7 C
Kotor

Slušaj online radio

Nurković pristao da pomorci pomažu (ne)sposobnoj državnoj administraciji

Jedan od supertankera japanske kompanije MOL za koju plovi dosta CG pomoraca – foto www.shipspotting.com

Država Crna Gora će pod hitno izraditi Strategiju razvoja pomorstva, a ubrzo će se formirati  posebno radno tijelo čiji će zadatak biti praćenje stanja u crnogorskom i svjetskom pomorstvu, te predlaganje mjera i aktivnosti za ažurno i nesmetano implementiranje domaćih i međunarodnih propisa u crnogorskom pomorstvu. Unija Pomoraca Crne Gore (UPCG) će biti stalni član ovog radnog tijela.

To je pored ostaloga, dogovoreno na sastanku predstavnika UPCG sa čelnicima Ministarstva pomorstva i saobraćaja (MSP), predviđenih ministrom Osmanom Nurkovičem (BS). Stastanku održanom u Podgorici u ime UPCG, prisustvovali su Vlado Vučetić, Vladimir Vujović i Goran Jablan dok su u ime MSP, osim Nurkovića prisustvovali i državni sekretar u ministarstvu Muamer Hajdarpašić, generalna direktorica Direktorata za pomorsku privredu Maja Mijušković i generalni direktor Direktorata za pomorski saobraćaj Vladan Radonjić.

Predstavnici UPCG prije ovog sastanka žestoko su kritikovali rad resora kojeg vodi Nurković, ističući da se od obnove državne samostalnosti, crnogorski pomorci uslijed neadekvatne podrške crnogorske administracije, suočavaju sa kontinuiranim opstrukcijama koje utiču na njihovo zaposlenje na inostranim kompanijama. Na međunarodnom tržištu trenutno angažovano oko 6.500 crnogorsih pomoraca a od njihovih zarada u prosjeku živi još po pet članova porodica po pomorcu. Godišnje u našu ekonomiju pomorci od svojih zarada unesu par stotina miliona eura, što je gotovi ravno godišnjem iznosu priliva novca od svih direktnih stranih investicija u Crnoj Gori. Uprkos tome, pomorci se suočavaju sa nizom problema –prvenstveno lošim i nekoordinisanim radom državne administracije zbog kojeg vlasti država u kojima su sjedišta njihovih poslodavaca, ili čiju zastavu viju brodovi na kojima oni rade, ne priznaju crnogorske brevete. Pomorci su izloženi skupim i sporim birokratskim procedurama kod naših organa, a država toleriše javašluk i brojne malverzacije u sistemu za obrazovanje i obuku pomoraca, što dovodi do drastičnog pada njihovog stručnog kvaliteta.

Na sastanku UPCG i čelnika MSP konstatovano je da treba “poboljšati  koordinaciju i komunikaciju između MSP i ostalih ministarstava čiji djelokrug aktivnosti utiče na status pomoraca”, te da će “MSP kao krovno ministarstvo,  u ovome imati glavnu ulogu.”

Iz UPCG su saopštili da su se sa Nurkovičem i njegovim saradnicima saglasili da je potrebno inicirati sklapanje bilateralnih sporazuma o međusobnom priznavanju pomorskih sertifikata, “prvenstveno sa zemljama članicama EU, kao i sa svim ostalim koje posjeduju značajnu brodsku tonažu i gdje bi mogao postojati interes za lakše zapošljavanje crnogorskih pomoraca.”

Jedan od brodova italijanske kompanije MSC za koju masovno plove crnogorski pomorci – www.shipspotting.com

“Potrebno je poboljšati kontrolu nad svim aspektima obuke, obrazovanja i izdavanja ovlašćenja pomoraca, kao i predavača, te članova ispitnih komisija. Potrebno je uspostaviti i bolju kontrolu nad postojećim softverskim rješenjem za praćenje obuke pomoraca i po potrebi ga inovirati.”- naveli sui z UPCG napominjući da će to strukovno udruženje pomoraca svih profila, postati član interresorne radne grupe, formirane od strane MSP, “sa ciljem povezivanja informacionog sistema MSP-a sa informacionim sistemom Ministarstva unutrašnjih poslova, a u vezi unaprijeđenog štampanja pomorskih sertifikata i ovlašćenja u Ministarstvu unutrašnjih poslova.” Ta radna grupa će imati zadatak da u roku od 6 mjeseci upodobi zakonsku i podzakonsku regulativu u smislu izgleda pomorskih sertifikata i ovlašćenja.

“Bitno napomenuti je da će, nakon donošenja ovih propisa, sva dotad izdata pomorska ovlašćenja i sertifikati i dalje biti na snazi do na njima naznačenog dana validnosti.”- saopštili su iz UPCG.

Najčitanije