Kameliji u čast, u petak je svečano otvorena tradicionalna izložba aražmana od cvijeta kamelija u obnovljenom samostanskom kompleksu Svetog Nikole na Prčanju.
„Kamelija je krajem 18. vijeka sa Dalekog Istoka došla u Stoliv i taj cvijet nas okuplja i nadam se da će nas okupljati još dugo. Kamelija već 103. godinu bitiše na ovim prostorima na kulturno-zabavnom polju. U Stolivu njeguje tradiciju jednog starog tamburaškog društva “Guslar” koje je osnovano 1919. Taj zbor je zatim nosio ime “Zrinski” pred Drugi svjetski rat, a poslije je dobio ime “Niko Bilafer” po heroju iz Stoliva, da bi 2002. prema Zakonu o nevladinim organizacijama dobio ime “Kamelija”. To je praktično isto društvo koje u kontinuitetu radi od 1919. godine, a tu veličanstvenu prošlost smo dužni barem u nekom obimu da nastavimo. Najbolje uspjeva u područjima sa karakterističnom mikroklimom kao što su Stoliv, Morinj, Kostanjica ali i u okolnim mjestima Boke”- kazao je u ime organizatora NVU „Kamelija“ iz Stoliva Romeo Mihović, koji se posebno zahvalio Župnom uredu Prčanj na čijem čelu je don Željko Pasković.
Mihović je najavio najavio krajem mjeseca aprila koncert „Note od kamelija“ kao i “Kamelija trofi”- takmičenje ribara sa drvenim barkama krajem maja.
Prisutnima u ime domaćina dobrodošlicu u klaustar samostana Svetog Nikole na Prčanju poželio je župnik don Željko Paskovic.
„Kada sam došao u ovaj klaustar zainteresovao sam se ko je posadio i koliko su stare kamelije koje se tu nalaze. Priča o tome je veoma tužna i potresna, a vezana je za jednu obitelj koja je živjela u samostanu, ali o tome neki drugi put, ono što znamo je da su kamelije stare između 70 i 100 godina. Cvijet kamelije asocira na ljudsku dušu i čovjeka koji je veoma lijep, koji raste i crpi svoju snagu iz svoje obitelji, duhovnosti, iz Boga, a zatim procvjeta i bude ono što treba da bude, a u jednom trenutku padne i više ga nema. To se često dešava i sa ljudima. Treba uvijek ostati na grani i crpiti snagu iz vjere, tradicije i zajedništva“ – poručio je Pasković.
U samostanskom kompleksu Svetog Nikole, koji je i muzej, nalazi se sidro i top koji su dar sa posljednjeg prčanskog jedrenjaka pod nazivom “Slavomir”.
„Top je večeras uperen u pod. Mi smo ovdje sa djecom molili za mir, za mir u Ukrajini, u svijetu, pored njega gori lumin za sve žrtve ratova. Lumin gori upravo kao molitva za mir, da u ovome mraku koji nas okružuje nešto bude i svjetlo”, poručio je don Željko Pasković.
Nakon svečanog otvaranja djeca su pustila balone plave i žute boje sa porukom za mir’ cijelom svijetu.
Izložbu aranžmana od cvijeta kamelija otvorila je Svetlana Biskupović koja je sa prisutnima podijelila priču o njenoj prvoj posjeti Samostanskom kompleksu na Prčanju, gdje je prvi put ugledala crvene kamelije.
“Prije pola vijeka ja sam prvi put ušla u ovaj kuvenat, gdje me doveo jedan moj učenik koji je više znao kuventu i vrijednostima Prčanja nego što sam ja ikada znala, to je bio don Branko Sbutega. Upoznao me tada sa don Nikom Lukovićem koji je bio u biblioteci. Ovaj kuvenat mi se činio pun tišine, reda i nikog nije bilo da naruši mir koji se osjećao. Te dvije stvari kuvenat i kamelija su me danas i dovele ovdje i drago mi je da kuvenat vidim u nekom drugom svjetlu. Na ovom mjestu sam po prvi put vidjela crvene kamelije, jer je moje poimanje bilo da kamelije mogu biti samo bijele”- kazala je između ostalog Biskupović.
Na Izlozbi aranžmana od cvijeta kamelija, žiri je proglasio najbolje cvijetne aranžmane:
I – Planeta Boka – (Mirjana Popović)
II – Kofer ljubavi – (Vedrana Mihović)
III – Krug pocetka i kraja – (Petar Ivović)
Izložbu je muzički obojila Tanja Bardek (violina). Organizator je Nevladino udruženje “Kamelija“ iz Stoliva u saradnji sa Župnim uredom Prčanj, uz podršku Turističke organizacije Kotor.
Zainteresovani izložbu mogu pogledati u subotu 9. aprila od 12 do 18 sati.
Više fotografija na našoj facebook strani.