15 C
Kotor

Slušaj online radio

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama 5. oktobar

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama 5. oktobar
Dan biblioteka

Centralna univerzitetska biblioteka (CUB) Univerziteta Crne Gore obilježiće i ove godine Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama, 5. oktobar, i to centralnim programom pod nazivom BIBLIOTEKE ZA STUDENTE koji će se održati u dvadeset narodnih biblioteka u Crnoj Gori, kao i organizacijom javne tribine pod nazivom Biblioteke u 21. vijeku: između nostalgije i evolucije.

Cilj obilježavanja Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama je podsjećanje javnosti na važnost učešća biblioteka u procesu formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i doprinos podizanju nivoa stručnosti bibliotečkog osoblja u Crnoj Gori i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika.

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama pokrenut je u okviru Erasmus+ projekta Mreže servisa za podršku bibliotečkoj mreži Zapadnog Balkana (LNSS) kroz modernizaciju biblioteka i nivoa stručnosti i kvalifikacija bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama u zemljama Zapadnog Balkana.

BIBLIOTEKE ZA STUDENTE

Zahvaljujući inicijativi Centralne univerzitetske biblioteke da narodne biblioteke u Crnoj Gori podrže navedenu akciju, danas (četvrtak, 5. oktobar), svi crnogorski studenti, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima, moći će da se besplatno učlane u 20 narodnih biblioteka:

  1. Andrijevica – Narodna biblioteka Andrijevica
  2. Bar – Narodna biblioteka i čitaonica „Ivo Vučković“
  3. Berane – Narodna biblioteka „Dr Radovan Lalić“
  4. Bijelo Polje – Narodna Biblioteka – Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo“
  5. Budva – JU Narodna biblioteka Budve
  6. Cetinje – Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“
  7. Danilovgrad – Gradska biblioteka „Mihailo Miho Vuković“
  8. Herceg Novi – Gradska biblioteka i čitaonica Herceg Novi
  9. Kolašin – Narodna biblioteka „Ljubo Anđelić“
  10. Kotor – Gradska biblioteka i čitaonica Kotor
  11. Mojkovac – Narodna Biblioteka / Centar za kulturu „Nenad Rakočević“
  12. Nikšić – Narodna biblioteka Njegoš
  13. Plav – Narodna biblioteka / Centar za kulturu Plav
  14. Plužine – Gradska biblioteka Plužine
  15. Pljevlja – Narodna biblioteka „Stevan Samardžić“
  16. Podgorica – Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“
  17. Rožaje – Narodna biblioteka Rožaje
  18. Ulcinj – Narodna biblioteka Mirko Srzentić
  19. Šavnik – Narodna biblioteka Šavnik
  20. Tivat – Gradska biblioteka

BIBLIOTEKE U 21. VIJEKU: IZMEĐU NOSTALGIJE I EVOLUCIJE

Javna tribina, koja se organizuje takođe danas, u zgradi Rektorata sa početkom u 19 časova, biće posvećana naučnoj, profesionalnoj i društvenoj poziciji bibliotekarstva u odnosu na istorijsko i teorijsko nasljeđe, teorijskim i prakičnim aspektima kritičkog bibliotekarstva u procesu preispitivanja identiteta i integriteta biblioteka i bibliotekara, zatim odnosu biblioteka i tzv. Z generacije, te poziciji biblioteka i formalnog obrazovanja bibliotekara u Crnoj Gori i svijetu.

Na tribini će govoriti prof. dr Gordana Stokić Simončić, profesorica na Katedri za bibliotekarstvo i informatiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Mario Hibert, profesor na Odsjeku za Informacijske nauke na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, i mr Bosiljka Cicmil, direktorka Centralne univerzitetske biblioteke Univerziteta Crne Gore. Moderator Tribine je mr Ognjen Savić, viši bibliotekar Centralne univerzitetske biblioteke.

Najčitanije