19.7 C
Kotor

Slušaj online radio

Bivši „Petrovac“ skončao na Braču

LIPI ŠKOJI ex PETROVAC

Turistički brod „Petrovac“ koji je nekada pripadao čuvenoj budvanskoj turističkog agenciji „Montenegro Express“, uništen je minulog vikenda u Hrvatskoj gdje se taj brod nalazio od 1991 godine.

Pod imenom „Lipi škoji“, bivši budvanski turistički brod, u petak veče, nešto iza 19 sati, potonu je dok je bio na mrtvom vezu u Milni na Braču. Iako na brodu nije bilo nafte i maziva, olupina čiji veći i dalje viri iz vode u plitkoj uvali, opasana je plutajućom branom. Ovaj drveni brod će najvjerovatnije biti izrezan na licu mjesta, pa se time i završava interesantna odiseja bivšeg „Petrovca“ koja u Hrvatskoj traje već 27 godina.

Naime, nekadašnji „Petrovac“, najveći brod u floti izletničkih plovila „Montenegroexpressa“ koja su nekada turiste vozila po Crnogorskom primorju, ali i Skadarskom jezeru, jedinstven je slučaj pokretne imovine jedne crnogorske firme koja je igrom ratnih dešavanja početkom devedesetih u bivšoj SFRJ, ostala u Hrvatskoj. U drugom pravcu – iz Hrvatske u Crnu Goru, posebno sa dubrovačkog i područja Konavala stigle su mnoge vrijedne pokretne stvari pokradene na ratištu – počev od televizora i namještaja iz privatnih kuća, preko brojnih privatnih automobila, glisera, do autobusa dubrovačkog „Libertasa“ i vrijedne opreme sa aerodroma u Čilipima. Za vrijeme tih ratnih dešavanja,  brod „Petrovac“ zatekao se u brodogradilištu „Greben“ u Vela Luci na Korčuli gdje je 1991. prije izbijanja sukoba u eks-SFRJ, on bio upućen na redovni remont. Osamsostaljenjem Hrvatske , „Petrovac“ je ostao na Korčuli i 1992. godine zvanično je zaplijenjen kao „imovina SRJ Jugoslavije“ na teritoriji nove države. Do kraja 1993. brod se i dalje vodio kao imovina budvanske turističke firme, da bi 1994. kao njegov vlasnik bilo upisano Ministarstvo gospodarstva Republike Hrvatke – Državno ravnateljstvo za robne zalihe iz Zagreba. Brod koji je tokom osamdesetih prevozio turiste duž Crnogorskog primorja, potom je od hrvatske države kupila firma „Arcobaleno tours“ iz mjesta Povlja blizu Splita, dala mu novo ime „Lipi škoji“ i u julu 1998. završila njegovu rekonstrukciju, započetu tri godine ranije u brodogradilištu „Lučica“ u Sumartinu. U novoj je ulozi i pod novim imenom, bivši „Petrovac“ u Hrvatskoj plovio do 2010. kada je ponovno rekonstruisan u posebnu jahtu za ronilački turizam, brisan iz registra trgovačkih brodova i upisan u registar jahti.

U međuvremenu „Arcobaleno tours“ zapada u teškoće a sva imovina koja je došla u ruke vlasnice te firme Lucije Vlahović od hotela na Braču do brodova, postepeno propada i biva uništena. Tako su i „Lipi škoji“ godinama bili napušteni u četverovezu u Milni, o brodu se niko nije brinuo sa izuzetkom toga što su svakih nekoliko dana iz njega ispumpavali more koje je prodiralo kroz oštećeni i truli drveni trup, da brod ne potone. To se na kraju, ipak desilo u petak veče kada je brod potonuo i na taj način se tužno završila priča o nekadašnjem „Petrovcu“ budvanskog „Montenegroexpressa“.

NEKADAŠNJI MINOLOVAC  JRM

U Hrvatskoj uništen u ratu zaplijenjeni nekadašnji crnogorski turistički brod

„Petrovac“ je izgrađen 1959.godine u brodogradilištu Lošinj kao M-120 „Brgulje“, jedan od ukupno sedam minlovaca klase M-117 za nekadašnju Jugoslovensku Ratnu Mornaricu. Ovi brodovi koje su u JRM popularno nazivali “bokeljci”, bili su u sastavu 3. odreda 16. protivminskog diviziona JRM u Pločama. Relativno kratko su se zadržali ulozi minolovaca, tako da su neki prerađeni u pomoćne brodove remontnih zavoda JRM i nakratko u školske brodove, koji su kasnije prodati civilnim turističkim preduzećima. Tako je i budvanski “Montenegroexpress” 1985.od JRM kupio 30,7 metara dugi i 5,7 metara široki M-120 “Brgulje” i u Korčuli ga preuredio u turistički brod za dnevne izlete na Crnogorskom primorju. Bijelo ofarbani nekadašnji ratni brod od 140 bruto-tona, pod novim imenom “Petrovac” i sa prepoznatljivim narandžasto-plavim amblemom i natpisom  te čuvene turističke firme na bokovima, potom je šest godina plovio u floti “Montenegroexpressa”, prije nego što je zaplijenjen u Hrvatskoj zbog ratnih dešavanja.

Izvor:S.L

Najčitanije