14.7 C
Kotor

Slušaj online radio

Ulazak u eurozonu i Schengen povećava interes stranaca za hrvatske nekretnine

Komiža – Dalmacija Foto Shutterstock

Cijene nekretnina značajno su porasle posljednjih godina i u Hrvatskoj. Uvođenje eura 1. siječnja neće značajno utjecati na njihove cijene, ali će ulazak Hrvatske u schengenski prostor povećati interes stranaca za kupnju nekretnina, ocijenili su za STA direktori dviju najvećih agencija za nekretnine u zemlji.

Nakon uvođenja eura cijene će se vjerojatno korigirati naviše, iako tržište nekretnina u Hrvatskoj već odavno posluje u eurima, odnosno cijene se komuniciraju u eurima, a plaćaju u kunama.

– Strancima će biti lakše računati u svojoj valuti. Također će biti puno lakše obavljati transakcije nego transakcije s tečajnom razlikom, jer kupac za kupnju nekretnine u Hrvatskoj mora uplatiti iznos u kunama prema ugovorenom tečaju, objasnio je Sergio Serdarušić iz agencije Eurovilla za agenciju STA.

Borislav Vujović iz agencije Opereta također smatra da uvođenje eura u Hrvatskoj neće biti ključni činilac cijena nekretnina.

– Međutim, psihološka barijera koja može postojati zbog pretvorbe, a koja ima svoju cijenu, definitivno će nestati, dodao je.

Schengen će utjecati na tržište u smislu da će ljudi iz bliže okolice lakše dolaziti u Hrvatsku kada više nema kontrole na granici, što bi također trebalo povećati potražnju, rekao je Serdarušić. Veći interes za kupnju nekretnina očekuje nakon ulaska Hrvatske u schengenski prostor i posljedično povećanje cijena u pograničnim županijama, Istri i Primorsko-goranskoj, gdje nekretnine najviše kupuju stranci.

Prema nekretninskim agentima, stranci u Hrvatskoj češće kupuju nekretnine kao investiciju, a ne za osobne potrebe. Stranci kupuju nekretninu više kao investiciju radi iznajmljivanja, s obzirom na to da su porezi vrlo niski i paušalni, a nerijetko nekretninu odmah nakon kupnje prodaju po većoj cijeni, objasnio je Serdarušić.

Dodao je kako stranci kupuju isključivo na obali, a vrlo je malo transakcija u unutrašnjosti Hrvatske i Zagrebu, dok za područje Like, Gorskog kotara i Slavonije nema informacija.

Strani kupci najčešće dolaze iz Slovenije, Njemačke, Slovačke, Mađarske, Češke, Poljske i Austrije, no povećana je potražnja i iz skandinavskih zemalja te Nizozemske.

Cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj u tromjesečnoj su usporedbi u drugom tromjesečju ove godine porasle za 3,7 posto, a u međugodišnjoj usporedbi za 13,6 posto, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za statistiku. Time se nastavlja rast cijena stambenih nekretnina u Hrvatskoj koji traje od drugog kvartala 2017. godine.

Izvor:Hina

Najčitanije