Turistička organizacija Herceg Novi i ovog ljeta organizuje “Karavan fešti“ koji će početi sutra veče, 24. jul, feštom u Đenovićima. Ovogodišnje izdanje u potpuno novom ruhu obilježiće fešte duž novske rivijere – u Đenovićima, Baošićima i Bijeloj. Svi programi će početi od 20 sati, a završna fešta biće upriličena 21. avgusta.
Kako je kazala Natalija Terzić iz Turističke organizacije Herceg Novi, prva fešta održaće se u Đenovićima, sutra veče na Mulu Vojvodića od 20 sati.
– Već sutra veče kreće Karavan fešti koji će se održavati duž novske Rivijere. Svakog četvrtka od 20 sati počinju programi. Kao i prethodnih godina, svim turistima, a i mještanima ćemo približiti našu tradiciju, običaje i gastro ponudu na interesantan način. Učesnici muzičkog programa na svim feštama su bend Trio Mare, voditelji su Goran Slavić i Miloš Pejović što znači da smijeha i dobre atmosfere neće faliti.
U okviru programa Karavana fešti organizovaće se i nagrade igre, a kako navodi Terzić, poseban akcenat ove godine je na gastro ponudi.
– Predstavićemo i ponuditi svim prisutnima izuzetne specijalitete sa koče, odnosno jedrenjaka koji će biti usidren svakog četvrtka naveče na tim lokacijama. Služiće se mušlje na buzari, brodet, rižot, mala riblja plata i naravno, sve to uz čašu domaćeg vina. Sigurni smo da ćemo zadovoljiti ukuse, ponuditi sjajnu zabavu i da će turisti i mještani uživati u feštama i ovog ljeta.
Ovogodišnji karavan fešti trajaće do 21. avgusta, a završna fešta biće upriličena u Đenovićima.
Požar iznad Njeguša ponovo je aktivan, saopštio nam je načelnik Službe zaštite i spašavanja Cetinja Miloš Ćećanović. Kazao nam je i da su na terenu vatrogasci sa Cetinja ali i tri ekipe kolege iz Kotora ali da se radi o nepristupačnom terenu i da teško mogu da priđu mjestu požara.
“Očekujemo da uskoro ponovo dejstvuje avion direktorata za vanredne situacije jer je samo tako moguće prići opožarenom područiju”, naveo je Ćećanović.
On je rekao i da su tokom dana imali šumski požar na devetom kilometru ka Lovćenu ,ali da je brzom intervencijom ugašen.
“Apelujemo na građane da ne pale vatru na otvorenom i da poštuju zabranu koja je aktivna kako bi spriječili aktiviranje požara i ugrožavanje životne sredine”, poručio je načelnik Službe zaštite i spašavanja Cetinje Miloš Ćećanović.
U skladu sa trajnom posvećenošću društveno odgovornom poslovanju, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) nastavlja da pruža podršku svim domaćinstvima koja snabdijeva električnom energijom.
Na osnovu današnje odluke našeg Odbora direktora, EPCG produžava važenje postojećih popusta i za period od 1. jula do 31. decembra 2025. godine, čime nastavlja da ublažava posljedice povećanja cijena mrežnih usluga i omogućava povoljnije uslove snabdijevanja.
Popusti EPCG
Popust od 6,4% na mrežne usluge ostvarivaće sve redovne platiše. Takođe, svi koji redovno izmiruju svoje obaveze i čija mjesečna potrošnja ne prelazi 500 kWh, zadržaće pravo na značajne popuste na obračunatu aktivnu energiju: 38% za članove “Zlatnog tima” te 21,5% za ostale redovne platiše.
Popusti EPCG
Ovom odlukom EPCG želi još jednom da podvuče koliko cijeni odgovoran odnos prema potrošnji i redovno izmirivanje obaveza. Na taj način ne samo da se ostvaruju značajne uštede, već se i doprinosi stabilnosti elektroenergetskog sistema i širenju svijesti o energetskoj efikasnosti.
Popusti EPCG
Produženjem ovih pogodnosti, EPCG potvrđuje ulogu pouzdanog i odgovornog partnera svim domaćinstvima, uz poseban fokus na podršku najosjetljivijim kategorijama potrošača.
Za dodatne informacije, korisnici se mogu obratiti Sektoru za korisničku podršku (besplatan poziv na broj 19100) ili posjetiti zvaničnu web stranicu kompanije: www.epcg.com.
Iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) upozorili su da će u Crnoj Gori i u naredna tri dana biti visoke temperature, koje će prelaziti 40 stepeni Celzijusa, jer će pristizati još topliji vazduh iz centralnog Mediterana.
Kako navode u saopštenju, veći dio Balkana je pod uticajem termobaričkog grebena sa veoma toplom vazdušnom masom, naročito južni i jugoistočni predjeli, a Crna Gora je blizu ose ovog grebena ili u blagoj jugozapadnoj visinskoj struji.
-Ovakva sinoptička situacija će se zadržati u naredna tri dana, a na područje Crne Gore će pristizati još topliji vazduh iz centralnog Mediterana.
Prethodna tri kratkotrajna toplotna talasa ovog ljeta, u kojima maksimalna temperatura vazduha nije znatno prelazila 40 stepeni, biće nadmašena, tako da se u petak, a naročito u subotu očekuje rekordna temepratura vazduha ne samo u Zetsko-bjelopavlićkoj ravnici, nego i u sjevernim predjelima.
U petak na širem području Podgorice maksimalna temperatura vazduha 40, u sjevernim predjelima i na primorju 36 do 38-navode u ZHMS.
Dodaju da će u subotu u cijeloj zemlji najmanje biti jedan ili dva stepena viša od pomenutih.
-Ovaj nešto dugotrajniji toplotni talas će se narušiti već u nedjelju, moguće već u subotu veče, jer sa jugozapada i zapada u sklopu ciklonske cirkulacije, pristiže vlažna, nestabilna i osjetno svježija vazdušna masa, tako da se očekuje mjestimična kiša, pljuskovi i grmljavina u većem dijelu zemlje.
Ponegdje su moguće i kratkotrajne vremenske nepogode. Promjenljivo vrijeme, uz dalji pad temeperature vazduha će se nastaviti i u prvom dijelu naredne nedjelje-navode u Zavodu.
Nekada zaštitni znak i brend crnogorskog turizma, grad-hotel Sveti Stefan 65. rođendan dočekuje zatvoren za turiste, a uprkos brojnim najavama, nitko ne zna hoće li i kada biti otvoren. Nije pomogao ni Novak Đoković
Prema službenim podacima, u Crnoj Gori trenutno boravi više od 130 hiljada turista. I dok Vlada bilježi pozitivne brojke, turistički djelatnici kažu da je sezona podbacila i da se još uvijek čeka njezin vrhunac.
Grad-hotel Sveti Stefan zatvoren 5 godina
Nekada mondeno ljetovalište i ponos turističke ponude Crne Gore od 2021. godine zjapi prazno. Katanac je stavljen nakon što se zakupac, kompanija „Adriatic Properties“, i Vlada nisu uspjeli dogovoriti oko uvjeta i načina korištenja otoka i plaža za sve turiste, a ne samo za goste hotela. Spor težak stotinu milijuna eura je pred arbitražnim sudom u Londonu, a završne riječi zakazane su za kraj jula.
Zastupnik u budvanskom parlamentu Đorđe Zenović za DW kaže da je godinama zaključani Sveti Stefan simbol beznađa u kojem se kao turistička destinacija Crna Gora nalazi. „Možda je i trenutak davanja u dugoročni zakup ovog prirodnog i kulturnog bisera na Mediteranu bio početak nazadovanja Budve i Crne Gore kao velikog turističkog potencijala“, kaže Zenović.
Zbog nekorištenja, hotel „pred očima propada“ i, prema riječima turizmologa Miška Rađenovića, u još gorem stanju mogao bi dočekati kraj suđenja. „Možda bi trebalo što prije organizirati neko vansudsko poravnanje kako bi se hotel pripremao za iduću sezonu. Da je Sveti Stefan otvoren, možda bi se uz brojne svjetske ličnosti i Jeff Bezos vjenčao na popularnom Svecu“, kaže Rađenović za DW.
Nije pomogao ni Novak Đoković
Početkom februara ove godine, najuspješniji tenisač u povijesti, Novak Đoković, pokušao je pomoći kako bi se skinuo lokot s grad-hotela Sveti Stefan. Nakon razgovora s premijerom Milojkom Spajićem, Đoković je tada za „Vijesti“ izjavio da će iskoristiti svoje ime i utjecaj kako bi se problem između Vlade i zakupca riješio.
Globalni ambasador kompanije „Aman“ pojasnio je da su obavili „inicijalne razgovore“ i informirali se „oko svega“, naglasivši da pokušava raditi za „opći interes“ Crne Gore i da se nada da će rješenje problema vrlo brzo biti „na horizontu“…
Sveti Stefan – foto Boka News
Sezona „odlična“ kakva je mogla biti
Prema podacima Nacionalne turističke organizacije i lokalnih turističkih organizacija, u Crnoj Gori trenutno boravi više od 130 hiljada gostiju. Iz Ministarstva turizma poručuju da je evidentno kako kolektivni smještaj, prema izvještajima s Bookinga, bilježi porast od četiri posto u odnosu na prošlu i 16–17 posto u odnosu na 2019. godinu, koja se smatra rekordnom sezonom.
Dugogodišnji ugostitelj iz Petrovca, Ilija Armenko, za DW kaže da o sezoni najbolje govori podatak da u Crnoj Gori boravi oko 130 hiljada gostiju, a da ima oko 500 hiljada kreveta. „Devedesetih godina Crna Gora je bilježila deset miliona noćenja, sada ne prelazi milion i pol. Sada pričamo o odumiranju turizma. Moramo se pogledati u oči“, ističe Armenko za DW.
Budva – Turizam – foto Boka News
U Budvi očekivano
Sezona u Budvi je na zadovoljavajućoj razini, poručuju iz lokalne turističke organizacije. Unatoč službenoj statistici, neki predstavnici turističkog sektora nisu zadovoljni jer su imali veća očekivanja.
„Udio općine Budva u ukupnom turističkom prometu u Crnoj Gori za razdoblje januar–maj iznosi 40% u dolascima i 43% u noćenjima. Prema preliminarnim podacima Uprave za statistiku Crne Gore – Monstat, u Budvi je u kolektivnom smještaju, u prvih pet mjeseci, zabilježeno 167.331 dolazaka i 470.162 noćenja gostiju.
Uspoređujući s istim razdobljem prošle godine, zabilježen je rast u dolascima za dva posto, dok je u noćenjima zabilježen pad od četiri posto. “Najviše gostiju dolazi iz Njemačke, Srbije, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, Izraela, Turske, Albanije, Kine, Austrije i Hrvatske“, ističe direktorica TO Budva Ana Vujošević.
Crna Gora izgubila bitku s regijom?
Povećanje poreza u turističkom sektoru, nepostojanje jasne strategije privlačenja gostiju, oslanjanje na okolnosti koje su pogađale konkurentske turističke destinacije, prekomjerna urbanizacija po mjeri građevinskih lobija, a ne građana i turista, cjenovna politika, „ad hoc“ loši i nepromišljeni potezi lokalnih i državnih vlasti, nepostojanje osnovne cestovne i gradske infrastrukture – samo su neki od razloga zašto je Crna Gora došla u ovakvu situaciju, ističe Zenović.
„S druge strane, Albanija je radila sve suprotno od nas i dospjela na sve svjetske karte po prirodnim ljepotama, uređenim ljetovalištima, kvalitetnoj i pristupačnoj ponudi smještaja i originalnoj gastro ponudi. Do te mjere da su ugrozili i samu Hrvatsku i bilježe nezaustavljiv rast u svim parametrima. Ova sezona je možda prema prognozama i očekivanjima slabija, ali je prema onome koliko smo i kako radili – odlična“, kaže Zenović i zaključuje da ga je strah kakve nas sezone čekaju u narednim godinama ako se svijest onih koji odlučuju „radikalno ne promijeni“ i ako ne shvatimo da more, planine i jezera nema samo Crna Gora.
Iz MUP-a Crne Gore ističu da je Direktorat za zaštitu i spašavanje uputio obavještenje svim subjektima u sistemu zaštite i spašavanja u vezi sa najavljenim meteorološkim uslovima.
“Pozivamo građane da svoje aktivnosti prilagode novonastaloj meteorološkoj situaciji, te podsjećamo da je u toku zabrana paljenja vatre na otvorenom prostoru. Takođe, zbog povećanog indeksa mogućnosti požara, apelujemo na građane da obrate pažnju da ne bacaju opuške, šibice, staklene površine na travu i suvo lišće, kao i da očiste imanja, površine oko svojih objekata, pripreme i provjere sredstava za gašenje požara. Molimo vas da svojim ogovornim ponašanjem doprinesete zaštiti životne sredine i imovine”, poručili su iz MUP-a.
Podsjećaju da će u petak na širem području Podgorice maksimalna temperatura vazduha dostići 40 stepeni, u sjevernim predjelima i na primorju između 36 i 38, dok će u subotu u cijeloj zemlji temperatura biti najmanje stepen, dva viša.
“Ovaj nešto dugotrajniji toplotni talas će se narušiti u nedjelju (moguće već i u subotu veče), jer sa jugozapada i zapada u sklopu ciklonske cirkulacije, pristiže vlažna, nestabilna i osjetno svježija vazdušna masa. Očekuju se mjestimična kiša, pljuskovi i grmljavina u većem dijelu zemlje. Ponegdje su moguće i kratkotrajne vremenske nepogode. Promjenljivo vrijeme, uz dalji pad temeperature vazduha će se nastaviti i u prvom dijelu naredne sedmice”, navode iz MUP-a.
Marina trg u Portonovom bio je ispunjen emocijama, pjesmom i nezaboravnom atmosferom tokom velikog koncerta Petra Graša, koji je pred oko 3000 posjetilaca još jednom potvrdio status jednog od najomiljenijih izvođača regiona.
Ovo je bio njegov treći nastup u Portonovom, i još jedno veče za pamćenje. Grašo, koji ove godine obilježava tri decenije karijere, izveo je svoje najveće hitove, ali i pjesme velikana muzike koji su obilježili različite generacije. Tu su bile i nezaobilazne pjesme njegovog muzičkog mentora Olivera Dragojevića.
Petar Grašo concert Portonovi
„Oliver je glavni ‘krivac’ što sam se sa 17 godina okrenuo muzici umjesto košarci,“ rekao je Grašo tokom večeri, dodajući da ga za Herceg Novi vežu brojne lijepe uspomene još od prvog koncerta koji je održao u ovom gradu početkom 2000-ih.
Program večeri otvorio je Emil Fetahović bend, koji je svojim energičnim interpretacijama regionalnih i svjetskih hitova zagrijao publiku i stvorio idealnu uvertiru za nastup Petra Graša.
Požar na padinama Lovćena je juče popodne lokalizovan ali još uvijek postoji opasnost da se vatra rasplamsa zbog vjetra koji stalno duva. U utorak ujutru i popodne vatru je gasio protivpožarni avion što nam je bilo od velike koristi da spriječimo širenje vatre – kazao je Radio Cetinju komandir Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje, Miloš Ćećanović.
On je dodao da se ne može sa sigurnošću reći da li je požar sasvim ugašen jer se na pojedinim mjestima pojavljuje dim.
Naše ekipe danonoćno su na terenu tako da smo spremni da reagujemo – kazao je Ćećanović.
Ekipa cetinjske SZS je pored intervencije na Lovćenu juče tragala za državljaninom Britanije koji se izgubio iznad sela Gornič.
Vaterpolo reprezentacija Crne Gore će posljednji meč (četvrtak) na Svjetskom prvenstvu odigrati protiv Hrvatske. Dva tima će odličivati o petoj poziciji u Singapuru. ,;Ajkule“ su pobjedom nad Italijom 12:8 čekale rasplet drugog para SAD-Hrvatska. “Barakude“ su slavile 14:9.
Posljednji meč na šampionatu biće repriza iz duela grupne faze kada je Hrvatska bila bolja (11:9).
Više od 100 udruga pozvalo je vlade da poduzmu mjere zbog širenja gladi u Gazi i zatražilo trenutni i trajni prekid vatre i ukidanje svih ograničenja isporuka humanitarne pomoći.
U izjavi koju je potpisalo 111 organizacija, uključujući Mercy Corps, Norveško vijeće za izbjeglice i Refugees International, udruge su upozorile da se masovna glad širi enklavom dok tone hrane, čiste vode, medicinskih potrepština i druge robe stoji netaknute neposredno van Gaze jer je humanitarnim organizacijama onemogućen pristup ili isporuka istih.
– Dok se opsadom izraelska vlasti izgladnjuje narod Gaze, humanitarni radnici sada se pridružuju istim redovima za hranu, riskirajući da budu upucani samo kako bi prehranili svoje obitelji. S potpuno iscrpljenim zalihama, humanitarne organizacije svjedoče kako njihovi vlastiti kolege i partneri kopne pred njihovim očima, rekle su organizacije.
– Ograničenja, kašnjenja i fragmentacija od strane izraelske vlade stvorili su kaos, glad i smrt pod potpunom opsadom.
Organizacije su pozvale vlade da zahtijevaju ukidanje svih birokratskih i administrativnih ograničenja, otvaranje svih kopnenih prijelaza, osiguranje pristupa svima diljem Gaze te odbacivanje vojno kontrolirane distribucije i obnovu “principijelnog humanitarnog odgovora pod vodstvom UN-a”.
– Države moraju poduzeti konkretne mjere za okončanje opsade, poput zaustavljanja transfera oružja i streljiva, navode organizacije.
Izrael, koji kontrolira sve zalihe koje ulaze u Gazu, niječe da je odgovoran za nestašicu hrane.
Više od 800 ljudi ubijeno je posljednjih tjedana pokušavajući doći do hrane, uglavnom u masovnim pucnjavama izraelskih vojnika postavljenih u blizini distribucijskih centara Humanitarne zaklade za Gazu. Zaklada, koju podržavaju Sjedinjene Države, žestoko je kritizirana od strane humanitarnih organizacija, uključujući Ujedinjene narode, zbog navodnog nedostatka neutralnosti.
Izraelske snage ubile su gotovo 60.000 Palestinaca u zračnim napadima, granatiranju i pucnjavi od početka napada na Gazu kao odgovor na napade skupine Hamas na Izrael u kojima je u listopadu 2023. ubijeno 1.200 ljudi i zarobljeno 251 talac.
Palestinski dužnosnici prvi put od početka rata kažu da deseci sada umiru i od gladi.
Norveško vijeće za izbjeglice izjavilo je u utorak za Reuters da su zalihe pomoći u Gazi potpuno iscrpljene, te da i dio njegovog osoblja sada gladuje, a organizacija je optužila Izrael da paralizira njezin rad.
– Ovo je deseti put da se selimo – iz Khan Younisa u Rafah, iz Rafaha u Europsku bolnicu, zatim ovamo, a sada moramo ići u obalno područje. Dosta je više! Želimo živjeti u miru; ne želimo ratove, jer su nam donijeli samo uništenje, rekao je Abu al-Sayyed, palestinski prognanik.