UNESKO je još sedamdestih godina potaknuo pitanje obrazovanja za medije. Dekleracija o medijskom obrazovanju usvojena je 1982. godine koja je zasnovana na Povelji Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima (1945.) Evropskom konvencijom o zastiti ljudskih prava i osnovnih sloboda (1950.) Konvecijom UN o pravima djeteta (1989.) godine.
UNESKO je 8.septembar proglasio – Međunarodnim danom pismenosti jos 1967. godine, sa ciljem promovisanja važnosti pismenosti.
„Pojam pismenosti nije vise vezan samo uz sposobnost čitanja i pisanja, nego je zašao u sva područija života i označava sposobnost pronalazenje, razumijevanja i koristenje informacija u svrhu boljeg licnog napredovanja u obrazovanju, zdravlju, radu, kulturnom i drustvenom zivotu“.
Izraz mediji potiče od latinske rijeci „medius“ sto znaci „srednji“ sredinu ili skup uslova u kojima se nesto događa, posrednika između nečega i nekoga. Masovnu komunikaciju zanimaju izvori i primaoci informacija a uzimajuci u obzir da svaki medij prezentira realnost na drugaciji nacin i drugacijim kodovima, utice na sadrzaj poslate poruke tako da i sam medij ne prenosi samo poruku vec je i kreira.
Pismenost je dio određene kulture i tradicije ali u novo vrijeme sa razvojem tehnologije i novih medija dobila je novu interpretaciju u multimedijalnom izrazavanju, razumijevanju i informisanju.
Medijsko opismenjavanje sa razvojem novih tehnologija
Koje su to relevantne informacije koje treba pružiti čitaocima o medijskoj pismenosti?
Mediji ne odražavaju već i konstruišu našu stvarnost. Koncept je u ukljičivanju građana u društvo znanja kako bi prepoznali poruke te njihov sadržaj i kvalitet.
· ŠTETNI MEDIJSKI SADRŽAJ I NJIHOV UTICAJ
· MEDIJSKE NAVIKE
· MEDIJSKI ŽANROVI
· MEDIJSKA EDUKACIJA
· MULTIMEDIJSKA PISMENOST
· ZNANJE O NOVIM TEHNOLOGIJAMA
Novi brzi tehnološki razvoj, globalizacija, komunikacijska revolucija, nužno nameće novu medijsku pismenost. Mediji su ti koji danas diktiraju stil zivota.
· ŠTETNI MEDIJSKI SADRŽAJ I NJIHOV UTICAJ
– nasilje, sport i nasilje, stereotipi, pornografija
· MEDIJSKE NAVIKE
– djece, roditelja, odrasli
· MEDIJSKA KULTURA
– edukacija u razvoju medijske kulture, komunikacijska prava djece
· MEDIJSKI ŽANROVI
– reklame, vijesti, mladi ljudi, reality show
/ Projekat o medijskoj pismenosti #Lapis# /