9 C
Kotor

Slušaj online radio

Prvi put u Crnoj Gori obilježen Dan masline

Prvi put u Crnoj Gori obilježen Dan masline
Ksenija Miranović – foto Feral.bar

U Kući maslina u Starom Baru, prvi put u Crnoj Gori, obilježen je Međunarodni dan masline.

Sinoćnja manifestacija pod zvaničnim nazivom „Ukusi kulture“, bila je ujedno i prilika da se oda dostojno priznanje pokojnoj dr Kseniji Miranović, naučnici svjetskog renomea, ustanovljenjem nagrade koja nosi njeno ime, a koju će ubuduće dobijati najistaknutiji maslinari.

-Ovo je dan kada se zahvaljujemo našoj zaštitnici, onoj koja krasi ime našeg grada, onoj koja nas okuplja, udružuje i osnažuje.

Danas odajemo posebno poštovanje našoj Staroj maslini na Mirovici, koja će naredne godine oduvati 2250 svjećica na torti života.

Po ugledu na vodeće maslinarske zemlje svijeta, prvi put Crna Gora obilježava Međunarodni dan masline, ujedno i 67. rođendan od kada je naša Stara Maslina zaštićena tadašnjim Zakonom o zaštiti spomenika kulture i prirodnih rijetkosti Narodne republike Crne Gore-poručila je sinoć brojnim poštovaocima kulture života sa maslinom dr Marija Markoč, direktorica Kuće Maslina, na čiju je inicijativu i ustanovljena nagrada.

-Savršena je prilika da se zahvalimo onima koji, nažalost, nijesu više sa nama, a postavili su temelje crnogorskog maslinarstva i dali nemjerljiv značaj u razvoju ovog sektora, te postigli stručne rezultate na svjetskom nivou.

Prva među njima, karijatida crnogorskog maslinarstva je dr Ksenija Miranović.

Hvala Odboru direktora DOO Kuća Maslina Bar koji je prepoznao značaj ustanovljenja nagrade Kuće maslina koja nosi naziv po ovoj heroini mediteranske poljoprivrede.

 Lično, kao dijete iz Polja, osjećala sam moralnu obavezu i odgovornost da ime dr Ksenije Miranović ostane zauvijek utkano u zidine Kuće maslina, koja i postoji zahvaljujući njoj.

Osim prema maslini, dijelile smo još jednu veliku ljubav.

Iako je Ksenija imala ponude za rad i napredak koje su finansijski mogle obezbijediti sve njene potomke, nikada se nije usudila, govoreći – „Ja ne mogu da ostavim moju Crnu Goru“.

Draga Ksenija, večeras tebi Crna Gora pjeva odu zahvalnosti-poručila je Markoč.

Ona je prvo priznanje za zasluge i izvanredne rezultate postignute u oblasti maslinarstva, koje nosi ime dr Ksenije Miranović dodijelila sestriću istaknute maslinarke i naučnice, Igoru Remsu, književniku iz Bara.

Foto Feral.bar

U nastupu za govornicom, ispunjenim neskrivenim emocijama, Rems je predstavio višegodišnje bezuspješne pokušaje porodice da Ksenija u svom Baru dobije više nego zasluženo priznanje, akcentujući nerazumijevanja više predsjednika Opštine “koji su ljubazno saslušali to što smo im govorili, i ništa više od toga”.

Namjera porodice, dodao je, bila je da se napravi spomen-soba Ksenije Miranović “za koju bismo ustupili sve njene naučne radove, istraživanja, radni sto i stolicu, portret, koju bi koristili oni koji su spremni da nastave njen put i rad”.

-A, onda se pojavljuje jedna osoba, puna energije, znanja i poštovanja i predlaže da se ustanovi nagrada. Hvala, Marija!

Hvala i Željku Miloviću i Biljani Lazović na divnim riječima, nadam se da će biti razumijevanja nadležnih da se štampa novo izdanje Ksenijinog kapitalnog djela, monografije „Maslina“ -poručio je Rems.

Životni put svjetski priznate ekspertkinje iz Bara u oblasti maslinarstva predstavio je novinar i publicista Željko Milović, koji je sa njom imao nekoliko intervjua, a uvrstio ju je i u svoju knjigu „(Ne)zaboravljene Baranke XX vijeka“.

On je istakao da je kruna njenog pedesetogodišnjeg rada bila upravo monografija „Maslina“, koja je “postala nezaobilazna literatura profesorima, studentima, proizvođačima maslina i maslinovog ulja, kao i svim ljubiteljima ove biljke”.

Sa posebnim pijetetom o dr Miranović govorila je prof. dr Biljana Lazović sa Biotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, svojevremeno studentkinja profesorke Miranović “na čiji sam nagovor i upisala magistarske studije posvećene upravo maslini”.

-Pečat koji je Kuća za svega šest mjeseci postojanja maslina snažno ocrtala prepoznat je širom Bara, ali i Crne Gore i naše pregalaštvo uvažio je Međunarodni savjet za maslinu (IOC) krovna institucija maslinarstva sa sjedištem u Madridu.

Njihovi zvaničnici-rukovoditeljka departmana za tehničku saradnju i edukaciju Katarina Bairao Balula i Hristofer Miho, profesor Univerziteta u Kordobi, večeras sa nama u namjeri da podrže naš put u spajanju tradicionalnog sa savremenim, da istrajemo na inovativnom putu, u korist svih maslinara i proizvođača maslinovog ulja Crne Gore-kazala je Markoč.

Poznati fotograf i koautor projekta „Taste Montenegro“ Sergej Zabijako, ovom prilikom dodijelio je nagradu Fahrudinu Haveriću čije je maslinovo ulje „Barski cekin“ pobijedilo u izboru gostiju organizacije „Taste Montenegro“ na degustaciji 28 takmičarskih maslinovih ulja tokom minule Maslinijade.

Sinoćnje veče uveličao je film „Ukusi kulture“ barske „Bubulj podukcije“ koji su realizovali Dejan Senić i Aleksandra Ivanović Bojić.

Film je nastao od deset epizoda istoimenog dokumentarnog serijala podržanog na konkursu Opštine Bar za NVO sektor za 2023. godinu.

-Serijal i film “Ukusi kulture” su odraz naše ljubavi prema Baru, želje da objedinimo sve ono što nas spaja.

Neke tradicionalne poslastice nisu nastajale iz izobilja, već iz potrebe i velikog umijeća da se od malo, za najbliže stvori nešto posebno.

Iako je naš film priča o hrani, u srži se nalaze ljepota, dobrota, emocije, porodica, ljubav, prijatelji, zajednički momenti, solidarnost, zahvalnost, sve ono što, u stvari, hrani dušu-rekla je pored ostalog predstavljajući ovo ostvarenje Ivanović Bojić.

Za kompletan doživljaj sinoćnjeg programa koji je u Kući maslina vodila novinarka Vjera Knežević Vučićević, „Žene Bara“ i učenici Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole, pripremili su bogato posluženje.

/Radomir Petrić – Feral.bar/

Izvor:Feral.bar

Najčitanije