Povodom navršavanja 80 godina od formiranja Prve bokeljske NOU brigade, predstavnici boračkih organizacija Herceg Novog, Tivta, Kotora, Budve, Nikšića i Trebinja formirali su Odbor za organizaciju 80. godišnjice za obilježavanje ovog značajnog jubileja.
Za predsjednika Odbora izabran je Ljubenko Borović iz Kotora, potpredsjednik SOBNOR-a Crne Gore. Za potpredsjednika je izabran Đorđije Zloković, a za sekretara Gojko Matijašević. Za članove Odbora izabrani su Milan Vajagić, Petar Uljarević, Slobodan Stojanović, Mato Brguljan, Aleksandar Vučić, Niko Zec, Milan Basta, Rajko Ćapin, Miroslav Morić i Ivan Koprivica. Dogovoreno je da se akademija održi u Herceg Novom.
Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje jubileja Ljubenko Borović podsjetio je da su u sastavu Prve bokeljske NOU brigade, u najvećem dijelu, bili građani opština Kotor, Herceg Novi, Budva, Tivat i Trebinje, kao i građani mjesta kroz koje je ova brigada prošla i učestvovala u oslobađanju najvećeg dijela opština u Crnoj Gori i šire.
-Kako su borci ovih opština i njihovi potomci i poštovaoci istinski sljedbenici ideja NOB-a i KPJ, oni osjećaju obavezu i dužnost prema ljudima koji su dali svoje živote ili učestvovali u borbama za slobodu Jugoslavije, a posebno Crne Gore. Djelovanja ove brigade obavezuju nas da se sa pijetetom i dužnim poštovanjem prisjećamo njenih boraca s obavezom da se nikad ne zaborave jer su svoje živote žrtvovali za slobodu domovine. Išli su da oslobađaju ne samo opštine Crne Gore, nego i šire kao vitezovi bez straha i mane, radi čega su i zaslužili da ih se sjećamo i ne zaboravimo ih – kazao je Borović.
On je pozvao boračke organizacije opština i građane da razmijene mišljenja i saznanja o eventualnim živim borcima Bokeljske brigade, te da dostave njihova imena Organizacionom odboru za obilježavanje ovog jubileja.
Borović je podsjetio da je ova brigada formirana 5. oktobra 1944. u Konjskom (Zupci), opština Trebinje, a na prvom zasijedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Crne Gore i Boke, održanog 1943. u Kolašinu, ovu ideju je prvi put javno iznio delegat iz Boke Mato Petrović, koji je pored ostalog istakao: „Boka ima danas toliko boraca da bi mogla formirati Bokeljsku brigadu. Ja mislim da bismo narodu Boke ispunili želju formiranjem te bokeljske brigade i da bi na taj način ta prva brigada stvorila i drugu brigadu“.
-Ideju o potrebi formiranja veće operativne jedinice ponovio je na drugom zasijedanju ZAVNOCG i Boke vijećnik iz Boke Dušan Radonjić sljedećim riječima: „Narod vjeruje da nije daleko dan kada će narodnooslobodilačka vojska stupiti na tle Boke. Pozdravljam odluku Štaba II udarnog korpusa da se formira Bokeljski bataljon, a mi ćemo se potruditi da ovaj bataljon naraste u Bokeljsku brigadu“ – kaže Borović.
Prva bokeljska brigada formirana je na osnovu naredbe Štaba II udarnog korpusa NOVJ br. 518 od 29. septembra 1944, kada je određen i komandni kadar. Vrhovni štab NOV i POJ na prijedlog ovog štaba odobrio je i naredio formiranje Prve bokeljske NOU brigade. U sastav ulazi Udarna grupa od tri bataljona koji su se nalazili u sastavu Primorske operativne grupe i novopridošli dobrovoljci iz Boke Kotorske i Crnogorskog primorja. Na osnovu ovašćenja Štaba II udarnog korpusa, sam čin formiranja Bokeljske brigade izvršio je Štab POG na dan 5. oktobra 1944. u selu Konjskom u prisustvu političkog komesara POG Boška Đuričkovića.
Tom prilikom brigada je imala četiri bataljona i oko 800 boraca, koji su se tokom svog borbenog djelovanja povećavala, jer je to bio odraz stvarnog raspoloženja naroda Boke prema NOP-u, da bi do kraja ratovanja brojčano narasla na preko 3.000 boraca. Za svoje zapažene uspjehe u borbi protiv okupatora i domaćih izdajnika i za dosljedno sprovođenje politike bratstva i jedinstva, dobitnik je značajnog narodnog priznanja u vidu dva visoka odlikovanja, Orden zasluga za narod sa zlatnom zvijezdom i Orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vijencem.