14 C
Kotor

Slušaj online radio

Najveći maslinjak na Balkanu i najveća uljara u BiH u problemu – Puno posla, a niko neće da radi i pored odlične zarade

Najveći maslinjak na Balkanu prostire se na više od 500 tisuća kvadrata, a smješten je u Ljubuškom. Vlasnik, Dragan Mikulić, uz puno ulaganja, rada i truda, ovu priču pokrenuo je 2009. godine. Posla u maslinjaku ima tijekom cijele godine. Međutim, veliki problem je nedostatak radne snage, pa bi u budućnosti njegovo održavanje i opstanak mogli doći u pitanje.

Maslinjak obitelji Mikulić u Ljubuškom najveći je na Balkanu. Prva maslina je ovdje posađena prije 15 godina, a danas ima sedam tisuća stabala.

U maslinjaku Dragana Mikulića, u tijeku su proljetni radovi, redovito obrezivanje stabala. Posla ima puno, jer se sve radi ručno i potrebna je velika radna snaga koja, kaže, već godinama kronično nedostaje.

– Ima neka priča – masline sadiš i bereš. Od toga nema ništa, to su gluposti. Maslina traži puno radne snage i to je problem, od rezidbe, branja, prerade, zalijevanja, đubrenja. Ako misliš imati maslinu, ona traži puno radne snage. I to će biti problem i ubuduće, ljudi to neće raditi. Ne zanima ih uopće, masline ih ne zanimaju, uopće rad, iako je dnevnica odlična – kazao je vlasnik maslinjaka u Ljubuškom Dragan Mikulić.

Mikulić je uspio pronaći pet radnika u susjednoj Hrvatskoj. Dnevno mogu obrezati od 120-140 stabala masline.

– Već smo tu tri sezone, radimo po više dana, mi smo zadovoljni. Zadovoljni smo i s dnevnicom, i s uslugom, i s marendom. Ne možemo se potužiti u tom dijelu. Gazda je više nego korektan. Da nas ima malo više, bilo bi bolje. Brže bismo išli. Imamo dole, čeka nas posao još u Opuzen, Metković, Pelješac – naglasio je Branko Taslak iz Metkovića.

Ako ne bude vremenskih nepogoda, ove godine se očekuje dobar urod, jer je lani bio prepolovljen. Mikulići imaju i vlastitu uljaru, koja je s kapacitetom prerade od dvije i pol tone u sat vremena, najveća u BiH. Kvaliteta maslina, pa i ulja je neupitna. Sve ulje se proda na domaćem tržištu, ali je nedavno krenuo i izvoz u Austriju.

– A već se i tržište zasitilo. U Hercegovini ovo što ima maslina i maslinovog ulja to se dogodine neće moći prodati. Ako bude rodna godina, bit će problem, neće se moći prodati ako ne bude izvoza – pojasnio je Mikulić.

Prioritet je kvaliteta, kaže Mikulić, a tu onda parira i cijena, pa se i ove godine, kaže, može očekivati da će litar maslinovog ulja koštati od 35 do 40 KM.

Najčitanije