Uprkos upozorenjima i istaknutim crvenim zastavicama, česti su slučajevi da nesavjesni kupači ulaze u more, ne razmišljajući da time ugrožavaju ne samo svoj život, već i život spasilaca, kazali su iz Uprave pomorske sigurnosti.
Tako je bilo i juče, kada su se pojedini kupači oglušili na upozorenja o nestabilnim vremenskim prilikama.
“Slučaj koji je juče bio veoma reprezentativan, u tom smislu gdje pokazuje da ne vode računa ni o svojim životima. To su sve bila djeca, 17, 18 godina. Vi kad uđete jednom u talase, ne možete da se vratite. Mi smo angažovali svoje najbolje plovilo koje može na to more da izađe, ali, vjerujte, prema iskustvu spasilaca, donekle je i nama život bio ugrožen“, istakao je Žarko Lukšić iz Uprave pomorske sigurnosti.
Napominje da postoje dvije vrste spasilaca.
“Prvi su na plažama koje angažuju zakupci plaže i koji su zaduženi do tog morskog pojasa, odnosno ograđene zone kupališne na 100 metara, a iznad 100 metara tu je nadležna Uprava pomorske sigurnosti, shodno nacionalnom planu traganja i spašavanja”, naglasio je Lukšić.
Dodaje da danas nijesu imali intervencija.
“Danas smo u ranim jutranjim časovima izašli preventivno do Petrovca i nazad, međutim, more se smirilo, malo pada kiše, sva plovila su u lukama, ali nijesu povoljni uslovi za kupače”, ističe.
Svakog ljeta Uprava pomorske sigurnosti suočava se sa sličnim problemima, te pokušavaju da ih riješe na adekvatan način.
Zato Lukšić apeluje na građane i turiste da poštuju plažni red i da ne plivaju izvan bova.