Nelegalna sječa stabala u Nacionalnom parku Durmitor. Ekološki aktivisti utvrdili su da je posječeno na desetine stabala, od kojih su neka stara i do 50 godina, o čemu su obavijestili Agenciju za zaštitu životne sredine. I dok iz Agencije najavljuju da će podnijeti krivične prijave, iz Nacionalnog parka tvrde da je riječ o sanitarnoj sječi i da nema nikakave štete po životnu sredinu.
Svježe posječeno, a šega se još nije ohladila, slika je koju su u Nacionalnom parku Durmitor zabilježili ekološki aktivisti.
“Danas izlaskom nateren na Mioč poljani smo zatekli preko 70 obaljenih stabala bez doznake odkojih su neka i 50 godina stara. To je problem sa kojim se susrećemo svake godine ali ove razmjere nijemo zatekli”, kaže za TVCG Miloš Lazarević iz NVO Koalicija za održivi razvoj.
O svemu tome obavijestili su Agenciju za zaštitu životne sredine, koja je izlaskom na teren utvrdila da se uglavnom radi o nelegalno posječenim smrčevim stablima. I to nije sve.
“Mi smo zapisnikom konstatovali između 60 i 70 stabala ilegalne sječe ove godine uglavnom se radio smrčevim stablima i zabilježili smo oko 120 stabala od prošle godine. Sva stabla su bez oznaka i doznaka, to znači da su sve ilegalna sječa”, kaže Milan Gazdić iz Agencije za zaštitu životne sredine.
S druge strane, iz Nacionalnog parka ne spore da ima slučajeva sječe u tom zaštićeno mpodručju, ali tvrde da je riječ o oštećenim stablima.
“To su ljudi koji žive u međuzoni nacionalnog parka i čak kojima su kuće u nacionalnom parku i ako se radi o nelegalnoj sječi to je obično izvala sušika, i sanitar kako je mi ovdje zovemo. Tu nema dubećih stabala, to je stablo koje trune, pa stanovnici dovuku i mi tu pravimo prijave ali tu nema neke štete po životnu sredinu”, kaže Pero Popović iz NP Durmitor.
Tako, međutim ne misle ekoaktivisti i nadležni iz Agencije. Procjenjuju da je materijalna šteta između 5 i 10 hiljada eura, a ekološka je kažu deset puta veća.
“Krivičnu prijavu moramo podnijeti i pokrenućemo procjenu štete u životnoj sredini. Sada tu imamao izvor zaraze, jako je veliki broj stabala oko te sječe osušeno zbog toga što potkornjak sa tih napadnutih stabala širi se i pravi ogromnu štetu”, dodaje Gazdić.
Takođe, to je pogodno tlo za šumske požare jer je ostavljen ogroman suvi materijal.
“Takođe, došli smo do izjava kakao od predsjednika Nacionalnog parka da se tu radi o sanitarnoj sječi ua ogrijev, što svi znamo da je laž, zato što svi znamo da je zimzelena šuma niskokalorična i ne može da se koristi za ogrijev, ali se može koristiti kao drvna građa”, ističe Lazarević.
Kako bi se tome stalo na put, ali i spriječila dalja devastacija Nacionalnog parka Durmitor, ekolozi očekuju hitnu reakciju nadležnih.