Premda se dugi niz godina bavi malim obalnim ribolovom, Miko Županović iz Jelse još nikad nije ulovio njemu nepoznatu ribu.
A kad je u kasnim noćnim satima, loveći ribu sa svojim rođakom, u blizini uvale Pokrivenik na otoku Hvaru ostima pogodio nešto slično šarunu, lici i gofu (felunu), pitao je svoje kolege o čemu je riječ, no ni oni nisu znali.
– Riba je bila teška oko 2,5 kilograma, zdepastog oblika, ovalno spljoštena. Blijedosive je do zelenkaste boje, a zadnji dio bočne crte prati joj žuta pruga.
Nismo znali je li jestiva, iako se moj zet Marko junačio i rekao da će je on prvi kušati. Ipak sam se za svaki slučaj informirao u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, gdje su mi rekli da je riječ o trnobokanu ploscu, odnosno šnjurku – kaže ovaj Jelšanin.
Ulovljena riba najbliži je srodnik šaruna, koji povremeno obitava u južnim dijelovima Jadranskoga mora. Može narasti do 10 kilograma težine i 70 centimetara dužine, a živi na svim vrstama dna i u cijelom obalnom pojasu, od površine do čak 100 metara dubine.