16.3 C
Kotor

Slušaj online radio

Iz štampe izašao novi 34. broj časopisa Komuna

Komuna-34-naslovnica

Novi broj časopisa za lokalnu samoupravu i njegovanje baštine Komun@ odštampan je i već se nalazi na prodajnim mjestima širom Crne Gore. I ovoga puta Komun@ donosi veliki broj interesantnih tekstova sa cijelog područja Crne Gore među kojima je tekst Radoice Luburića posvećen novonastaloj situaciji pod naslovom “U životu –život je najvažniji! sa sloganom #Ostani doma, čime se Komun@ priključila programu Ministarstva kulture pod nazivom
“Živimo kulturu-ostani doma”, pokazujući na taj način društvenu odgovornost i u trenutnim okolnostima.

Inače, ovaj broj Komune započinje uvodnikom, dr Edina Jašarovića dekana Fakulteta za dramske umjetnosti Univerziteta Crne Gore pod naslovom ” Čija je naša baština” koji ističe da Crna Gora, iako je dozvolila u posljednjih trideset godina izvjesnu hiperprodukciju sakralnih i religijskih objekata da je kao društvo i kao zajednica ipak uspjela da sačuva mir kao svojevrsno i najvrednije nasljeđe nekih budućih generacija ”…

U tekstu o Rovačkoj republici kao pomenu i opomeni pod naslovom “Otpor na krvavom oltaru “Slavenko Jovanović, naglašava da je “Rovačka republika “ krupni istorijski događaj savremene istorije Crne Gore.

U stalnim Komuninim rubrikama “Esej” i “Iz naše diplomatije” Ramiz Hadžibegović piše o Himni gdje napominje da “Čovjek koji ne poštuje himnu svoje države ne poštuje ni samog sebe, a Dejan Vuković ističe da Petar I Petrović Njegoš misionarski, neumorno miri zavađena crnogorska bratstva, kroti njihov violentan duh,mukotrpno trijebi krvnu osvetu…

Nenad Stevović piše o znamenitom Mađaru Jožefu Bajzi, akademiku, univerziteskom profesoru i bibliografu i jednom od iskrenih prijatelja Crne Gore, a Željko Rutović o crnogorskoj nošnji koji u tekstu pod naslovom “Duh, tijelo i odijelo” naglašava da “Nezavisno od socijalnog statusa, imetka, materijalnog položaja, Crnogorac je uvijek brinuo kako će se pojaviti “među svijet”.

Dražen Drašković u tekstu sa naslovom ”Veljko i Majo”, piše o tome kako je doktor Maksim Popović, davne 1971. injekcijom u srce spasio život Veljku Vlahoviću, a dr Čedomir Bogićević u slovu o akademiku Sretenu Peroviću kaže da je “njegova veličina u suždržanosti, a ljepota u jednostavnosti “.

U najnovijem broju Komune i nekoliko istinitih i vrijednih priča među kojima je ona o satanskim zločinima Popa Mace u Pljevljima 1944. godine iz pera doajena crnogorskog žurnalizma i publiciste Buda Simonovića pod naslovom “Krvolok sa oreolom sveca”, zatim dvije priče iz Berana. Prva Menduhe Murić o dobročinstvu Faika Hadrovića koji je rizikovao svoj život ne strijeljajući nepoznatog mladića, i druga Adema Ada Softića o poštenju i časnom postupku stomatologa Milivoja Maslovarića. Tu je i veoma zanimljiva priča Željka Milovića o Mileni Delibašić, ljepotici iz Spuža koja je daleke 1907. godine predstavljala Crnu Goru u Londonu na izložbi balkanskih država po želji knjaza Nikole.

Još jedan doajen crnogorskog novinarstva Dušan Duško Jolić piše za Komunu i to o visokom dimnjaku pljevaljske termolektrane koji odgovara visini solitera od 83 sprata u tekstu pod naslovom “Vatrostalni krojači panorama“, a Miro Marušić o ideji da se organizuje festival dobrotske čipke u Kotoru.

U ovom broju Komune i priča Magdalene Radunović o Manstirskim kompleksima Skadarskog jezera sa naslovom “Kamena gnijezda meštara i štampara”, zatim priča Stojana Stamenića o Dinamu- prvom orkestru pop muzike u poratnom Titogradu, potom priča Rasima Ćelahmetovića o čuvenom tekstopiscu Ruždiji Krupa iz Pljevalja, autoru velikog broja tekstova pjesama među kojima su “Mostovi na Morači”, “Svi Pljevaljski tamburaši”…Tu je i podsjećanje Minje Bojanića na 55 godina uspješnog bavljenja pjevanjem izvornih pjesama Branke Šćepanović-Dive crnogorske etno muzike i priče o pola vijeka postojanja Unireksa i školskom ljetopisu “Svitanja”.

Časopis Komuna
Časopis Komuna

U novoj Komuni i priča čuvenog crnogorskog šahovskog velemajstora Božidara Bonje Ivanovića o nenadmašnom svjetskom šahisti i tragičaru Robertu Bobiju Fišeru za koga je naš velemajstor zatražio posthumnu rehabilitaciju od američkog predsjednika Donalda Trampa, kao i tekst Dragana Bobija Perovića o Mirsadi Ganić, nekadašnjoj džudiskinji i članici sjajne generacije rukometašica Budućnosti pod naslovom “Trofejna na dva fronta”.
Tu su i tekst Rijalde Ramusović sa promocija najnovijeg Komuninog izdavačkog poduhvata knjige ”Ne daju mi oči da šutim“ održanih u Sarajevu, Goraždu i Podgorici i prikaz te knjige autora Šemsudina Gegića koji je napisao dr Draško Došljak

I ovaj broj Komune potpisuju direktor mr Amer Ramusović, glavni urednik Minja Bojanić i grafički urednik Voislav Bulatović, a čitaoci ga mogu pronaći na svim kioscima štampe i ostalim prodajnim mjestima širom Crne Gore.

Najčitanije