavna destinacija kruzera u našoj državi.

Da je bilo razumijevanja, već 29.marta u Boku je mogao uploviti prvi kruzer – „Viking Sea“ američko-norveške kompanije „Viking Cruises“ na svojevrsnom probnom krstarenju sa ukrcanih samo 190 radnika te kompanije kao putnicima. Iako bi taj brod prije Kotora imao doticaj četiri luke u kojoj se svakoj odrađuje PCR testiranje putnika prije nego što oni stupe na kopno, i uprkos tome što „Viking Sea“ ima i sopstvenu brodsku laboratoriju i zvaničan oprotokol da se svakodnevno obavljaju PCR testoranja svih ukrcanih osoba, naše vlasti nisu odobrile dolazak tom brodu u Kotor. Pored ostaloga,  jedan od razloga je bio i to što Luka Kotor AD još uvijek nije izradila interni protokol za opsluživanje brodova i putnika u aktuelnim kovid-okolnostima, a koje su u međuvremenu izradile sve kruzing kompanije i luke na destinacijama koje uobičajeno posjećuju ti brodovi.

Iz nekoliko pomorskih agencija koje u Crnoj Gori zastupaju velike strane kruzing kompanije potvrđeno nam je da se njihovi klijenti intenzivno interesuju kada će, prije svega luka Kotor, ponovno početi da prima kruzere. Naime, neke od tih kompanija poput italijanske „Costa Crociere“ uskoro kreću sa prvim regularnim plovidbama u novim kovid-okolnostima po Mediteranu, pa će tako kruzer „Costa Luminosa“ od 16.maja početi sa redovnim sedmodnevnim krstarenjima po Jadranskom, Jonskom i Egejskom moru. Taj brod će između ostaloga, dolaziti i u Dubrovnik, pa su u menadžmentu „Coste“ veoma zainteresovani da „Costa Luminosa“ što prije počne ulovljavati i u Kotor koji je uz Veneciju i Dubrovnik, najatraktivnija destinacija za putnike sa kruzera na Jadranu i jedna od najatraktivnijih na Mediteranu.

Iz kompanije „MSC Cruises“  su svom agenru u Crnoj Gori, firmi „Allegra“ iz Bara već zatražili da im kod menadmenta Luke Kotor rezervišu i konkretne termine za dolaske u Kotor jednog od njihovih megakruzera – broda „MSC Splendida“. Ovaj orijaški brod dužine 333 metara sa svojih 137.936 bruto-tona, bi iz svoju sestru blizankinju – „MSC Divinu“ koja je u Boku dolazila prije par godina, bio najveći kruzer što je do sada uplovio u Kotor. Plan kompanije MSC je da „MSC Splendida“ tokom špica ovogodipnje ljetnje i nautičke sezone u Kotor uplovljava svakih sedam dana, počev od 17.juna zaključno sa 23.septembrom i da prilikom svakod od tih ukupno 15 tzv.ticanja Kotora, u Boki ostaje po 12 sati.

Megakruzer MSC SPLENDIDA+

Inače, sve svjetske kruzing kompanije koje ovog ili u naredna dva mjeseca ponovno, nakon prošlogodišnjeg lokdauna izazvanog izbijanjem pandemije koronavirusa, polako pokreću svoje flote, pripremile su specijalne protokole usmjerene na zaštitu kao putnika i posade ovih kruzera, tako i samih destinacija koje će brodovi posjećivati te minimiziranju mogućnosti prenopšenja infekcije. To podrazumijeva širok dijapazon mjera koje uključuju i svakodnevna PCR testiranja svih ukrcanih osoba na brodu ili eventualno, mogućnost da krstarenje rezervišu samo osobe koje su vakcinisane protiv koronavirusa.

Stoga se u krugovima koji su uključeni u kruzing biznis u Crnoj Gori čude da državna administracija i menadžment Luke Kotor AD do sada nisu preduzeli ništa da se relaksira ili potpuno ukine zabrana dolazaka kruzera u Crnu Goru, kada je to već uradila susjedna Hrvatska, a kruzere bez problema pomovno prima i većina drugih država na obalama Mediterana.

Banner – A Place in Montenegro

„Ako se već oslanjamo na turizam i očekujemo da ostvarimo najmanje 60 podsto rezultata sezomne iz 2019. godine, te držimo otvorene granice i primamo turiste koji uiz inostranstva dolaze avionima sa ranih destinacija, zašto ne bi smo primali i putnike sa kruzera koji su u epidemiološkom smislu, mnogo izolovaniji, kontrolisaniji,  bezbjedniji i manje rizični. Koja je razlika u tome da vam uplovi jedan kruzer sa 1.000 putnika u Kotor, ili da jednog dana dođe 10-12 aviona sa istim brojem putnika iz inostranstva na tivatski aerodrom“- kaže jedan od naših sagovornika.

Izvor:S.L.

Najčitanije