Nastojaću da se više posvetim svom novom proizvodu, vrlo zanimljivog ukusa, nešto slično parmezanu, jer prodaja ide odlično. Uz izuzetan kvalitet sira koji imam, biće to sigurnost u ovom poslu, kaže Nikola Gojnić, vlasnik male farme koza u selu Brčeli u Crmnici.
Gojnić kaže da od prodaje kozjih proizvoda sasvim pristojno živi i veoma je zadovoljan svojom zaradom. Počeo je da se bavi kozarstvom prije par godina. Imao je devet muznih koza, a sada ima 25 i isto toliko jaradi, a očekuje da se vrlo brzo taj broj jarića poveća jer će se par koza uskoro ojariti.
O kozarstvu nije puno znao, ali je poslušao savjete iskusnih stočara. Napravio je objekat, prihvatio preporuke za sastavljanje kvalitetnih obroka za ishranu koza.
– Svi znamo koliko je kozje mlijeko zdravo, naravno i sir i meso. Takođe, smatram da ovim treba da se bave i mlađi, i verujem da ima onih koji bi to i voljeli – navodi on.
Ova domaća životinja ne traži nikakve posebne uslove u vezi sa smještajem. Zato je potrebno izgraditi objekat koji će je zaštiti od sunca, kiše i jakih vjetrova, i to je sasvim dovoljno.
– To sam riješio na najbolji način. Uskoro ću početi da zidam i sušaru za kastradinu. U međuvremenu sam kupio vakumirku, tako da vakumiram sir i zadovoljan sam plasmanom. Dobro se prodaju i surutka, mlijeko, sir, a dešava se i da sve proizvode prodam. Sve poslove uglavnom sam završavam jer mi je supruga zaposlena. Tokom godine se isključivo hrane na ispaši blizu kuće, jer hrane imaju u izobilju. Međutim, sada su u objektu, ne puštam ih u pašu jer ima i mraza. Uberem im po malo zelene trave koje još ima, prinesem i bršljana, sijeno obavezno i žitarice, ječam i pšenicu. Oni koji uzgajaju koze dobro znaju da su to specifične životinje, i da pažljivo biraju biljke koje će da jedu – kaže Gojnić.
Kao i svim stočarima i njemu je poskupljenje stočne hrane zadalo glavobolju.
– Za mene je to veliki minus, jer je skuplje za po par eura po vreći. Zbog toga do sada nisam poskupljivao svoje proizvode, i neću još, mada, kako pratim društvene mreže, vidim da mnoge moje kolege to rade. Sir je kod nekih proizvođača pošao na 12 eura, mlijeko na 1,80. Sir dajem i dalje po cijeni od deset eura, mlijeko 1,50, dok surutka košta euro. Poznato je da je surutka ljekovita i da pomaže djeci koja su oboljela od bronhitisa, imaju lošu krvnu sliku ili slab imunitet, a dobra je i za one koji se izlažu većim fizičkim aktivnostima, jer sadrži dosta vitaminima, proteina i aminokiselina. Proizvode plasiram u jednoj prodavnici u Budvi i u restoranu u Podgorici. Mušterije su zadovoljne, i ko jednom kupi i proba vraća se ponovo – kaže naš domaćin.