24.5 C
Kotor

Slušaj online radio

Promocija drugog toma trilogije Herbarijum – Šjor Ante

SLOVINIĆ

JU Kulturni centar „Nikola Đurković Kotor/Gradska biblioteka i čitaonica u četvrtak 19. oktobra u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra sa početkom u 19 sati organizuju promociju drugog toma trilogije Herbarijum   ̶  Šjor Ante, koji potpisuje Liberto Slovinić, odnosno poznati crnogorski umjetnik Slobodan Bobo Slovinić.

Djelo je nastalo na osnovu stvarnih ličnosti, događanja i kreativne fikcije, a bavi se uglednom starom primorskom porodicom, tokom nekoliko generacija.

”Dvojica porodičnih predaka Juraj i Ivan su prije više od dva stoljeća doplovili gaetom na jedra iz Postire, sa otoka Brača u malo primorsko mjesto Budvu, koju su prema legendi, osnovala antička božanstva prije nove ere. Moždanik knjige je školski herbarijum, koji je formirao sveštenik Don Đuro u mladosti, stariji brat glavnog protagoniste romana, a koji posjeduje istorijske, kulturne i osobito estetske vrijednosti. Glavna ličnost knjige je ugledni profesor i novinar Šjor Ante, o kome na osnovu dokumenata, fotografija, pripovijesti i saznanja, svjedoči njegov unuk Saša, inženjer informatike, savremenik Novog doba”, ističe se u opisu.

Iako je crnogorskoj, ali i evropskoj stručnoj javnosti i ljubiteljima umjetnosti poznat kao arhitekta i likovni stvaralac, Slovinić je i publicista, a prošle godine je objavio prvi tom ove trilogije “Herbarijum 1899 – Don Đuro”.

Ranije je kazao da je dugo nosio u sebi želju i ideju da o svom ocu šjor Antu (1900-1970), profesoru, novinaru, sekretaru Matice iseljenika i prvom šefu protokola države Crne Gore, sačini jednu brošuru kao zahvalnost precima, a na podsjećanje potomcima, posebno djeci, unucima i praunucima

”Sačinio sam jednu faktografsku, suvu brošuru o ocu šjor Antu. Međutim, kada sam sasvim slučajno, došao u posjed školskog herbarijuma iz 19. vijeka, moga strica don Juraja, koji je on sačinio kao učenik sa 12 godina, otvorili su mi se sasvim novi horizonti. Herbarijum moga strica, iz 1899. godine opčinio me je ljepotom, arhaičnošću, dokumentarnošću i istorijskom vrijednošću. To je autentični dokument iz tog vremena, dokument moga srodnika, koji sobom nosi pregršt izuzetnih poticajnih asocijacija. Herbarijum me je inspirisao da konačno pređem u sferu pisanja i literature. Otpočeo sam realizaciju sopstvenog projekta: Porodične trilogije”, rekao je Slovinić tada.

U pripremi je i treći tom koji će biti nazvan “Pitore Liberto”.

Slovinić

Liberto Bobo SLOVINIĆ rođen je (1943) u Budvi. Srednje obrazovanje stekao na Cetinju i u Titogradu, maturirao je (1961) u Gimnaziji “Slobodan Škerović” u Podgorici. Diplomirao je (1966) na Akademiji za primenjene umetnosti u Beogradu, na odsjeku unutrašnje arhitekture, u klasi profesora Đorđa Krekića. Prvi put se predstavio (1961) na grupnoj izložbi u Umjetničkom paviljonu u Podgorici. Za vrijeme studija izlaže sa prijateljima u kafani “?” u Beogradu. Prvu samostalnu izložbu priredio je (1965) u Modernoj galeriji u Podgorici. Do sada je imao preko 50 samostalnih i više od 350 grupnih i kolektivnih izložbi u našoj zemlji i inostranstvu.

Prvo priznanje, Zlatnu plaketu za slikarstvo, dobio je (1969) na izložbi u kafani “?” u Beogradu. Dobitnik je mnogih drugih nagrada i priznanja, među kojima: Nagrada oslobođenja Titograda za slikarstvo (1977); Prva nagrada Zimskog salona, Herceg Novi (1980); Nagrada za slikarstvo grada Breseja, Francuska (1983); Nagrada Fonda Moša Pijade, na XVIII Likovnom salonu 13. novembar, Cetinje (1984); Prva nagrada salona 13. novembar, Cetinje (1987); Počasna nagrada za slikarstvo, Saveza francuskih umjetnika, Pariz (1988); Nagrada za slikarstvo Le Franc Bourgeois, Bresej (1989); Novembarska nagrada za slikarstvo, Budva (1990); Trinaestojulska nagrada Crne Gore (1990); Plaketa Beli anđeo za slikarstvo, Prijepolje (1995). Dobitnik brojnih nagrada i priznanja za grafički dizajn, spomenike i likovne kreacije.

Istaknuti je kulturni stvaralac Crne Gore od 2010. Član je ULUCG-a i ULUPUCG-a od 1968. Izabran (1978) za sekretara Odbora za likovne umjetnosti CANU. Postao (1983) član “Maison des Artistes” u Parizu. Jedan je od osnivača i član Crnogorske panevropske unije. Učestvovao je u radu više slikarskih kolonija. Kreirao je preko 400 projekata unutrašnjeg uređenja prostora i brojne druge projekte, od kojih je većina realizovana. Bio je profesor na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici.

Autor je knjiga: Pariski zapisi (Putopis) (1996); Umjetničke zbirke Centra savremene umjetnosti Crne Gore (Izbor iz zbirke i likovno-kritički pregled) (2010); Ars Libris (Likovna kritika) (2013). Pariske Reminiscence (Putopis) (2020); Herbarijum ‐ Don Đuro (Prvi tom trilogije) (2021) ; Herbarijum ‐ Šjor Ante (Drugi tom trilogije) (2023). Povodom (60) godina stvaralačkog rada, u Narodnom muzeju na Cetinju, priređena je 2017. retrospektivna izložba i objavljena monografija. Osim slikarstva i likovne kritike, bavi se enterijerom i dizajnom. Živi i stvara u Podgorici i Budvi.

Najčitanije