31 C
Kotor

Slušaj online radio

Predstavljena knjiga o hrvatskim ribarima i svjetskim morima: ‘Spomenik životima i nesalomljivoj volji‘

Predstavljena knjiga o hrvatskim ribarima i svjetskim morima: ‘Spomenik životima i nesalomljivoj volji‘
Foto – Ivica Radić

U prepunoj dvorani Interpretacijskog centra ribarstva Mario Puratić „Kuća od 5 dolari“ u Sumartinu na Braču predstavljena je knjiga „Oceanska Hrvatska-doprinos hrvatskih ribara svjetskom ribarstvu 20. stoljeća“, autora profesora emeritusa Joška Božanića.

U pričama prof. Božanića odzvanjaju valovi svjetskih mora i glasovi hrvatskih ribara – gdje god ih je pronašao, ondje je stao, slušao i bilježio. Stotine sati tonskih zapisa pretočio je u mozaik identiteta, jezika i sjećanja koji ne poznaje granice.

Knjigu je predstavio njezin recenzent prof. Joško Belamarić osvrnuvši se na dugotrajni proces stvaranja knjige temeljene na stotinama sati tonskih zapisa i terenskih bilježaka koje je autor strpljivo i s puno ljubavi godinama skupljao.

Bila je to prilika da se iz prve ruke od autora Joška Božanića čuju autentična svjedočenja o hrvatskim ribarima-ljudima iz malih mjesta koji su ostavili značajan trag na debelim oceanskim morima u svjetskome ribarstvu. Mudrošću, snalažljivošću i mukotrpnim radom ispisali su povijest svjetskog ribarstva koja bi bez njihovi izuma i doprinosa bila drugačija, puno teža i neizvjesnija.

„Knjiga „Oceanska Hrvatska“ može se, kazao je predstavljač dr Belamarić, s pravom nazvati spomenikom njihovim životima, radu i nesalomljivoj volji. To je čuvanje duha naroda raspršenog po oceanima svijeta.“

O životu i radu prof. Božanića kazivao je književnik Siniša Vuković istaknuvši njegovu duboku povezanost s Bračem od prvog zaposlenja u Osnovnoj školi u Selcima 1970.godine do redovitih nastupa na pjesničkoj manifestaciji „Croatia rediviva“.

Poseban dio programa bio je posvećen izumitelju Bračaninu Mariu Puratiću u čijem se Centru i održalo predstavljanje knjige. On je 1938. godine iz svog rodnog Sumartina otišao “trbuhom za kruhom“ u Ameriku gdje je izumio i konstruirao tzv. Power block ili Puratićevo vitlo koje je izazvalo pravu revoluciju u svijetu ribarstva. I sam je radio kao ribar na tunolovcima pa je na svojoj koži osjetio težinu tog posla.

Njegov izum promijenio je svijet ribarstva zbog čega je 1975, godine proglašen izumiteljem godine u SAD-a. Proglašen je i počasnim građaninom Islanda, a o njegovom značaju govori i činjenica da je početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća Državna banka ribarske velesile Kanade pustila u optjecaj dolarsku novčanicu u vrijednosti od 5 dolara, koja je na poleđini nosila sliku ribarskog broda s Puratićevim koloturnikom

Najčitanije