Svojim zalaganjem i rezultatima izuzetno su se istakli Sofija Ivanović, Vuk Peranović, Darko Velimirović, Aleksandar Lubinić, Luka Lučić, Ilija Ivanović i Damjan Čukić, učenici OŠ “Njegoš”.
Vještačka inteligencija nije samo alat za automatizaciju, već i platforma za inovacije koje mogu imati dubok humani doprinos, poručuju učesnici i organizatori “Besplatne škole programiranja za osnovce u kotorskim školama”, održane u osnovnim školama “Veljko Drobnjaković” u Risnu, “Nikola Đurković” u Radanovićima i “Njegoš” u Kotoru. Kurs “Python – Uvod u programiranje” je po metodologiji “Logate Instituta za informacione tehnologije”, uz podršku Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, u svim školama je tokom dva mjeseca vodila Maša Miladinović. U OŠ “Njegoš” školu je pohađalo šesnaestoro učenika i učenica, a najuspješnijih sedmoro su u petak, 31. januara, dobili pohvale mentora i zaslužene diplome. Kako kažu predavači, svojim radom izuzetno su se istakli Sofija Ivanović, Vuk Peranović, Darko Velimirović, Aleksandar Lubinić, Luka Lučić, Ilija Ivanović i Damjan Čukić.
– Ove obuke nisu samo korak ka sticanju digitalnih vještina – one su korak ka stvaranju generacije koja će biti spremna da koristi tehnologiju na odgovoran i etički način, generacije koja će biti sposobna da oblikuje budućnost, umjesto da bude samo njen pasivni učesnik. Upravo zato je važno da mladi shvate da vještačka inteligencija nije samo alat za automatizaciju, već i platforma za inovacije koje mogu imati dubok humani doprinos. Kroz ovaj projekat, želimo pokazati da su mladi u Crnoj Gori spremni da prihvate izazove modernog doba i da koriste tehnologiju ne samo za svoj lični razvoj, već i za dobrobit cijelog društva. Jer, na kraju dana, prava snaga tehnologije leži u ljudima koji je koriste – a mi želimo da naša djeca budu ti koji će oblikovati budućnost, kazao je za Boka News Filip Kečina, koordinator projekta i predstavnik Logate Instituta.
U sve tri pomenute osnovne škole je tokom dvomjesečnih kurseva održano po devet dvosatnih predavanja, a 80 učenika starijih razreda steklo je osnovna znanja iz programiranja. Organizatori najavljuju nastavak obuke i kroz kurseve “LEGO Robotike”, koje će tokom februara voditi Stefan Rašović.
– Ova inicijativa je pokazala koliko je važno ulagati u digitalne vještine naših učenika. Programiranje nije samo vještina budućnosti, već i alat koji razvija kritičko mišljenje i kreativnost, poručila je Tamara Radonjić, direktorka OŠ “Njegoš”, a Tatjana Kriještorac je ispred Opštine Kotor izrazila uvjerenje da će ovakvi programi doprinijeti stvaranju inovativne i konkurentne zajednice.
Projekat započet u septembru 2024. godine odobrilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore. Logate Institut za informacione tehnologije je privatna ustanova sa sjedištem u Podgorici, koja se bavi razvojem digitalnih vještina kroz obrazovne programe za odrasle, djecu i mlade. Institut je u protekle tri godine kreirao 13 novih programa obrazovanja, a kroz svoju Školu robotike i programiranja Logate Akademija Junior, doprinio je razvoju digitalnih vještina među djecom i mladima širom Crne Gore.
Da mladi oblikuju informacione tehnologije po svojoj mjeri
-U 21. vijeku, tehnologija je postala neizostavan dio našeg svakodnevnog života, a vještačka inteligencija (VI) sve više oblikuje način na koji živimo, radimo i učimo. Međutim, uprkos svim prednostima koje VI donosi, postoji opasnost da mlade generacije postanu pasivni korisnici tehnologije, umjesto da je shvate kao alat za kreativno i inovativno djelovanje. Ovim obukama programiranja i robotike, mi upravo želimo suprotstaviti taj trend – omogućiti mladima da ne samo koriste tehnologiju, već da je i razumiju, oblikuju i koriste u svoju korist.
Kroz kurseve poput “Python – Uvod u programiranje” i “LEGO Robotike”, mladi ne samo da uče osnove kodiranja, već i razvijaju kritičko mišljanje, logičko razmišljanje i sposobnost rješavanja problema. Ove vještine su ključne za razumijevanje pozadine vještačke inteligencije – kako funkcioniše, kako se razvija i kako je moguće koristiti je u humane svrhe. Umjesto da budu samo korisnici gotovih rješenja, mladi uče kako stvarati svoja rješenja, kako prilagoditi tehnologiju svojim potrebama i kako je koristiti za pozitivne promjene u društvu, poručuju iz Logate Instituta.
/M.D.P./