3 C
Kotor

Slušaj online radio

Mjuzikl “Bokeška priča” premijerno u Tivtu

Mjuzikl “Bokeška priča” premijerno u Tivtu
Bokeška priča

Muzičko scensko djelo “Bokeška priča” biće izvedeno u petak 29. 11. u 19 sati u Velikoj sali Centra za kulturu Tivat – saopšteno je na press konferenciji u Muzičkoj školi Tivat.

Ovo djelo nastalo je kao rezultat zajedničkog rada Muzičke škole, NVO “Ars Praesentia Boke Kotorske” i Centra za kulturu Tivat, a u potpunosti ga realizuju učenici i profesori Škole uz umjetničku i stručnu pomoć saradnika.

 “Bokeška priča” predstavlja jedinstveni kulturni projekat koji kroz muziku, glumu i ples mladih talenata oslikava tradiciju i baštinu Boke.

Na press konferenciji su govorili Neven Staničić, dugogodišnji izvršni i direktor pozorišne produkcije tivatskog Centra za kulturu, Pina Bubanja, predsjednica NVO “Ars Praesentia Boke Kotorske” i Zorana Jovanović, direktorica Muzičke škole Tivat.

“Članovi naše NVO su profesori, bivši i sadašnji Muzičke škole. Ideja je da povežemo što više učenika i profesora Škole. Akcenat je na muzici, ali tu su mali glumci, mali hor, orkestar Škole i KUD”Boka”. jedna grupa od šest članova. Iskorišćen je tekst Stevana Koprivice “Novela o ljubavi” a prvu pomoć su mi pružili glumica Dubravka Drakić i Neven Staničić, koji su osjetili značaj jednog ovakvog projekta. Najveću pomoć pružila je Muzička škola. Ovo je veliki izazov, na sceni se nalazi stotinu izvođača. Ideja je u startu djelovala prezahtjevna, ali djeca su pokazala da to mogu. Osim Dubravke i Nevena, koji je cjelokupnu priču modernizovao i prilagodio je današnjim generacijama, zahvaljujem se Zoranu Kruti koji nam je napravio rekvizite,  profesorici Andrei Ćoso koja je uradila odabir muzike, kompaniji “Una” i Mišku Lučiću koji nam je dao odijela, mrežu i još neke rekvizite, i naravno profesorima škole, Anđeli Homen, Tamari Fistrič i Martini Vuksanović. Neven mi je prvo predstavio sa kakvim problemima se suočavamo, ali vrlo brzo je rekao i kako to možemo realizovati. Njemu sam neizmjerno zahvalna. Ovo je zaista jedinstven projekat koji će pokazati šta ova djeca mogu. Pokrovitelj projekta je Centar za kulturu Tivat, a finansijsku podršku smo dobili, kao NVO, od Opštine Tivat kroz projekte koji se raspisuju za NVO” – rekla je Pina Bubanja.

“Svi profesori naše škole su dali veliki doprinos. Oni su radili na individualnim časovima sa djecom. Na svakom času svaki od tih profesora, a imamo ih 62. strpljivo je radio sa djecom. Ovo je generacija koja nosi nove kvalitete i ima spremnost za scenu i otvorenost. Mi to ovdje podržavamo i pomažemo. To će nam najbolje pokazati mladi glumci. Na prvoj probi svi smo bili zabrinuti, ali kad je proba završena djeca izlaze i spontano pjevaju “Aoj Boko, moja mila” jer im je to ostalo sa probe. To ću pamtiti do kraja života. Moramo čuvati tradiciju. I meni je tad bilo toplo oko srca i rekla sam sama sebi: Biće ovo dobro” – istakla je direktorica Zorana Jovanović.

“Ja sam stalno zabrinut za nečim. Ušao sam u ovaj projekat na račun  Pine Bubanje, a i Dubravka Drakić me obavjestila da bih morao da poguram stvar. Drago mi je da se bokeljski tekstovi koriste. To se primilo u ovoj sredini. Eto postalo je i dio školskog procesa i veoma  mi je drago zbog toga. Mjuzikl sam po sebi je komplikovan. U mjuziklu svi moraju biti slatki, svi se moraju dopasti. Suočili smo se sa onim što mi prija, a to je da Tivat sa svojim kapacitetom, prije svega muzičkim i obrazovnim, može da se usudi da uđe u ove vode. Naravno, mi ćemo djeci mnogo toga oprostiti, ali i priznati da kapacitet kao takav i postoji. Tivat je prije svega grad muzike. Kompletan kulturni život u ovom gradu počeo je zapravo od muzike. Mislim  da smo i sa ovim sve zreliji i bliži priči da u Tivtu počnemo razmišljati, ne samo romantično, o jednom  profesionalnom orkestru, gradskoj filharmoniji. Ta poruka stoji. Rad sa djecom je inspirativan. Ovo je bokeška priča i digitalizovana Novela o ljubavi. Jedan od glavnih rekvizita je mobilni telefon. I od njega  počinje i završava ljubav. Ali ništa bez onog tradicionalnog, jer bez toga je nemoguća. Ima tu i odnos sjevera i juga, Boke i okruženja, našeg temperamenta i drugih temperamenata. Zato je zaštitni znak kompas u obliku srca u znaku ljubavi” – rekao je Neven Staničić.

Najčitanije