11 C
Kotor

Slušaj online radio

SZO odobrila Sinopharm vakcinu za hitnu upotrebu

SAD vakcinacija – foto ilustracija Shutterstock

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) odobrila je za hitnu upotrebu vakcinu protiv COVID-19 koju proizvodi kineska kompanija Sinopharm, prenosi BBC.

To je prva vakcina razvijena u nezapadnoj zemlji koja je dobila podršku SZO. Njome su već vakcinisani milioni ljudi u Kini i u još 45 zemalja.

Do sada je SZO odobrila samo vakcine proizvedene od strane kompanija Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson i Moderna.

Međutim, pojedinačni zdravstveni regulatori u raznim zemljama – posebno siromašnijim u Africi, Latinskoj Americi i Aziji – već su odobrili kineske vakcine za hitnu upotrebu.

Sa malo podataka koji su objavljeni na međunarodnom nivou, efikasnost različitih kineskih vakcina već dugo nije poznata.

Brazilska ispitivanja druge vakcine, Sinovac, pokazala su stopu efikasnosti od oko 50,4 odsto, što je jedva preko 50 odsto od praga potrebnog za odobrenje SZO.

Druga ispitivanja u Turskoj i Indoneziji ukazala su na veću stopu efikasnosti.

Zeleno svetlo globalnog zdravstvenog tela je smernica nacionalnim regulatorima da je vakcina sigurna i efikasna.

To takođe znači da se vakcina može koristiti u globalnom programu Covax, čiji je cilj pružanje oko dve milijarde vakcina zemljama u razvoju.

Odluka da se kineska vakcina uvrsti u one za hitnu upotrebu dala bi značajan podsticaj Covaxu, koji je trenutno usporen zbog nestašice snabdevanja, uglavnom uzrokovane zaustavljanjem izvoza vakcina u Indiji. Do sada je uspeo da isporuči samo oko 50 miliona doza.

Vakcinu koju je proizveo Sinovac, nazvanu CoronaVac, samo je Kina odobrila za upotrebu, ali vlada je već poslala milione doza u niz zemalja koje su joj dozvolile hitnu upotrebu.

U Evropi su Turska i Ukrajina potpisale velike ugovore za kompanijom Sinovac.

Smatra se da je vakcina takođe posebno važna za afričke zemlje, gde su do sada Zimbabve, Somalija, Džibuti, Benin i Tunis primili vakcine iz Kine.

Jedna od glavnih prednosti kineskih vakcina je ta što se mogu čuvati u standardnom frižideru na 2-8 stepeni Celzijusa, poput vakcine AstraZeneca.

Dve kineske vakcine se značajno razlikuju od nekih drugih vakcina protiv COVID-a koje se trenutno koriste, posebno od onih iz kompanija Pfizer i Moderna.

Razvijene na tradicionalniji način, to su takozvane inaktivirane vakcine, što znači da koriste ubijene virusne čestice da izlažu imuni sistem virusu bez rizika od ozbiljnog odgovora na bolest.

Poređenja radi, vakcine BioNtech/Pfizer i Moderna su mRNK vakcine. To znači da se deo genetskog koda korona virusa ubrizgava u telo, obučavajući imuni sistem kako da odgovori na njega.

Britanska vakcina AstraZeneca je još jedna vrsta vakcine gde je verzija virusa prehlade kod šimpanzi modifikovana tako da sadrži genetski materijal koji deli korona virus. Jednom ubrizgan, on uči imuni sistem kako se boriti protiv pravog virusa.

BioNTech/Pfizer i Moderna imaju stopu efikasnosti od oko 90 odsto ili više, dok AstraZeneca, ima kako se smatra oko 76 procenata.

U aprilu je najviši kineski zvaničnik za kontrolu bolesti rekao da je efikasnost vakcina protiv COVID-a u toj zemlji niska, iako je kasnije insistirao da su njegovi komentari pogrešno protumačeni.

Najčitanije