Papa Franjo osudio je pobačaj kao ubistvo i odbacio mogućnost da Katolička Crkva omogući istospolne brakove, nakon četverodnevnog posjeta Slovačkoj i Mađarskoj, gdje se susreo s dužnosnicima i upoznao s manje poznatim projektima koji pomažu siromašnima.
Posljednje mjesto u Slovačkoj koje je posjetio bio je gradić Šaštín-Stráže na zapadu zemlje. U tom se mjestu nalazi jedno od najpoznatijih marijanskih svetišta u zemlji, a svake se godine održava nekoliko hodočašća, među ostalim, i 15. septembra na praznik Gospe Žalosne.
Neki su već ustvrdili da nedostaje entuzijazma u vezi s Papinom posjetom Slovačkoj, ali na Papinu misu u Šaštinu došlo je oko 60.000 ljudi, od kojih se 45.000 prije registriralo. Papa je pozvao Katoličku Crkvu u Slovačkoj da posveti više pažnje svojim vjernicima, a ne vlastitim problemima. Takođe, je apelovao je na više otvorenosti i zajedništva u Europi.
Novinari su Papi postavili brojna pitanja tokom putovanja prema Vatikanu, pri čemu je ponovio svoje stajalište o pobačaju i istospolnim brakovima.
“Brak je sakrament i Crkva nema ovlast promijeniti ga” , kazao je Papa.
Rekao je da je važno pomoći ljudima drugih seksualnih orijentacija, ali bez nametanja Crkvi onoga što u njoj ne funkcioniše. Ako dvoje ljudi istoga spola želi provesti svoj život zajedno, vlade to mogu podržati građanskim ceremonijama, smatra.
“Ali, brak je brak” , poručio je Papa. No kazao je kako to ne znači osudu te da svako treba biti poštovan.”Međutim, ne prisiljavajte Crkvu da negira svoju istinu”, rekao je.
“Pobačaj je više od problema. To je ubistvo “, istaknuo je papa Franjo. Riječ je, znanstveno govoreći, o ljudskom životu zbog čega je Katolička Crkva tako stroga po tom pitanju, objasnio je.
Papa Franjo takođe je komentarisao biskupe u SAD-u koji žele onemogućiti pričešćivanje američkom predsjedniku Joe Bidenu zbog njegovog liberalnog stajališta o pobačaju. Kazao je da biskupi trebaju biti biskupi i rješavati to pitanje na pastoralan način jer će u suprotnom takva pitanja odmah postati politička.