5 C
Kotor

Slušaj online radio

Aerodromi zaradili oko 10 miliona eura

Aerodrom Tivat

Kompanija Aerodromi Crne Gore (ACG) prošle je godine za duplo povećala ostvarenu dobit i zabilježila novi rekordni rezultat u fizičkom obimu prometa u vazdušnim lukama u Tivtu i Podgorici.

„Dobit ACG prije oporezivanja u 2017. godini iznosila je 5.166.058 eura, dok smo lani, prema preliminarnim podacima, ostvarili  dobit prije oporezivanja u iznosu od oko 10 miliona eura.“- kazao je danas „Vijetsima“ izvršni direktor ACG Danilo Orlandić (SD).

On je naglasio da će precizan podatak o ostvarenoj dobiti u 2018. moći da saopšti za nekoliko dana, zavisno od obračuna sredstava koja je potrebno rezervisati zbog nekih aktivnih sudskih sporova, ali da se okvirno, dobit kreće oko 10 miliona eura.

Na crnogorskim aerodomima tokom 2018. opslužena su  2.454.542 putnika što predstavlja rast od 12,4% u odnosu na prethodnu godinu), te 14.731  vazduhopov, što je 6,5% više u odnosu na 2017. godinu).

Menadžment ACG koji je lani dobio i novi Bord direktora predvođen Dragoljubom Bulatovićem (DPS) tokom 2018. je u žaru političke i ekonomske borbe oko raspisivanja koncesija za davanje aerodroma u 30-godišnji zakup, trpio dosta kritika iz nekih krugova u Vladi zbog navodne neefikasnosti te državne firme u upravljanju vazdušnim lukama, a što je po  zagovornicima koncesije, glavni razlog zašto bi trebalo ići u taj kontroverzni aranžman, Sa druge strane, dobar dio crnogorske stručne i političlke javnosti smatra da upravljanje aerodromima treba zadržati u državnim rukama. Na to poziva i najznačajniji regionalni vazduholovni analitičar i konsultant  Alen Šćuric iz Zagreba koji je detaljno analizirao i poslovno-eskonomske pokazatelje rada ACG u poređenju sa vazdušnim lukama regiona pod državnim ili upravljanjem koncesionara, nakon čega je tu ACG kao operatera vazdušnih luka u Tivtu i Podgorici označio kao “izuzetno uspješnog” .

Iz uprave ACG podatke o prošlogodišnjem porastu fizičkog obima saobraćaja u odnosu na 2017. godinu objašnjavaju uticajem više faktora: dolaskom novih avio-kompanija, otvaranjem novih avio-linija i dobrom turističkom sezonom.

“Nastavljeno je unapređenje saradnje sa avio kompanijama koje su dugi niz godina prisutne na našim aerodromima, a uspostavljena je saradnja i sa novim avio prevoznicima koje do sada nisu letjeli prema Crnoj Gori.”- kazao je “Vijestima” Orlandić precizirajući da je lani, pored onih koje su već saobraćale za našu državu, na naše aerpodrome dovedeno još osam novih avio-kompanija: Tui UK & Ireland, Braathens Aviation, Brusels Airlines, Fan Air, Skyup, Air Alana, Rusline Air i Azerbaijan  Air.

“U 2018. godini,saobraćaj sa crnogorskih aerodroma se odvijao prema više od 30 država i 68 destinacija. U odnosu na 2017. godinu, Crna Gora je lani preko aerodroma u Podgorici i Tivtu bila povezana sa 14 novih destinacija: Minhenom, Lajpcigom, Štutgartom, Vroclavom, Geteborgom, Birmingemom, Nantom, Ajndhovenom, Lincom, Bakuom, Košicama, Popradom, Grodinom, i Brive La Gaillarde-om.“- nabrojio je Orlandić.

Posmatrano po aerodromima, na Aerodromu Podgorica opsluženo je 1.208.525 putnika (rast od 14,6% u odnosu na isti period 2017. godine), i 7.915 vazduhoplova  (rast od 5,4% u odnosu na 2017. godinu). Na Aerodromu Tivat je opsluženo 1.245.999 putnika (rast od 10,3% u odnosu na 2017. godinu) i 6.816 vazduhoplova (rast od 7,7%  u odnosu na 2017. godinu).

Iako je lani ostvarilo rekordnu dobit, ACG je uspjelo da realizuje i značajan investicioni ciklus, pa je tako, prema riječima Orlandića, ta firma kroz aranžman sa UNDP-om, uložila  4.501.044 dolara za izgradnju Terminala 2 na Aerodromu Tivat, kao i za nabavku kompletne opreme za nove objekte u Podgorici i Tivtu, uređenje prostora u Tivtu, izradu projektne dokumentacije i slično. Dodatnih 2.363.413 eura ACG su investorali kroz postupak javnih nabavki u nabavku nove opreme, redovno održavanje objekata i tehnike i plaćanje raznih usluga. Sve investicije realizovane su isključivo iz sopstvenih sredstava ACG, bez uzimanja kredita.

Izvor:S.L

Najčitanije