Vlasti u Bosni i Hercegovini razmatraju uvođenje dodatnih mjera ograničenja kako bi spriječili širenje covida-19 pa je moguće da će u Federaciji BiH uskoro početi vrijediti zabrana ulaska u javne objekte bez potvrda o cijepljenju, potvrđeno je u ponedjeljak nakon sjednice entitetskog kriznog stožera u Sarajevu.
Možebitno stupanje na snagu takve preporuke mora odobriti vlada Federacije BiH.
U cijeloj BiH od sredine kolovoza dnevni broj novozaraženih je troznamenkast, a epidemiolozi upozoravaju kako je i tamo nastupio četvrti val pandemije.
U ponedjeljak je zaraza potvrđena kod 127 osoba dok ih je u subotu bilo 460.
U Federaciji BiH trenutačna je sedmodnevna incidencija 77,2 slučaja na 100 tisuća stanovnika no u županijama koje su uz granicu s Hrvatskom te su brojke znatno veće.
U Hercegovačko-neretvanskoj županiji tako bilježe 296 slučajeva na 100 tisuća stanovnika, u Zapadno-hercegovačkoj 192 slučaja a u Livanjskoj 164.
Ubrzano se povećava i broj hospitaliziranih s Covidom kao i onih kojima trebaju respiratori.
Djelatnici mostarske Covid bolnice uputili su u ponedjeljak dramatičan apel građanima da prekinu masovna okupljanja i počnu poštivati epidemiološke mjere jer je zabilježen veliki porast novozaraženih od koronavirusa, dok je tijekom vikenda sedam osoba preminulo od posljedica povezanih s Covid-19.
Broj dnevnih prijema na Covid Odjelu je od šest do 10 pacijenta što je za početak četvrtog vala više nego ikada. Očekujemo puno više od toga i to jako brzo. Treći smo na svijetu po broju zaraženih u odnosu na broj stanovnika, navodi se u pismu djelatnika covid-bolnice upućenom lokalnim medijima u Mostaru.
U toj bolnici tijekom vikenda preminulo je sedam, uglavnom starijih bolesnika, čije se smrti povezuju s covidom-19. Na bolničkom liječenju trenutačno je 50 bolesnika, od kojih je četvero na respiratoru, dok je šestero na potpori kisikom. U posljednja tri dana zabilježena su i 172 novozaražena koronavirusom u Hercegovačko-neretvanskoj županiji sa sjedištem u Mostaru.
Djelatnici bolnice za covid pozvali su građane da izbjegavaju sva velika okupljanja, pogotovo u zatvorenim prostorima, držanje distance i nošenje maski.
Jednom u životu poslušajte struku i stanite uz nas! Postanite dio nas i pomozite nam da ovo što prije završi, da se vratimo u normalan život, upozorili su. U apelu se navodi kako nepoštivanje mjera otežava rad bolnice, a napose starijih ljudi.
Upućujemo i molbu stožerima i ministarstvima da uvedu najstrože mjere do sada uključujući i novčane kazne, stoji u pismu djelatnika te bolnice u Mostaru.
Pozvali su i svećenike da prestanu s poticanjem ljudi da se rukuju tijekom misa kada se iskazuje mir, te da se ograniči broj gostiju na svadbenim slavljima.