11 C
Kotor

Slušaj online radio

Tangier postaje najveća sredozemna luka

Tangier Port

Maroko je u četvrtak otvorio nove terminale u luci Tanger Med, što će mu omogućiti da nadmaši najveće mediteranske luke Algeciras i Valenciju u smislu kapaciteta kontejnera, te da poveća ulaganja i proizvodnju u zemlji.

Tanger Med, najveća luka u Africi s godišnjim volumenom od 3,5 milijuna TEU u 2018. godini, povećat će kapacitet od šest milijuna nakon proširenja vrijednog 1,3 milijarde eura, izjavio je u intervjuu direktor luke Rachid Houari.

Maroko se nada da će luka, koja nudi platformu za izvoz lokalnih proizvodnih pogona francuskih proizvođača automobila kao što su Renault SA i Peugeot SA, dostići volumen od 4,5 milijuna TEU do kraja godine kao Algeciras u južnoj Španjolskoj.

Vlasti u luci na zapadnom dijelu Sredozemlja, nasuprot španjolskoj obali, nadaju se da će se moći graditi na svojoj ulozi pristanišne točke za kontejnerske brodove, osobito između Azije, Afrike i Europe.

“Nadam se da ćemo svake godine dodati milijun TEU kontejnera”, rekao je Houari. On je odbio procijeniti buduće količine, rekavši da je samo izvorni terminal dosegnuo 3,5 milijuna TEU u samo šest godina.

Oko 90% kontejnerskog volumena koji prolazi kroz luke prolaze na druge destinacije, kazao je. Najveće tržište, s udjelom od 40%, je Zapadna Afrika, gdje su se marokanske tvrtke proširile u posljednjih nekoliko godina. Oko 20% će otići u Europu, a 10% u Ameriku.

Maroko je uložio milijardu eura u prvi terminal koji je stvorio oko 6.000 radnih mjesta u luci i 70.000 drugih u trgovinskoj zoni na tom području, rekao je Houari.

Luka je udaljena oko 50 kilometara zapadno od Tangiera, glavnog grada u sjevernom Maroku, što omogućuje prostor za proširenje.

Tangier također ima trajektni terminal koji prevozi oko 40.000 ljudi dnevno tijekom ljetne sezone, dok Marokanci koji žive u Europi prelaze Mediteran.

Terminalima upravlja APM Terminal, a u vlasništvu su danskog Maerska, njemačkog Eurogatea i lokalne tvrtke.

Najčitanije